Home RSS
منو اصلی
اخبار > همايش و نمایشگاه اسناد به مناسبت هشتادمین سالگرد برقراری روابط رسمي ميان ایران و دانمارک


  چاپ        ارسال به دوست

همايش و نمایشگاه اسناد به مناسبت هشتادمین سالگرد برقراری روابط رسمي ميان ایران و دانمارک

در این همایش که با حضور معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، سفیر دانمارک در ایران و مشارکت جمع کثیری از دیپلمات های دو کشور، اساتید و دانشجویان و کارشناسان مسائل سیاسی برگزار شد، ابتدا پیام وزرای امورخارجه دو کشور به مناسبت هشتادمین سال برقراری روابط میان ایران و دانمارک قرائت شد. آقای مرتضی دامن پاک جامی، معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی پیام محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به این همايش را قرائت نمود. در پیام آقاي ظریف چنين آمده است: ایران و دانمارک با پشتوانه‌ 8 دهه مناسبات دیرینه و جایگاه منطقه‌ ای و ظرفیت‌های متنوع می‌توانند در راستای تامین منافع مشترک، فرصت‌های لازم را برای گسترش و تعمیق مناسبات دوجانبه فراهم نمايند . فرهنگ غنی و پیوندهای دوستانه از عوامل موثر و تعیین کننده در درک عمیق از روابط دو کشور است. بدون تردید قدمت روابط 80 ساله فرصتی ارزنده برای تعیین الویت‌ها و چشم‌انداز همکاری میان دو کشور خواهد بود. رئیس دستگاه دیپلماسی كشورمان همچنين در پيام خويش اظهار داشت: در اینجا لازم می دانم به تلاش های گران‌سنگ پیشینیان و صاحب نظران و اندیشمندان در شناسایی و معرفی تاریخ و تمدن دو کشور و فراهم ساختن فضای تفاهم اشاره کنم. دكتر ظریف در این پیام ابراز امیدواری کرده است تا تبادل نظر نخبگان علمی و فرهنگی و برگزاری نمایشگاه اسناد تاسیس روابط به گشودن مسیری جدید در توسعه مناسبات ایران و دانمارک منجر شود و مردم دو کشور از فرصت هایی که از این طریق ایجاد می شود، بهره‌مند گردند.
آقاي آندرس کریستین هوگارد سفیر پادشاهي دانمارک در تهران نیز پیام آقاي مارتین لیده گارد وزیر امورخارجه دانمارک به مناسبت هشتادمین سال ایجاد روابط دو کشور و برگزاری این همایش را قرائت کرد. وزیر امور خارجه دانمارک در این پیام، ایران را کشوری با تاریخ کهن و افتخارآمیز معرفي كرده است .در بخش دیگر پیام که سفیر پادشاهی دانمارک در تهران آن را قرائت کرد، آمده است: ایران در منطقه ای میان خاورمیانه، قفقاز و آسیای مرکزی و جنوبی قرار گرفته است و نقشی انکارناپذیر و موقعیتی ویژه و تأثیرگذار دارد. ایران می تواند نقشی سازنده به عنوان نیروی تثبیت کننده در منطقه و در همراهی با جامعه جهانی برای دستیابی به راه حل درخصوص شماری از مسائل و چالش های منطقه ای در موضوعاتی مانند عراق، افغانستان و سوریه ایفا کند. وزیر امور خارجه دانمارک با ابراز خرسندی از برگزاری جشن هشتادمین سالگرد روابط کشورش با ایران در پایان پیامش ابراز امیدواری کرده است که عصری تازه در روابط ایران و غرب ایجاد و فضای بازشکوفایی روابط میان ایران و دانمارک فراهم شود.

در ادامه مراسم آقاي محمد حسین فدایی فرد مدیرکل شمال و شرق اروپای وزارت امورخارجه سخناني مطرح نمود . ايشان در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: روابط سیاسی میان دو کشور 80 سال ادامه داشته و سفارت‌خانه‌های دو کشور در طي اين مدت به طور کامل فعال بوده‌اند. در همین راستا تبادل هیات‌های سیاسی میان دو کشور برای بررسی و یافتن راه‌هایی برای تبادل نظر و حل و فصل چالش‌های موجود در منطقه و جهان ادامه داشته است. وي با اشاره به روابط فرهنگی میان ایران و دانمارک اضافه کرد: این روابط با همکاری دو سفارتخانه در سطح بسیار خوبی تداوم يافته كه در این باره می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌هایی اشاره کرد که باعث آشنایی بیش‌تر دو ملت از یکدیگر شده است آقاي فدایی‌فرد در ادامه افزود : روابط اقتصادی دو کشور از قدمت بالایی برخوردار است. شرکت‌های دانمارکی فعالیت گسترده‌ای در ایران داشته‌اند، به گونه‌ای که اولین کارخانه شیر پاستوریزه در ایران، توسط شرکت‌های دانمارکی دایر شده است. بااينحال روابط اقتصادی كنوني دو کشور در شان دو ملت ایران و دانمارک نیست و حجم مبادلات در طول چند سال اخیر کاهش یافته است.وی در ادامه اظهار داشت : در طول سال‌های گذشته میزان حجم مبادلات ایران و اتحادیه اروپا، 50 میلیارد دلار بوده است که در سال‌های اخیر این میزان به 10 میلیارد دلار رسیده است. البته این کاهش حجم مبادلات بیشتر به دلیل دستیابی ایران به بازارهای آسیا و چین بوده است.
سفیر دانمارک در تهران نیز در سخنرانی خود اظهار داشت : گفت‌وگو درباره مسائل حقوق بشري توسط اتحادیه اروپا و ایران یک حلقه مفقوده‌ است و باید تعامل میان ایران و اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف فراهم شود.
آقاي هوگارد با اشاره به روابط تاریخی سیاسی دو کشور و چشم‌انداز آینده گفت: در طول سالیان گذشته ایران و دانمارک روابط فعالی با یکدیگر داشته‌اند. در سال ۱۹۳۹ سفارت دانمارک در ایران افتتاح شد. پیش از آن هر دو کشور، سفیران آکردیته در سن پطرزبورگ و استکهلم داشتند.او در ادامه گفت: روابط دو کشور فراز و نشیب‌های زیادی داشته است که نشان می‌دهد این روابط متاثر از عرصه‌های بین‌المللی و مسائل جهان است. بهار عربی و بحران سوریه یک مثال واضح درباره این مساله است که کشور دانمارک و قدرت منطقه‌ای ایران می‌توانند با هم همکاری کنند. سفیر دانمارک در تهران همچنين اضافه کرد: در دسامبر سال ۲۰۱۳ فصل جدیدی در روابط ایران و دانمارک آغاز شد، زیرا در این تاریخ رئیس خاورمیانه وزارت امور خارجه دانمارک به تهران سفر کرده و با مقامات کشور ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. وی با اشاره به روابط گردشگری میان ایران و دانمارک گفت: به هرحال گردشگران زیادی از دانمارک به ایران آمده و در مقابل شمار ایرانیانی که در دانمارک هستند، زیاد است. روابط خانوادگی میان دو کشور باعث افزایش درک متقابل از یکدیگر شده است. از همکاری موثر دو کشور می‌توان به مساله همكاري در زمينه مقابله با دزدان دریایی سومالی در دریای عرب اشاره کرد.
سفیر دانمارک در تهران با اشاره عضویت دانمارک در اتحادیه اروپا افزود: گسترش روابط دو کشور وابسته و متاثر از روابط ایران و اتحادیه اروپاست. چندی پیش نمایندگانی از این اتحادیه به تهران آمدند. به نظر می‌رسد گفت‌وگو درباره مسائل حقوق بشر توسط اتحادیه اروپا و ایران، حلقه مفقوده‌ای است. باید تعامل میان ایران و اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف فراهم شود.سفیر دانمارک در تهران، با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در ایران و انتخاب دکترحسن روحانی به عنوان رئیس جمهور و خوشحالی مردم از این انتخاب، گفت: شاید بتوانیم در فضای جدید ایجاد شده، مسائل موجود را حل و فصل کرده و فراتر از تحریم‌ها حرکت کنیم. ما به ایران به عنوان یک شریک مهم در منطقه بحرانی خاورمیانه نیاز داریم و در مقابل ایران نیز به اتحادیه اروپا نیازمند است.
شایان ذکر است این همایش با برگزاری دو نشست تخصصی ادامه یافت. "نگاهی به روابط تاریخی و سیاسی ایران و دانمارک" عنوان نشست اول و "بررسی روابط اقتصادی و فرهنگی ایران و دانمارک" عنوان نشست دوم بود. در نخستین نشست این برنامه با موضوع «نگاهی به روابط تاریخی و سیاسی ایران و دانمارک»، آقايان دکتر کاظم بیگی استاد گروه تاریخ و تمدن دانشگاه تهران، آندرس کریستین هوگارد سفیر دانمارک در تهران و مرتضی دامن پاک جامی سفیر سابق ایران در دانمارک و معاون پژوهشي مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی سخنرانی کردند. دومین نشست نیز به بررسی «روابط اقتصادی و فرهنگی ایران و دانمارک» پرداخت و آقايان دکتر کلاوس پترسن معاون دپارتمان شرق شناسی دانشگاه کپنهاک، دکتر جواد نیستانی استاد گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر همینگ یورگنسن استاد دانشگاه کپنهاک و شرق شناس حضور داشتند.
همچنین در حاشیه این همایش نمایشگاه اسناد تاریخی روابط ایران و دانمارک و نمايشگاه كتب و نشريات جديد وزارت امور خارجه برپا گردید که هر دو مورد استقبال حاضرين و شرکت کنندگان قرار گرفت.

 


١٥:٠١ - سه شنبه ٦ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ٨٧٠    /    تعداد نمایش : ١٠٠١ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.