Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری مراسم رونمایی از تازه های کتاب وزارت امور خارجه در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم رونمایی از تازه های کتاب وزارت امور خارجه در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

مراسم رونمایی از تازه های کتاب وزارت امور خارجه با حضور آقای دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آقای دکتر هادی سلیمان پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، آقای دکتر سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و آقای مرتضی دامن پاک معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی و مدیر مسئول انتشارات وزارت امور خارجه وزارت امور خارجه در تاریخ 1393/2/15 در سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.
پس از تلات آیاتی چند از قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، آقای مرتضی دامن پاک معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی و مدیر مسئول انتشارات وزارت امور خارجه وزارت امور خارجه ضمن خوشامدگویی و اشاره به فعالیت های نشر وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه در اوایل دهه شصت با ایجاد دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و راه اندازی مرکز نشر، علاقه خود را برای کمک به توسعه ادبیات علوم سیاسی و روابط بین المللی نشان داد و با تلاشهای انجام شده در جهت تحقق اهداف دستگاه دیپلماسی در زمینه معرفی و عرضه آثار فاخر علمی و پژوهشی داخلی و خارجی در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل، اقدام به ارائه کتاب های مرجع دانشگاهی و چاپ نتایج پژوهشها و مطالعات انجام شده در زمینه های فوق را آغاز نمود که حاصل آن طی مدت سه دهه، انتشار و تجدید چاپ بیش از 1000عنوان کتاب و صدها جلد فصلنامه و مجموعه مقالات کنفرانسها و سمینارهای داخلی، منطقه ای و بین المللی در موضوعات مختلف مرتبط با علوم سیاسی و روابط بین الملل، سیاست خارجی، مطالعات منطقه ای، تاریخ پژوهی و سند پژوهی، حقوق و اقتصاد بین الملل و زمینه های مشابه بوده است.
ایشان همچنین به تازه های نشر وزارت امور خارجه اشاره و افزودند: امسال به لطف الهی و با تلاش مجموعه همکاران و مسئولان مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی بویژه اداره نشر وزارت امور خارجه، بیش از 60 عنوان کتاب جدید، تجدید چاپ و نشریات ادواری و عرضه بیش از 400 عنوان کتاب و 18 عنوان کتاب دیجیتال (E-BOOK) در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت کرده است. این افتخار را داریم که امروز با حضور وزاری محترم، شخصیتهای برجسته علمی و فرهنگی، نویسندگان و مترجمین آثار منتشره و شما میهمانان گرامی، از تازه های نشر خود بویژه کتابهای فاخر و ارزشمندی همچون 1- دیپلماسی چند جانبه (دکتر ظریف، دکتر سجادپور)2- انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه (دکتر واعظی) 3-ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ در خیزش بیداری اسلامی ( دکتر امیرعبداللهیان) 4-فرهنگ دیپلماسی و روابط بین الملل (دکتر علی بابایی) 5- تعامل ملی، منطقه ای جهانی(اقای نصیری) 6- میان منطقه گرایی و روابط بین الملل( دکتر کولایی)7- نظریه سیاست بین الملل(دکتر چگنی زاده)8- نه سفید نه سیاه (دکتر نژاد حسینیان) 9- بررسی انتقادی سیاست خارجی آمریکا(دکتر زهرانی)10- گفتگوی تمدنی ایران و ترکیه(موجانی و چگینی) 11- روابط ایران و پاکستان(دکتر علی بابایی) 12- روابط آسیا و آمریکای لاتین(قاسم ملکی) 13- فهرست نسخه های خطی(اکرم مسعودی)رونمایی کنیم.
در ادامه آقای دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی سخنانی اظهار داشتند: خوشحالم فرصتی برایم پیش آمد تا در این فضای پر از علم و تحقیق حضور داشته باشم بحث کتاب و کتابخوانی همیشه برای کسانی که به دنبال حقیقت هستند موضوع مهمی بوده که نویسندگان و چه خوانندگان کتاب از این امر بهره‌ می‌برند طبیعی است این کاری که وزارت ارشاد از سالیان طولانی عهده‌دار آن شده اقدام مناسبی است.

ایشان به کتاب "انقلاب و تحول سیاسی در خاورمیانه" که تألیف خود اوست، اشاره کرد و اظهار داشت: در این کتاب به تحولات کشورهای دستخوش جنبش پرداخته‌ایم و سعی کردیم تا آنجا که امکان داشت، تحلیل کنیم و مؤلفه‌های مؤثر بر تحولات و همچنین آخرین تحولات را بیان کنیم.

ایشان ادامه داد: اولین باری که قرار شد نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دایر شود افق و چشم‌اندازهایش مشخص نبود و با اما و اگرهایی روبه‌رو بود اما خوشبختانه شاهد هستیم که هر ساله نمایشگاه کتاب نسبت به قبل پربارتر و جامع‌تر می‌شود. در جلسه‌ای که چند روز گذشته داشتیم اظهار رضایت را از نمایشگاه شاهد بودیم و این به آن معنا است که دوستان و همکاران در وزارت ارشاد برنامه‌ریزی‌های خوبی کرده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه بیان کرد: کتاب‌ها و مقالات من بیشتر مربوط به تحولات اروپا، فروپاشی شوروی سابق و مسائل مربوط به آسیای مرکزی است از زمانی که تحولات خاورمیانه به وجود آمد آن‌قدر برای جالب و جذاب بود که قسمت قابل توجهی از وقتم را گذاشتم تا این تحولات را دنبال کنم البته در آن زمان فکر نمی‌کردم به این سرعت مسیر این تحولات تغییر یابد

آقای دکتر هادی سلیمانی پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه سخنانی اظهار داشتند: کتاب حاصل اندیشه‌ورزی پژوهشگران و نمادی از فکر منسجم و هدف‌منداست و سهم بسزایی در شکوفایی یک جامعه دارد. از دیرباز تولید فکر و اندیشه مؤلفه‌های بنیادینی در ایجاد بسترهای لازم برای استحکام و قدرت جوامع انسانی بوده است.

ایشان افزودند: در حقیقت فکر و اندیشه زیربنای توسعه کشورها به شمار می‌رود و ملل موفق و پیشرو در همه ادوار تاریخ هیچ‌گاه دست از تولید فکر و اندیشه برنداشتند و رمز موفقیت آنها همواره تفکر، خردورزی، تولید علم و دانش و بسط و نشر آن بوده است.

دکتر سلیمان پور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه در طول حیات خود تلاش نموده تا سهم خود در پژوهش، تحقیق، تحلیل، آموزش و نشر آثار در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل، سیاست بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای و صلح و امنیت و تاریخ روابط خارجی حمایت کند و با نشر بیش از 1700 اثر نقش بسزایی در طول این دوران در تولید ادبیات در این حوزه ایفا نموده است.

رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه همچنین بیان داشتند: انتشارات وزارت امور خارجه امسال با بیش از 400 عنوان کتاب در این نمایشگاه حضور یافته که شامل بیش از 60 کتاب جدید یا تجدید چاپ در یک سال گذشته است.

همچنین آقای دکتر سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن تشکر از آقایان ظریف و واعظی به‌دلیل این‌که اهل تألیف کتاب و کتابت هستند، گفت: امیدوارم این سنت همچنان باقی بماند و کارهای اجرایی و مدیریتی بازدارنده از تحقیق و تألیف نباشد.

ایشان نمایشگاه کتاب را میعاد اهل فرهنگ و اندیشه دانست و ابراز داشت: یکی از کارکردهای نمایشگاه کتاب نشست‌های علمی است که امسال بیش از 250 نشست علمی در آن برگزار می‌شود. حضور من در این نشست به عنوان تشکری از دو وزیر دولت تدبیر و امید است دو وزیری که اهل تألیف هستند. وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی مفتخر است سالیان متمادی نمایشگاه کتاب را که میعاد اهل فرهنگ و اهل اندیشه است برگزار می‌کند ما امسال در نمایشگاه کتاب شاهد رونمایی از کتاب کابینه این دولت هستیم که این مسئله نشان از الفت این کابینه با کتاب دارد.

رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود افزودند: امیدوارم این سنت همچنان تداوم یابد و کارهای اجرایی بازدارنده ازتحقیق نباشد و در سالیان آینده شاهد آثار بیشتری از آقای واعظی و ظریف باشیم. این شوق جریان فکری کشور است که مدیران و سیاست‌مداران برجسته کشور درگیر و دست‌اندرکاران حوزه نشر وکتاب هستند. نمایشگاه کتاب از تنوع زیادی برخوردار است و یکی از کارکردهای این نمایشگاه نشست های علمی آن است امسال بیش از 250 نشست برگزار می‌شود و این آکادمی سیار ده روزه به عنوان میراث فرهنگ مکتوب کشور است.
در پایان مراسم آقای دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آقای دکتر هادی سلیمان پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی و دکتر سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 13 عنوان کتاب جدید وزارت امور خارجه را رونمایی نمودند و از غرفه اداره نشر وزارت امور خارجه در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب بازدید نمودند.

 


٠٨:٤٨ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٩٣٦    /    تعداد نمایش : ١٤٣٧ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.