Home RSS
منو اصلی
اخبار > سخنرانی معاون امور پژوهشی مرکز در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی کاشان


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی معاون امور پژوهشی مرکز در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی کاشان

هفته فرهنگی کاشان به همت موسسه فرهنگی اکو و با همکاری شهرداری کاشان، پنجشنبه اول اسفند 92 با حضور افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو، سید محمد ناظم رضوی، شهردار کاشان، ابراهیم رحیم پور ، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، مرتضی دامن پاک جامی ، معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه ، عباسعلی منصوری، نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از سفرا و دیپلمات های مقیم و جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار گردید.

رئیس موسسه فرهنگی اکو در مراسم گشایش این هفته فرهنگی اظهار داشت: " از آنجا که یکی از اهداف اساسی موسسه فرهنگی اکو آگاهی بخشی به عموم مردم منطقه درباره میراث فرهنگی مشترک و تاثیر آن بر تقویت و توسعه همکاری های همه جانبه، در منطقه اکو است، موسسه فرهنگی اکو بازشناساندن کانون های فرهنگی و هنری در کشورهای عضو، از جمله جوامع شهری تاریخی منطقه را در دستور کار دارد." وی در ادامه افزود: " موسسه فرهنگی اکو آمادگی دارد با همکاری شهرداری های شهرهای بزرگ و تاریخی منطقه از جمله کابل، لاهور، دوشنبه، شیراز، اصفهان، استانبول، سمرقند، بخارا و ... برنامه های پُرباری را نه تنها در تهران بلکه در سطح منطقه به اجرا بگذارد."
مرتضی دامن پاک جامی، معاون امور پژوهشی مرکز نیز طي سخناني با تاکید بر مشترکات فرهنگی كشورهاي عضو اكو گفت: " معرفی هويت و فرهنگ غنی این منطقه از جمله رسالت های این موسسه است که همواره به آن اهتمام ورزیده و کارنامه فعالیت های این موسسه در طول سالیان گذشته به خوبی موید این مطلب می باشد. "
وی با بیان آنکه فرهنگ مشترک کشورهای عضو اکو، دستاورد و میراث تاریخ چند هزار ساله آنها است، افزود: در مقاطع مختلفی از دوران متناوب رشد و شکوفائی منطقه، شهرهای مهمی مثل هرات، مرو ، سمرقند و بخارا به کانون گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی و ترویج زبان و ادبیات فارسی تبدیل گردیدند. هنوز نام بسياري از شهرهاي منطقه اكو يادآور تاريخ با شكوه و عظمت باستاني آنها در جهان امروز مي باشد. در این میان برخی از شهرهای منطقه برخوردار از جایگاه و نمادهایی با سابقه چند هزار ساله هستند که گویای قدمت فرهنگ و تمدن در این منطقه می باشد. معرفی و بازشناسایی زیست فرهنگی و هنری مردمان این شهرهای تاریخی رسالتی است که موسسه فرهنگی اکو به خوبی می تواند برعهده گرفته و از این طریق به معرفی فرهنگ و تمدن غنی منطقه اکو کمک نماید.آقاي دامن پاك جامي در ادامه اظهارات خويش چنين گفت: کاشان یکی از این شهرهاست، این شهر با تمدن 7 هزار ساله اش از مهمترین مراکز باستان شناسی محسوب می شود، بیشتر تاریخ نویسان و مسافرانی که از این شهر بازدید کردند از آن به عنوان دروازه تمدن جهانی نام برده اند.اهمیت کاشان از لحاظ تاریخ و تمدن و ویژگی های اقلیمی و فرهنگی و تاثیر این شهر در پاره ای از رویدادهای بزرگ اجتماعی و سیاسی در دوران مختلف و ظهور و پرورش صدها شخصیت علمی و ادبی ضرورت شناخت بیشتر این منطقه را انکارناپذیر می کند.
ايشان در پايان سخنان خويش ابراز اميدواري نمود هفته فرهنگی کاشان که به همت موسسه فرهنگی اکو و با همکاری شهرداری کاشان برگزار می شود با مشارکت و همکاری متقابل شهرداری های سایر شهرهای منطقه اکو تداوم یافته و به فرصتی برای همدلی و آشنایی ملل اکو با یکدیگر و تعمیق پیوندهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ميان آنها تبدیل گردد.
در مراسم مذكور سید محمد ناظم رضوی شهردار کاشان نیز در سخنان خود به قدمت تمدن کاشان اشاره کرد وگفت: "تمدن کاشان اولین تمدن بشری موجود است". وی اضافه کرد که در بعد فرهنگي نیز ، کاشان زادگاه مفاخر بسیاری چون محتشم کاشانی و سهراب سپهری است."شهردار کاشان با اعلام خبر تاسیس خانه اکو در این شهر، اظهار داشت: "راه اندازی خانه اکو در کاشان زمینه گسترش فعالیت‌های فرهنگی هنری کشورهای عضو این سازمان را فراهم می کند."
پس از آن، عباسعلی منصوری، نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی از موسسه فرهنگی اکو و شهرداری کاشان بخاطر برگزاری هفته فرهنگی این شهر قدردانی کرد و با اشاره به جاذبه های گردشگری، معماری، فرش بافی و مشاهیر علمی و ادبی شهر کاشان، آن را مقصد کسانی دانست که می خواهند فارغ از مشغله های زندگی ماشینی، آرامش را تجربه کنند.
همچنین در این هفته فرهنگی برنامه های متنوع دیگری همچون نمایشگاه عکس از جاذبه های گردشگری، کتاب، فرش، مخمل بافی، صنایع دستی و لباس های بومی این منطقه تاریخی تدارک دیده شده است که تا هشتم اسفند ماه 1392 در محل گالری موسسه فرهنگی اکو در معرض ديد بازدیدکنندگان قرار دارد.

»» متن سخنرانی جناب آقای دامن پاک جامی در نشست کاشان
١١:٣٠ - شنبه ٣ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ٨٦٢    /    تعداد نمایش : ٩٠٠ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.