Home RSS
منو اصلی
اخبار > پیام وزیر امور خارجه، جناب آقای دکتر صالحی به بیست و یکمین همایش بین‌المللی خلیج فارس


  چاپ        ارسال به دوست

پیام وزیر امور خارجه، جناب آقای دکتر صالحی به بیست و یکمین همایش بین‌المللی خلیج فارس

پیام وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای دکتر صالحی، که در سفر به عراق به سر می برند در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین همایش بین المللی خلیج فارس در بندرعباس به شرح زیر قرائت گردید:

 

متن پیام وزیر امور خارجه

جناب آقای دکتر صالحی

 به بیست و یکمین همایش بین‌المللی خلیج فارس

 17-15 اسفند 1391 بندرعباس

 

حضور محترم صاحب‌نظران، اندیشمندان، میهمانان ارجمند خارجی و داخلی و مسئولین محترم استان هرمزگان و تمامی شرکت کنندگان در بیست و یکمین همایش بین‌المللی خلیج فارس و مردم خونگرم و دریادل هرمزگان صمیمانه درود فرستاده و مقدم همه شما عزیزان در این همایش را گرامی می‌دارم. از اینکه به علت مسافرت به خارج از کشور، توفیق حضور در جمع بزرگان شما فرهیختگان را نیافتم متأسفم و ناراحتم و برای شما آرزوی توفیق دارم.

منطقه حساس و استراتژیک خلیج فارس و تنگه هرمز، یکی از مهم‌ترین مناطق جغرافیایی جهان، در طول تاریخ شاهد تحولات و فراز و نشیب‌های زیادی بوده و هم اکنون نیز در معرض تحولات سیاسی اجتماعی منبعث از بعضی از کشورهای منطقه قرار دارد. موقعیت ژئوپلتیکی و ژئواکونومیکی خلیج فارس، به‌ویژه وجود ذخائر عظیم انرژی در این منطقه باعث شده است که از دیرباز مورد توجه قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده و برای حفاظت از منافع خود بارها به این منطقه لشکرکشی نموده و برای تثبیت قدرت  نظامی، نفوذ سیاسی و منافع اقتصادی خود در کشورهای منطقه پرداخته‌اند.

خلیج فارس برای همه کشورهای منطقه جنبه حیاتی داشته و برای جمهوری اسلامی ایران با داشتن طولانی‌ترین مرز در این آبراه اهمیتی ویژه دارد.

تحولات اخیر در جهان اسلامی و بیداری اسلامی چهره سیاسی منطقه را متحول کرده  و همفکری و همکاری‌های همه جانبه میان کشورهای آن را بیش از پیش ضروری ساخته است. قدرت‌های غربی به ویژه امریکا همواره تلاش داشته‌اند تا با کاشتن بذر نفاق، کشورهای منطقه را از هم جدا ساخته و با هراس‌افکنی‌های واهی، دامنه اختلافات را گسترش داده و مانع همگرایی منطقه‌ای می‌شوند.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره دست دوستی و برادری به سوی برادران عرب خود در منطقه دراز کرده و بارها حسن نیت خود را نسبت به همسایگان خود نشان داده است و عملا در هنگام اشغال کویت توسط رژیم بعث صدام، حسن هم‌جواری خود را به منصه ظهور رساند و با محکوم کردن اشغالگری، کمال همکاری با دولت و ملت کویت به عمل آورد.

مشترکات دینی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و از همه مهم‌تر، واقعیت تغییرناپذیر همسایگی، ایجاب می‌کند که همه ما با درس گرفتن از حوادث گذشته به آینده‌ای روشن‌تر نگریسته و به افق‌های تازه همکاری و همدلی فکر کنیم تا با بهره‌گیری از امکانات کشورها و هم افزائی توانمندی‌ها به رشد و شکوفائی اقتصاد منطقه اهتمام ورزیده و با قرار گرفتن در یک منظومه کارآمد و کامل همکاری‌های همه جانبه امنیتی، اقتصادی و سیاسی، دست رد بر سینه نامحرمان زده و سرنوشت ملت‌هایمان را خودمان به دست گرفته و به زمزمه‌های همیشگی اختلاف‌انگیز بیگانگان اعتنا نکنیم. بدیهی است، حاصل این نشست‌ها  و تبادل نظر صاحبنظران، می‌تواند در طراحی نقشه راه همکاری کشورهای منطقه موثر واقع شده و دولتمردان خلیج فارس را در نیل به اهدافشان یاری رساند.

در پایان، ضمن تقدیر و تشکر از استاندار محترم هرمزگان و مسئولین محترم این استان و دست‌اندرکاران برگزاری این همایش به ویژه دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه، برای همه عزیزان آرزوی سعادت و سربلندی دارم و برای میهمانان عزیز اقامتی خوش و خاطره‌انگیز و سفری ایمن آرزو می‌نمایم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اکبر صالحی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران- اسفند 1391


٢٣:٤٠ - چهارشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٢    /    شماره : ٥٤    /    تعداد نمایش : ٩١٧ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.