Home RSS
منو اصلی
اخبار > سخنرانی آقای دکتر هادي سليمان‌پور رئيس مركز آموزش و پژوهش‌هاي بين‌المللي وزارت امور خارجه در مراسم رونمایی کتاب مورخ 1393/2/15


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی آقای دکتر هادي سليمان‌پور رئيس مركز آموزش و پژوهش‌هاي بين‌المللي وزارت امور خارجه در مراسم رونمایی کتاب مورخ 1393/2/15

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دکتر واعظی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات،
آقای دکتر صالحی معاون محترم فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
میهمانان و فرهیختگان عزیز،
خانمها، آقایان؛

در آغاز کلام ضمن خوش‌آمدگویی به همه شما عزیزان و فرهیختگان گرانمایه بسیار خرسندم که بعنوان یک دانشگاهی در جمع اساتید محترم و صاحبان اثر و قلم در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارم. نمایشگاهی که بهار کتاب را در بهترین ماه بهار به نظاره نشسته است. جای بسی خرسندی است که امروز و در این مراسم شاهد به ثمر نشستن تلاش فکری جمعی از اساتید و محققین برجسته در این مراسم هستیم. ما امروز گردهم آمده ایم تا ارزش قلم و اندیشه را ارج بگذاریم. از دیر باز تولید فکر و اندیشه مولفه های بنیادینی در ایجاد بسترهای لازم برای استحکام و قدرت جوامع انسانی بوده است. در حقیقت فکر و اندیشه زیربنای توسعه کشورها بشمار می رود و ملل موفق و پیشرو در همه ادوار تاریخ هیچگاه دست از تولید فکر و اندیشه بر نداشته اند و رمز موفقیت آنها همواره تفکر و خرد ورزی بوده است.
حضار محترم؛
کتاب، حاصل اندیشه‌ورزی محققین و پژوهشگران و نمادی از یک فکر منسجم و هدفمند است که به جامعه علمی و دوستداران آن عرضه می شود و سهم بسزایی در شکوفایی فکری کشورها دارد. کتاب ثمره تفکر پژوهشگر و نویسنده است که می تواند در تمدن سازی نقش آفرین و تاثیر گذار باشد. امروز شما فرهیختگان و همراهان اندیشه و اثر، شاهد به ثمر نشستن ثمره فکری اساتید و تلاش محققین و پژوهشگرانی هستید که در قالب کتاب به جامعه علمی کشور عرضه شده و برگزاری مراسم رونمایی، گامی کوچک در تقدیر از زحمات آنها محسوب می گردد.
در اینجا مایلم از مسئولین محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بویژه مدیریت محترم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به خاطر تدارک هر ساله این رویداد بزرگ فرهنگی و فراهم نمودن امکان رونمایی از تازه های نشر وزارت امور خارجه تشکر و قدردانی نمایم. نشر وزارت امور خارجه همه ساله حضوری گسترده در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دارد و امسال نیز همانند سالهای گذشته با بیش از 400 عنوان کتاب در نمایشگاه حضور یافته است که شامل بیش از 60 عنوان کتاب جدید و تجدید چاپ در یکسال گذشته است. بخشی از کتابهای جدید الانتشار وزارت امور خارجه امروز با حضور شما عزیزان رونمایی می شود.
فرهیختگان گرامی؛
با عنایت به آنچه در مورد اهمیت کتاب گفته شد، انتشارات وزارت امور خارجه با سابقه‌ای بیش از سه دهه فعالیت در زمینه نشر آثار فاخر علمی در مباحث علوم سیاسی، روابط بین‌الملل، اقتصاد سیاسی و حقوق بین‌الملل و صاحب اعتبار در عرصه تحقیق و پژوهش، دست همگاری به سوی همه دوستداران کتاب، برای تقویت و گسترش فعالیت های خود دراز می نماید. نشر وزارت امور خارجه تعامل سازنده ای با اساتید، دانشگاهیان و محققان در حوزه های مختلف علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دارد. حاصل این تعامل فکری نشر آثار علمی ارزشمندی است که امروز شما فرهیختگان و اساتید شاهد گوشه هایی از آن می باشید.
یکی از ویژگی‌های مهم و مورد توجه رویکرد سازمان وزارت امور خارجه به ترویج ادبیات مرتبط با موضوع دیپلماسی در حوزه رشته‌هایی چون حقوق، تاریخ ، جغرافیا، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و اقتصاد در سطح ملی است. اهتمام برای شناساندن خود به دیگران که در مجموعه پژوهش‌ها و ادبیات تالیفی مرکز نهفته است و کوشش به منظور افزایش درک و شناخت از دیگران که حاصل نهضت ترجمه و انتقال علوم مرتبط از زبانهای مختلف به ذهن نقاد و وقاد اندیشمندان جوان و صاحب نظران فکر سیاسی ایران است.

ضمن تشکر از دست اندرکاران تدارک و برگزاری این مراسم، بویژه همکارانم در اداره نشر، بر این باورم که بر پایی این گونه مراسم و برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تاثیر قابل توجهی بر گسترش تولید فکر و اندیشه و نیز نشر آثار علمی فاخر و ارزشمند خواهد داشت.

از توجه همه شما عزیزان متشکرم.


١٣:٣٦ - دوشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٩٥٢    /    تعداد نمایش : ١١٨٠ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.