Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری مراسم رونمایي از نقشه هاي تاريخي ثبت شده در برنامه حافظه جهاني يونسكو و اهدای گواهینامه ثبت جهانی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم رونمایي از نقشه هاي تاريخي ثبت شده در برنامه حافظه جهاني يونسكو و اهدای گواهینامه ثبت جهانی

مراسم رونمایي از نقشه هاي تاريخي
ثبت شده در برنامه حافظه جهاني يونسكو و اهدای گواهینامه ثبت جهانی

مقدمه: به مناسبت ثبت جهانی تعدادی از نقشه‌های تاریخی آرشیو اسناد وزارت امور خارجه در برنامه حافظه جهانی یونسکو، از سوی اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه روز شنبه ششم اردیبهشت ماه 1393 مراسمی در محل ساختمان مجامع مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه برگزار گردید.
این مجموعه شامل نقشه‌های دست‌نگار و چاپ سنگی مهمی از عهد قاجاریه و متعلق به سال‌های1193 تا 1344 هجري قمري 1779 - 1925میلادی است که با توجه به موقعیت جغرافيایي فلات ايران، به عنوان بخشی از جاده تاریخی ابریشم و نیز نقطه اتصال کریدور شمال- جنوب برای ثبت در برنامه حافظه جهانی یونسکو از سوی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت خارجه به یونسکو ارائه گردیده بود و به لحاظ منحصر به‌فرد بودن اهمیت ویژه ای دارد.
اغلب نقشه های مزبور توسط نقشه ‌بردارانی ایرانی دانش‌آموخته دارالفنون یا مراکز علمی اروپایی، در دوره ناصری و پس از آن، ترسیم شده است.
اين مجموعه اطلاعات مستند جغرافیای تاریخی، اجتماعی، انسانی و طبیعی است که منبع مهمي براي مطالعه تغييرات زيست‌محیطی، تنوع فرهنگی-اجتماعی، بوم‌شناسی، توسعه شهری و روستایی، توسعه و پیشرفت و ایجاد موسسات تمدنی جدید در بخش‌هایی از آسیای مرکزی، قفقاز، شبه قاره هند، آناتولی و مناطق شرقی خاورمیانه را شامل شده است.
نگرش برنامه حافظه جهاني آن است كه ميراث مستند جهان متعلق به همه است و بايد برای همیشه و به صورت كامل حفاظت و نگهداري شود و در دسترس هميشگي همگان باشد.شایان ذکر است، برنامه حافظه جهاني در سال 1992 ميلادي (۱۳۷۱ شمسی) از سوی یونسکو و با انگيزه افزایش آگاهي نسبت به وضعيت حفاظت از ميراث مستند و ایجاد شرایط مناسب برای دسترسي به آن در بخش هاي مختلف جهان ایجاد گردیده است.
در این مراسم جناب آقاي دكتر هادی سلیمان‌پور، رئيس مركز آموزش و پژوهش هاي بين المللي وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه مرکز اسناد وزارت خارجه به دستور امیرکبیر تأسیس گردیده اضافه نمود اين مركز هم اكنون بیش از 50 میلیون برگ سند تاریخی و سیاسی از جمله قدیمی‌ترین مكاتبات وزارت امور خارجه ایران را در خود جای داده که از این میان قریب 400 نقشه تاریخی متعلق به دوران قاجار، به ثبت برنامه حافظه جهانی يونسكو رسیده است.
در ادامه مراسم، جناب آقای دکتر سيد رضا صالحی امیری، ریاست محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو با اقدامات کمیته مزبور در حراست از میراث مکتوب کشورمان اظهار کردند که در سال 1388 پیشنهادی درباره جایزه جهانی فردوسی برای کسانی که نسبت به مرمت آثار حوزه جهانی ایرانی و اسلامی مطرح شده است که امید است در سفر مدیرکل یونسکو این موضوع بررسی و اجرایی شود .
سپس، خانم ايرينا بوکوا مدیركل یونسكو به سخنرانی پرداختند و به وظایف یونسکو، اهداف برنامه حافظه جهانی و دستاوردهای آن و همچنین اقدامات ایران در قالب برنامه مذکور اشاره نمودند. ایشان همچنین اهمیت اين نقشه های تاریخی در حفظ و بهره برداری از میراث تاریخی جهانیان را مورد تأکید قرار دادند. ايشان با اشاره به پیشنهاد جناب آقای دكتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ايران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر «جهان بدون خشونت» به اهمیت فرهنگ و تاثیر آن بر صلح جهانی تاکید نمودند.
در همین رابـطه وی خواستـار تـوجه جهانیان بـه مقوله فرهنگ و تمدن شد و اظهارکرد که دبیر كل سازمان ملل متحد به این مسئله اهتمام ویژه ای دارد. وی همچنین از توسعه همكاریهای علمی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران بعنوان كشوری پویا، فعال و با غنای بالای فرهنگی استقبال نمود.
خانم بوكوآ در خاتمه با اشاره به ثبت ابتكارات زیادی از سوی جمهوری اسلامی ایران بعنوان میراث مشترك بشری در یونسكو، از تلاشهای دولت و نهادهای ایرانی برای حفظ، صیانت و توسعه فرهنگ و تمدن بشری تقدیر نمود
جناب آقای دکتر ظریف نيز بعنوان سخنران اصلي اين مراسم اظهار داشتند که ما حافظ هزاران برگ سند گران‌بها و بی‌بدیل در مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت خارجه هستيم كه بخش کوچکی از آن شامل نقشه‌های تاریخی دوره قاجار در بازه زمانی سال‌های 1293 تا 1344 هجری قمری یعنی 1779 تا 1925 میلادی است و از سوی یونسکو مورد توجه واقع شده و در فهرست حافظه جهانی به ثبت رسیده است.
ایشان تاکید داشتند که بدون تردید ثبت دست نگاره هایی از فلات ایران و سرزمین‌های پیرامونی آن در برنامه حافظه جهانی يونسكو اقدامی شایسته و قابل تقدیر و مورد توجه اندیشمندان و محققان به این میراث فرهنگی و تمدنی محسوب می‌شود.
ایشان همچنین افزودند آنچه که این مجموعه را ممتاز و برجسته و از دیگر موارد ثبت شده در حافظه یونسکو متمایز ساخته است، امری است ورای ارزش تاریخی این نقشه‌ها، گرچه همین عوامل برای ثبت جهانی و حمایت یونسکو از این آثار کفایت می‌کند اما در حقیقیت ارزش این مجموعه در نگاه امروزین ما وابسته به عواملی است که اینک در جغرافیای این دست نگاره‌ها یعنی سرزمین‌هایی از شبه قاره هند، آسیای مرکزی و قفقاز، بین‌النهرین، آناتولی و خلیج فارس خود را به عنوان «مساله» به ما نمایانده است.
جناب آقای دکتر ظریف ادامه دادند که برای درک این مفهوم کافی است به جغرافیای سیاسی و اجتماعی صد سال این مناطق نگاهی داشته باشیم، آن زمان همسایگان ایران تنها پنج کشور بودند اما امروز همسایگان ما در قلمرو آبی و خاکی به 15 کشور افزایش یافته است. قلمرو اقوام و قبایل، گستره جغرافیای زبان‌ها و فرهنگ‌های متنوع در دامنه پراکندگی و درهم آمیختگی جوامع با نژادها و ادیان و مذاهب مختلف گواهی است بر ضرروت احترام به تنوع فرهنگی و گفت‌وگو و تعامل بین آنها.
دکتر ظریف افزود، این نگاه باعث شد تا نقشه‌برداران ایران در قلمرویی گسترده‌تر از مرزها‌ی جغرافیایی به مطالعه آثار تاریخی، اجتماعی، جغرافیایی و حتی فرهنگی اقدام کرده و ما را به حفظ آن گنجینه ارزنده مفتخر سازند.
در این مراسم یکی از نقشه های تاریخی و نادر مجموعه نقشه هاي مربوط به دوره قاجار، مشترکا توسط وزیر محترم امور خارجه و مدیرکل یونسکو رونمایی شد. این نقشه متعلق به دوره ناصرالدین شاه قاجار بود که در آن نقاط مورد اختلاف دولتهای ایران و عثمانی در مرزهای شمالی و مغان با جزییات و با دقت ترسیم شده است. اگر چه تاریخ ترسیم نقشه به درستی معلوم نیست ليكن سند ضميمه اين نقشه حاوي دستخط ناصرالدين شاه به اتابك اعظم است كه در آن خطاب به استفساريه اتابك مرقوم شده كه شاه شخصاً در سفري كه از آن منطقه عبور خواهد كرد تحقيقات لازم را بعمل خواهد آورد.
همچنين سند ديگري در اين رابطه ارائه شد که در آن مامور اعزامي مشروح نقاط مورد اختلاف از حوالي كوه آغري كوچك تا قراسو را بررسي و گزارش مي نمايد. در اين گزارش علاوه بر حدود مورد تنازع به شرايط و اوضاع زندگي مردم منطقه و ضرورت توجه دولت به مشكلات آن سامان نيز اشاره مي گردد.
پس از رونمایی از نقشه‌ مذکور گواهی‌نامه رسمی ثبت نقشه های تاریخی ایران در برنامه حافظه جهانی یونسکو از سوی خانم بوکوا مدیر کل یونسکو به جناب آقای دكتر سلیمان پور رئیس مرکز آموزش و پ‍ژوهشهای بين المللي تسلیم شد. همچنین اطلس خلیج فارس ایران به عنوان یادبود از سوی وزیر امور خارجه کشورمان به مدیر کل یونسکو تقدیم شد.
در این مراسم از دست اندر کارانی که در ثبت نقشه های تاریخی مشاركت داشتند تقدير و بطور سمبلیک به سه حوزه اي كه مسئوليت مستقيم هماهنگي در اين رويداد را بر عهده داشته اند، جناب آقاي دكتر سعيد آبادي، دبیر كميسيون ملي يونسكو، خانم مهندس فرزام، دبیر كميته ملي حافظه جهاني يونسكو و جناب آقاي دامن پاك جامي، معاون پ‍‍ژوهشي مركز آموزش و پژوهش هاي بين المللي وزارت امور خارجه لوح سپاس اهدا شد.
همچنین تقدیر نامه هائی به جناب آقاي دكتر صلاحي، رئيس سابق كميته ملي برنامه حافظه جهاني، آقای محمدرضا سحاب، رئيس موسسه جغرافيايي و كارتوگرافي سحاب، آقای موجانی، کارشناس ارشد مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، خانم مهندس فریبا فرزام، دبیر کمیته ملی حافظه جهانی، آقای دکتر اعتمادی، عضو کمیته ملی یونسکو ايران، خانم ربابه قدیری، کارشناس اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی، خانم مژده محمدی، کارشناس کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه و خانم هانیه ذبیحی فر، کارشناس اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی اهدا شد.

 


٠٨:٣٣ - چهارشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٩٢٦    /    تعداد نمایش : ١٠٥٥ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.