Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری نخستین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران

به ابتکار مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه، نخستین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران در تاریخ 27 آذر ماه سال 1396 در ساختمان همایش های مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی با حضور و سخنرانی وزیرمحترم امور خارجه، برگزار گردید.
دربخش افتتاحیه توضیحات مقدماتی درباره علل و نحوه ساماندهی کنفرانس ازسوی جناب آقای دکترسجادپور رئیس محترم مرکز آموزش و پژوهش ارائه گردید. سپس جناب آقای دکتر ظریف وزیرمحترم طی سخنان خود ضرورت توجه به مطالعات تاریخی به ویژه تاریخ روابط خارجی ایران را برای جامع علمی و کارگزاران سیاست خارجی یک وظیفه ملی دانست و افزود ما به مطالعه تاریخ خود و نحوه تعامل با دیگران در گذشته نیازمندیم و از این مطالعه به دنبال افزایش آگاهی ها و حساسیت های تاریخی و بهره گیری از آن برای ایجاد پیوند میان گذشته و امروز هستیم. آن چه بیش از هرزمان دیگری ما را به مطالعه تاریخ گذشته ایران فرا می خواند، ضرورت بازشناسی و بازخوانی ارزش های علمی و فرهنگی گذشته و چگونگی استمرار آنها در ارتباطات امروز ما به ویژه با مناطق همجوار است. مطالعه تاریخ کشور و چگونگی دادوستدهای فرهنگی آن با مناطق پیرامونی به ساخت بنایی مستحکم برای ارتباطات امروز کمک می کند. افزون براین تاریخ 220 ساله اخیرایران نیز مملو از اتفاقات مهم وسرنوشت ساز توام با فراز و نشیب های زیادی بوده است. ولی لطف الهی و پایداری مردم این سرزمین باعث شده تا کشور از دل بحران ها به سلامت عبور کند و استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ نماید. به گفته ایشان تاریخ روابط خارجی ایران در قرون گذشته مشحون از عبرت ها و درس هایی است که درشرائط بسیار پیچیده و سیال کنونی برای تحلیل و فهم تحولات بین المللی و مدیریت علمی و عملی سیاست خارجی نیازمند توجه است. وزیرمحترم امور خارجه ابراز امیدواری کرد برگزاری کنفرانس بتواند بستر مناسبی برای تبادل نظر اندیشمندان حوزه روابط خارجی در یک فضای علمی فراهم کند، به طوری که دستگاه دیپلماسی بتواند از نتیجه مباحث، نظرات و گفتگوها درجهت پیشبرد هرچه بهتر منافع ملی ج.ا.ایران و ثبات و امنیت منطقه و جهان بهره برداری نماید.
سپس طی چهاربخش، بحث تخصصی مربوط به مقاطع مختلف تاریخ روابط خارجی به ترتیب با مدیریت دکترسجادپور، دکترجان احمدی، دکتر شیخ الاسلامی و دکتر دامن پاک جامی و سخنرانی استادانی چون شهرام جلیلیان( دانشگاه شهید چمران اهواز)، دکترداریوش رحمانیان( دانشگاه تهران)، دکتر محسن خلیلی( دانشگاه فردوسی مشهد) و دکتر کریم سلیمانی( دانشگاه شهید بهشتی) و ارائه مقاله از سوی اساتید و پژوهشگران حوزه تاریخ روابط خارجی درصبح و عصر برگزار گردید.
جناب آقای دکتر سجادپوردربخش پایانی ضمن ابراز رضایت از استقبال اساتید و پژوهشگران حوزه تاریخ روابط خارجی از کنفرانس و اشاره به گنجینه عظیم اسناد موجود در مرکز اسناد وزارت متبوع ابراز امیدواری کرد پژوهشگران این حوزه با استفاده از آنها بتوانند ادبیات تاریخ روابط خارجی ایران به ویژه در دوره معاصر را غنا بخشند.
اضافه می نماید که در بخش افتتاحیه کنفرانس بیش از 60 تن از سفرا، کارداران و نمایندگان کارگزاری های بین المللی مستقر در ایران، تعدادی از مدیران و مقامهای عالی وزارت متبوع حضور داشتند. همچنین کنفرانس با استقبال خوب پژوهشگران حوزه تاریخ روابط خارجی مواجه گردید و بیش از 200 نفر از اساتید و پژوهشگران درآن شرکت داشتند.


١٥:٣٠ - سه شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٧٢    /    تعداد نمایش : ٦٤ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.