Home RSS
منو اصلی
اخبار > مراسم رونمایی از کتابهای جدید الانتشار وزارت امورخارجه در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم رونمایی از کتابهای جدید الانتشار وزارت امورخارجه در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

مراسم رونمایی از تازه‌های نشر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، جناب آقای علی اسماعیلی، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بعد از ظهر پنجشنبه 1392/2/12 در سرای اهل اقلم نمایشگاه بین المللی برگزار شد.
در این مراسم ابتدا جناب آقای دامن پاک، معاون مرکز آموزش و پژوهش وزارت امورخارجه ، با تبریک ایام ولادت باسعادت صدیقه کبری (س) و فرزند برومندش، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) ضمن تاکید بر حضور ارزشمند جناب آقای دکتر علی اکبر صالحی وزیر محترم امور خارجه، جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقامات محترم سیاسی و فرهنگی، اساتید و فرهیختگان علمی و دانشگاهی و مهمانان محترم  در مراسم رونمایی از کتابهای جدید منتشرشده  توسط مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه که برای اولین بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب عرضه شد ، مطالب زیر را ایراد کردند:
 وزارت امور خارجه از اوایل دهه 60 با ایجاد دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی و راه‌اندازی واحد نشر، علاقه خود را برای کمک به توسعه ادبیات علوم سیاسی و روابط بین‌الملل نشان داده و برای عرضه کتابهای مرجع دانشگاهی، ارایه نتایج پزوهش‌ها  و مطالعات مربوط به مواضع و سیاست‌های اصولی نظام در عرصه سیاست خارجی همت گمارده که حاصل آن طی مدت 3 دهه،  انتشار و تجدید چاپ بیش از  500 عنوان کتاب و صدها جلد فصلنامه و مجموعه مقالات کنفرانسها در موضوعات مختلف مرتبط با علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، سیاست خارجی، مطالعات منطقه‌ای، تاریخ پژوهی و سند پژوهی، حقوق و اقتصاد بین‌الملل و زمینه‌های مشابه بوده است.
-    جایگاه ویژه متون و کتابهای منتشرشده توسط وزارت امور خارجه در میان استادان، محققان و فرهیختگان علمی و دانشگاهی کشور به نحوی است که بسیاری از آنها به متون مرجع دانشگاهی تبدیل شده و انتشار تعداد زیادی از این کتابها به چاپ دو رقمی رسیده است.
-    در سال جاری به فضل الهی و با همت و تلاش خالصانه مجموعه همکاران و مسئولان مرکز آموزش و  پژوهش‌های بین‌المللی به ویژه اداره نشر،  وزارت امور خارجه به عنوان یک نقطه عطف در تولید و نشر ادبیات مکتوب و دیجیتال با عرضه بیش از 300 عنوان کتاب و 20 عنوان کتاب جدید در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کرده است. اتفاق دیگری که برای اولین بار صورت گرفت، عرضه 10 عنوان از کتابهای جدید بصورت دیجیتال است.
-    افتخار داریم که امروز با حضور وزرای محترم، شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی، نویسندگان ، مترجمان و شما مهمانان گرامی از کتابهای جدیدالانتشار خود، به ویژه کتاب‌های فاخر و ارزشمندی چون :
-    اطلس نقشه‌های تاریخی کلات نادری و سرخس (کار پژوهش اسنادی)
-    اسلام گرایان (با همکاری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی)
-    مجموعه 5 جلدی منطقه گرایی نو و چند کتاب منحصر به فرد رونمائی کنیم .
سخنان  جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی:
سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن تبریک ایام ولادت حضرت زهرا (س) و روز کارگر اظهار داشت: از همه وزارتخانه‌ها و نهادها و دستگاه‌ها انتظار می‌رود منابع مورد نیاز برای چاپ و انتشار کتابهای جدید را تامین کرده ، همچنین اطلاعات موجود را در راستای اعتلای سیاست خارجی ارائه دهند. نگاه ما در بحث سیاست خارجه با دنیا متفاوت بوده و طبق منویات رهبر انقلاب، سیاست خارجه ما برمبنای عظمت، حکمت و مصلحت است. از این رو تمام تجربیات باید ثبت و ضبط شود. دیپلمات‌های ما اطلاعات ارزشمندی دارند که باید ثبت کرده و مورد استفاده دانشجویان قرار دهند. استادان دانشگاه‌ها  در رشته‌های مرتبط در حال تدریس هستند؛ آنها هم باید هر اندازه که می‌توانند تجربیات و علم خود را در اختیار دانشجویان قرار دهند.  خوشحالم که وزارت امور خارجه در حوزه نشر الکترونیک هم وارد شده و از نزدیک شاهد حضور آثارش هستیم، امیدوارم که با همکاری این وزارتخانه هیئت‌های خارجی هم از نمایشگاه کتاب دیدن کنند و از نزدیک شاهد استقبال مردم از این نمایشگاه باشند که در سطح منطقه بی‌بدیل است.
ایشان در ادامه یاد آور شدند برگزاری این برنامه ( رونمائی کتاب ) در نوع خود بسیار مفید و ارزشمند بوده و انتظار ما از همه وزارتخانه‌ها تامین منابع مورد نیاز بخش فرهنگی کشور است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر بنا نهادن سیاست خارجی برمبنای عزت، حکمت و مصلحت افزود: قطعا سیاستمداران و کارشناسان مسایل سیاسی، تحلیل‌ها و اطلاعاتی دارند که ثبت و مکتوب کردن آنها بسیار ضروری است. همچنین استادان دانشگاه وزارت امور خارجه و سایر دانشگاههای کشورمان می‌توانند نظرات و تجربیات خود را در قالب کتاب منتشر کنند که قطعا این آثار مورد توجه و استفاده علاقه‌مندان در قشرهای مختلف جامعه واقع خواهد شد.
سخنان جناب آقای علی اکبر صالحی وزیر محترم امور خارجه :
 علی اکبر صالحی در این نشست اعلام کرد : بیش از هزار عنوان کتاب در سال‌های پس از انقلاب اسلامی منتشر کردیم و امسال هم 20 عنوان کتاب جدید توسط انتشارات وزارت امور خارجه منتشر شده است که در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سالانه حدود هزار عنوان کتاب منتشر می‌شد که این رقم امسال به 69 هزار عنوان رسیده است؛ یعنی تولید علم و دانش کشورمان 69 برابر شده. یک کشور برای توسعه به همه عناصر قدرت احتیاج دارد که یکی از مهم‌ترین آنها تولید فکر و اندیشه است، کشوری که  اندیشه تولید می‌کند بستر ساز تمدن است.
وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به روند رو به رشد تولید علم در کشورمان افزود: ایران بالاترین آمار رشد تولید علم جهان را دارد و انقلاب ما به عنوان الگو در جهان مطرح است، به نحوی که مجموعه کل عناوین 57کشور اسلامی به مراتب کمتر از تولید و نشر کتاب در کشورمان است که این مساله جای افتخار دارد.
وی حساس‌ترین نقطه استکبار را مباحث اندیشه و فکری دانست و گفت: 1400 سال پیش اندیشه اسلام پدیدار و با ظهور انقلاب اسلامی ایران احیا شد، این امر چالش بسیار بزرگی برای جهانیان است چرا که نسل‌های آینده یک بار دیگر تمدن سازی اسلامی را به رخ خواهند کشید  و این مساله تنها یک شعار نیست و طلیعه حقایقی است که پیش روی ما قرار گرفته‌اند.
امروز دیگر کسی تنها توسعه صنعتی و مادی را مد نظر قرار نمی‌دهد،  بلکه به زیربنای آن که  توسعه معرفتی و اندیشه‌ای است توجه می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: امروز به لطف الهی و به رهبری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، تجارب سی و چندساله ما باعث تجلی فرهنگ و اندیشه برای کشورمان شده است که ما جلوه گاه  آنرا در نمایشگاه کتاب می‌بینیم.  بنده به عنوان یک عضو هیات علمی که از قبل از انقلاب عضو هیات علمی بودم سیر تحولات در کشور را بسیار مثبت می‌دانم .
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای پنجه در پنجه استکبار انداخته که امروز حساس‌ترین نقطه را که همان بحث علمی و اندیشه‌ای است  نشانه گرفته است . وی به نشست چند روز پیش ایران در رابطه با گزارش 2013 عمران ملل متحد اشاره کرد و گفت: در این گزارش آمده است که ایران در ابعاد توسعه انسانی که شاخص‌های آن بهداشت، تعلیمات و غیره  است  بالاترین رشد را داشته و مطمئنیم  در آینده بسیاری از آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران محقق خواهد .ایشان در پایان اظهار داشت تمام  تلاشمان این است که اسناد وزارت خارجه را به صورت الکترونیکی درآوریم  تا در آینده شاهد دسترسی آسانتر محققان به این اسناد باشیم.
ملاحظات :
-    شایان ذکر است در این مراسم از 5 عنوان کتاب منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه تحت عناوین « اسناد تصویری کلات نادری و سرخس»، «اسلام‌گرایان» ، «منطقه‌گرایی نو» ، «کنسولی در نمایندگی» ، «بررسی انتقادی سیاست خارجی امریکا» ، «پیمان ملت »  رونمایی شد.


١٨:١٧ - يکشنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢    /    شماره : ٧٦    /    تعداد نمایش : ١١٤٨ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.