Home RSS
منو اصلی
اخبار > محور هاي سخنراني جناب آقاي دکتر سلیمان پور در مراسم رونمائي و اعطای گواهی نقشه هاي تاريخي ثبت شده در برنامه حافظه جهاني يونسكو


  چاپ        ارسال به دوست

محور هاي سخنراني جناب آقاي دکتر سلیمان پور در مراسم رونمائي و اعطای گواهی نقشه هاي تاريخي ثبت شده در برنامه حافظه جهاني يونسكو

- ابتدا حضور ميهمانان گرامی بويژه جناب آقای دکتر ظریف وزير محترم امور خارجه ، سرکار خانم بوکووا مديركل يونسكو و جناب آقای دکتر صالحی امیری رئیس محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملی و مقامات دیگر وزارت خانه ها و موسسات علمی ، پژوهشی و فرهنگی و اعضای جامعه دیپلماتیک مقیم در این مراسم را خوشامد گفته و از این بابت تشکر می نمایم.
- لازم می دانم به استحضار برسانم آرشيو اسناد وزارت خارجه‌ي جمهوري اسلامي ايران که بیش از 110 سال قبل به ابتکار امیر کبیر شکل گرفت ، مركزي است كه بررسي و پردازش و استفاده از اطلاعات منحصر به فرد موجود در آن مي‌تواند راهگشاي تدوين اصول و خط مشي سياست خارجي کشور و ابزاری برای کمک به دیپلماسی رسمی باشد.
- اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی ، بعنوان یکی از واحدهای تابعه معاونت پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی ، مسوولیت مستقیم حفظ و نگهداری اسناد آرشیوی و ارائه خدمات اسنادی و پژوهشی به جامعه علمی و دانشگاهی کشور و مراجعه کنندگان خارجی را بر عهده دارد . اين آرشیو در برگیرنده بیش از 50 میلیون برگ اسناد سياسي ـ تاريخي است که قديمي‌ترين آنها متعلق به سال 868 هجري شمسي (1463 ميلادي) است. این گنجینه عظیم اسنادی، مرکز اسناد وزارت خارجه را به یکی از بزرگترین و پر مراجعه ترین مراکز آرشیوی کشور و منطقه تبدیل کرده است.
- به طور کلی سالیانه یک میلیون برگ سند تولید شده جدید به این مجموعه اضافه می شود که بر اساس قانون بخشی از آنها به سازمان اسناد ملی منتقل می گردد. در این مرکز سالانه به تعداد زیادی از پژوهشگران داخلی و خارجی خدمات اسنادی ارائه می گردد. سال گذشته با ارائه بیش از 63 هزار برگ تصویر اسناد تاریخی به بیش از 170 مراجعه کننده ، خدمات اسنادی ما نسبت به سال قبل از آن ( 1391) صد در صد افزایش یافت.
- از سوی دیگر، مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی به اتکای گنجینه ارزشمند اسنادی که در اختیار دارد، مجموعه ای از فعالیتهای مرتبط با خدمات پژوهشی ، همکاری اسنادی ، برگزاری همایش ها و بزرگداشت رودیدادها و شخصیت های تاریخی و گفتگوهای تاریخی تمدنی با دیگر کشورها بویژه در حوزه تمدنی ایران فرهنگی را با هدف کمک به ارتقاء دانش تاریخ دیپلماسی، ترویج ادیبات تاریخ پژوهی در حوزه سیاست خارجی و کمک به دستگاه دیپلماسی کشور در مسائل تاریخی و حاکمیتی در دستور کار قرار داده است.
- از جمله اسناد مهم و منحصر بفردی که در این گنجینه نهفته است ، مجموعه نفيس نقشه هاي دست نگار خطي و حكاكي (چاپ سنگي) مربوط به عصر قاجار است که منتخبی از آنها با تلاش جمعي تعدادی از فرهیختگان و اهل علم و همچنین همکاران پر تلاش من در معاونت پژوهشی مرکز و اعضای کمیته ملی حافظه جهانی و کمیسیون ملی یونسکو سال گذشته در برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت گردید. از همکاری همه این عزیزان و نهادها یی که در این مهم ما را یاری نموده اند، تقدیر و تشکر می کنم.
- مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی در راستای وظایف و مسئولیت های خود، در سال 1384، اقدام به انتشار اطلس دو جلدی نقشه های تاریخی خلیج فارس (به زبان انگلیسی) و همچنین در سال 1392، اقدام به انتشار مجموعه اسناد تصویری و نقشه های مربوط به حوزه تمدنی کلات نادری نموده است که هر دو مجموعه بخشی از نقشه های ثبت شده را در خود جای داده اند.
- همچنین در نظر است با همکاری و مشارکت مالی موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس - IICAS) ، اطلسی از منتخب نقشه های به ثبت رسیده در برنامه حافظه جهانی، به چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و روسی ، در سالجاری منتشر شود.
- در پایان اجازه می خواهم از مساعدت های مالی و معنوی وزیر محترم و مسئولان دلسوز وزارت امور خارجه برای فراهم آوردن شرایط لازم جهت تسهیل در ارائه خدمات پژوهشی در حوزه اسناد و نیز حفاظت و نگهداری از ذخایر ارزشمند اسنادی وزارت امور خارجه تشکر نمایم. ما به استمرار این حمایتها امیدوار هستیم.


٠٨:٢٤ - چهارشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٩٥٦    /    تعداد نمایش : ١٠٩٨ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.