Home RSS
منو اصلی
اخبار > سخنرانی جناب آقای دکتر سلیمان پور در اجلاس بین المللی امنیت آسیایی در دهلی نو


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی جناب آقای دکتر سلیمان پور در اجلاس بین المللی امنیت آسیایی در دهلی نو

پانزدهمین اجلاس بین المللی امنیت آسیایی با عنوان " روندهای در حال ظهور در غرب آسیا: پیامدهای منطقه ای و جهانی" در روزهای 25 و 26 بهمن ماه سال جاری در دهلی نو  و با حضور جناب آقای دکتر سلیمان پور رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه و جمعی از شخصیت ها و مقامات برجسته سیاسی و آکادمیک از کشورهای مختلف از جمله وزیر دفاع هند برگزار گردید.

ایشان در سخنرانی خود در این اجلاس که به میزبانی موسسه مطالعات و تحلیلی دفاعی هند برگزار گردید با اشاره به این واقعیت که سیاست بین المللی دوران گذار و سرنوشت ساز خود را طی می کند عنوان داشت که نظام بین الملل جدید در حال ظهور همراه با بازتعریف مفاهیم، معانی و گفتمان ها، تنوع بازیگران بین المللی، ظهور قدرت های جدید و احیاء مجدد مولفه های آرمان گرایانه می باشد.

رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی با اشاره به اینکه نظام بین الملل کنونی در حال حرکت به سوی یک نظام جهانی جدید با حضور مناطق و بازیگران غیر غربی است، بیان داشتند که در این میان تمرکز این جابجایی راهبردی بر آسیا می باشد به گونه ای که اکنون صحبت از "قرن آسیا" در میان است.

ایشان در عین حال با برشمردن چالش هایی که آسیا و بویژه منطقه آسیای غربی به آنها دچار شده اند، به این نکته اشاره نمودند که این منطقه در دوران گذار فعلی نیازمند یک چارچوب عملی برای "امنیت بین منطقه ای" با تمرکز بر ابعاد غیر سخت افزاری امنیت مانند هویت می باشد.

رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی با اشاره به برخی مناطق و موضوعات مبتلا به و مطرح در آسیای غربی و دستاوردهای ارزشمند ایران در دوران پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، همکاری های منطقه ای را تنها راه دستیابی به امنیت پایدار عنوان نمود.


١٨:٠٩ - چهارشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٢    /    شماره : ٥٢    /    تعداد نمایش : ٨٩٦ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.