Home RSS
منو اصلی
اخبار > متن سخنرانی آقای دکتر هادی سلیمان‌پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی در نشست دوم گفتگوی تمدنی ایران و ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

متن سخنرانی آقای دکتر هادی سلیمان‌پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی در نشست دوم گفتگوی تمدنی ایران و ترکیه

به نام خدا
متن سخنرانی جناب آقای دکتر هادی سلیمان‌پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی در نشست دوم گفتگوی تمدنی ایران و ترکیه
ساکاریا - 9 و 10 مهرماه 1392

جناب آقای پروفسور مظفر الماس- رئیس محترم دانشگاه زاکا، پروفسور کمال اینات معاون دانشگاه رئیس دانشکده علوم سیاسی- پروفسور عارف بیگین

خانمها و آقایان؛ حضار محترم، اساتيد و پژوهشگران ارجمند

در ابتدا مايلم مراتب تشکر و خرسندي خویش را از شکل‌گیری یک چارچوب مستمر به منظور ایجاد فضای گفتگو در سطحی متمایز از مسیرهای دیپلماتیک یا رسانه‌ای که اینک نشست دوم آن با میزبانی دانشگاه ساکاریا آغاز شده را ابراز نمایم. موفقيت در برگزاري اين دور از گفتگوها را تبريك مي‌گويم.
ساکاریا، یا همان «صقاریه» در متون اسلامی برای ایرانیان که خود در مقاطعی در زمره ساکنان این منطقه بوده اند، نامی ناآشنا نیست. نقش این شهر در گسترش تعلیم و تربیت در آناتولی یادآور خاطراتی از عهد درخشان فرهنگ و تمدن اسلامی مشترک ما است. از این رو، میزبانی این شهر در تداوم این نوع از گفتگوها موجب امید افزونتر برای نتیجه بخشي بيشتر در افزايش فهم و َآگاهي نسل‌هاي امروز دو كشور از ميراث گذشتگان بشمار مي‌آید.
گفتگو میان حوزه‌های تمدنی در آسیا در زمان حاضر امری اجتناب‌ناپذیر بوده و اجازه می‌دهد طرفین بر دامنه شناخت افکار عمومی مردم خود نسبت به دیگری بیافزایند. در این رهگذر ایران و ترکیه از ظرفیت‌هایی برخوردارند که تنها می توان در صورت شناخت عمیق، نسبت به فعال سازی و بهره‌برداري از آنها امیدوار بود. مقوله شناخت که به رغم همجواری و همبستگی های تاریخی - آئینی ما هنوز در سطحی فراگیر تعمیم نیافته است، ما را تشويق مي‌کند. گام‌های بعدی در گفتگوی تمدنی- تاریخی در منطقه خود را شکل دهیم. ازجمله این گام‌ها معرفی ارزش‌های مشترک تمدنی در این منطقه و در آسیاست.
برای اینجانب به عنوان يك دانشگاهي یک واقعیت مشهود است: کوشش ما برای بازتعریف گذشته و تمرکز بر شناخت ارزش‌های آن به همان میزان مهم است که بتوان آن نتایج درخشان و موثر را در شکل کنونی نظامات جهانی و همكاريهاي منطقه‌اي ترجمه و ارائه نمود. در اين روند اصل، «سرنوشت جمعی» و «اهداف مشترك» است.
اکنون بیش از یک دهه از ارایه ایده گفتگوی تمدنها از طرف کشور به جامعه جهانی می‌گذرد. در طول این سالها ابتکارات تازه‌ای از طرف جامعه جهانی در همین راستا مطرح شده است که همگی تائیدکننده اصالت خواستگاه و نیاز جامعه جهانی به چنین ایده‌ای است. ایده گفتگو بجای برخورد، مفاهمه بجای مناقشه و درک و احترام متقابل بجای منوکالپریسم نیاز انسان معاصر در آن زمان و هم اکنون است. علاوه بر این نیاز تازه‌ای نیز در جامعه بشری امروز ظهور نموده که همانها لزوم ساخت تمدن آتی بشری براساس ارزشهای مشترک و جهانشمول شرقی در کنار داشته‌های ارزشی غربی است. پاسداشت صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز پایداری در توسعه و ارتقاء جوهر انسانی انسان و ساخت تمدنی جهانی مبتنی بر دانش و حکمت، اندیشه و ارزش، تعادل و تفاهم جزء از مسیر چنین تعاملی بر نخواهد ساخت. گفتگوهای تمدنی، ارزشی در چنین قالبی ابتدا در آسیا و سپس در پهنه گیتی مفهوم می‌یابد.
اکنون از اولین دور گفتگوهایمان قریب یکسال می‌گذرد. در آن زمان نیاز به درک و معرفی ارزش‌های مشترک تمدنی در بین دو تمدن ایران و ترک، در خاورمیانه و در آسیا را مطرح کردم. امروز می‌توانم نتیجه کار مطالعاتی خود و گروهی از همکارانم را در معرفی دو ارزش مشترک به شما گزارش کنم. این دو ارزش بنظر من نه تنها در منطقه ما بلکه در اغلب تمدن‌های آسیایی ریشه‌ای تاریخی دارد ارزش خیرخواهی یک ارزش عمیق تمدنی ماست. روابط مردمی انسانس، روابط تولید، روابط تجارت در منطقه ما صرفاً بر معادلات سود و منفعت استوار نبوده است این روابط خیرخواهانه نیز بوده است. آنچه برای خود می‌پسندی برای همسایه‌ات بپسند. تعاونوا علی البر و التقوی (سوره مائده آیه 2). روابط منطقه‌ای و بین‌المللی آتی باید براساس خیرخواهی و خیرطلبی شکل گیرد تا از این همه خشونت و جنگ ناشی از اصل منفع در روابط بین‌الملل جلوگیری گردد.
ارزش دیگر ارزش زندگی هارمونیک یا هارمونی، همنوایی و هم‌افزایی در روابط اجتماعی و انسانی، روابط تولید و تجارت است. روابط هارمونیک در نظام منطقه‌ای، رقابت‌های زاید را حذف و هم‌افزایی را افزایش می‌دهد.
اساتید محترم ما برخلاف نسلهای گذشته در چند اقلیم متفاوت زندگی نمی‌کنیم که نسبت به دیگران مسئولیتی نداشته باشیم، دنیای ما یک محیط مشترک است. بنابراین در دنیای جدید نمي‌توان هيچ عضوی از جامعه جهانی و هیچ ارزشی از ارزش‌های جامعه انسانی را نادیده گرفت.
ایران و ترکیه بخشی از تمدنی بزرگ هستند که هم از یکدیگر اقتباس کرده و هم بر يكديگر تاثیر گذاشته اند. در این شرایط ما نماینده تمدن بزرگ و ارزش هاي برجسته‌اي هستیم که باید با اتکا به عمق استراتژیک - هم به جهات ژئوپلتیک و هم جهات فرهنگی - به صورت مشترک عمل نمائیم. این یعنی آنکه در ابتدا مناسباتی سامان یافته را باید با حوزه تمدنی خود بنا گذاریم. اگر به این ظرفیت رسیدیم، دیگر تنها دو عضو از سازمان ملل نخواهیم بود. آن زمان ما یک نظام محوری و تاثير گذار در جهت دهی همکاریهای بین المللی خواهیم شد که نظرات و دیدگاههایش طبیعتا مورد اعتنای عمیق سایرین واقع شده و بقیه اجزای دنیای جدید نيز به همکاری با آن به دلیل سرنوشت جمعی خود نیازمند خواهند شد.
این دقیقا در نقطه مقابل همان تلاشی است که رقبا و حتی دشمنان ما طی یک سده اخیر بخرج دادند تا تصویری غیر واقع از ما به جهان و حتی از ما نسبت به يكديگر نشان دهند. فلذا اهمیت هم اندیشی جمعی شما به عنوان بخشی از نخبگان فکری دو کشور، و نیز استمرار این روند، براي كمك به ساختن حال و آينده‌اي بهتر،حائز اهمیت و توجه فراوان خواهد بود. براي شما در كار مهمي كه در پيش داريد آرزوي توفيق دارم.١٤:٥٤ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٢    /    شماره : ٧١٢    /    تعداد نمایش : ١١٥٩ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.