Home RSS
منو اصلی
اخبار > دومین همایش بین‌المللی «بوشهر، بصره و مسقط؛ مناسبات تاریخی- اجتماعی»


  چاپ        ارسال به دوست

دومین همایش بین‌المللی «بوشهر، بصره و مسقط؛ مناسبات تاریخی- اجتماعی»

دومین همایش بین‌المللی «بوشهر، بصره و مسقط؛ مناسبات تاریخی- اجتماعی» صبح روز یک‌شنبه 20 اسفندماه با همکاری دانشگاه خلیج فارس بوشهر، دانشگاه بصره و مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه در بوشهر آغاز بکار نمود. در این همایش 2 روزه که مقامات و اندیشمندانی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، عمان، عراق، ترکیه، فرانسه و هند شرکت کرده بودند، جنبه‌های مختلف تعاملات و همکاریها و ارتباطات تاریخی بین این شهر ساحلی خلیج فارس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در مراسم افتتاحیه این همایش، آیت‌الله صفایی بوشهری طی سخنانی ابعاد مختلف ارتباطات فرهنگی و اجتماعی محور بصره- بوشهر- مسقط و نقش علما در تقویت همبستگی اسلامی مردم منطقه را مورد بررسی و توجه قرار داد. در ادامه پیام جناب آقای دکتر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه توسط آقای دامن‌پاک‌جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی قرائت گردید که در آن بر اهمیت همکاریهای منطقه‌ای در حوزه خلیج فارس بویژه میان مراکز علمی و پژوهشی کشورهای منطقه و ضرورت ایجاد سازو کارهای مناسب برای تداوم و تقویت این همکاریها تأکید گردید. در این پیام آمده است که: برای جمهوری اسلامی ایران سامان بخشیدن به همکاریهای علمی و پژوهشی کشورها درون منطقه و در سطحی گسترده تر در منطقه غرب آسیا یک ضرورت تلقی می‌شود.

همچنین آقای دکتر هادی سلیمان‌پور رئیس مرکز آموزش  و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات اخیر در منطقه و فاصله گرفتن مردم منطقه از نظامهای استبدادی و روی آوردن به روابط درون منطقه‌ای، به الزامات ناشی از مرحله گذار اشاره و همگرایی منطقه‌ای را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر دانست.

آقای دکتر باعمر رئیس مرکز دیپلماسی عمان نیز در اظهارات خود ضمن استقبال از برگزاری همایش، تداوم این قبیل ابتکارات را باعث تقویت و انسجام همبستگی منطقه‌ای در چارچوب ارتباطات تاریخی دانست.

شایان ذکر است دومین همایش بصره- بوشهر- مسقط عصر روز دوشنبه (22/12/91) با صدور بیانیه نهایی بکار خود پایان داد. در این بیانیه ضمن استقبال از برگزاری این‌گونه نشست‌ها و تأکید بر استمرار همکاری و ارتباطات میان مراکز علمی  و پژوهشی منطقه، بر ضرورت تشکیل اتحادیه دانشگاههای کشورهای جنوب غرب آسیا تأکید و مقرر گردید سومین نشست سال آینده در کشور عمان برگزار شود.


٢٣:٤٥ - چهارشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٢    /    شماره : ٥٥    /    تعداد نمایش : ٩٦٠ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.