Home RSS
منو اصلی
اخبار > همایش بین‌المللی کاربردی ایران - قفقاز شمالی : تاریخ و چشم‌انداز‌های همکاری


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بین‌المللی کاربردی ایران - قفقاز شمالی : تاریخ و چشم‌انداز‌های همکاری

همایش بین‌المللی کاربردی ایران- قفقاز شمالی « تاریخ و چشم‌انداز‌های همکاری طی روزهای 21 و 22 آذر ماه 1396 در دانشگاه دولتی اوستیای شمالی با حضور هیأت بزرگ اقتصادی - علمی از ایران متشکل از اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی، نمایندگان دولت از حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی و بخش خصوصی برگزار شد. این کنفرانس در دو بخش تاریخی- فرهنگی و اقتصادی- تجاری با حضور مقامات بلندپایه دو کشور ایران و روسیه به ویژه مقامات جمهوری‌های قفقاز شمالی در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و دانشگاهی برگزار شد. بررسی پیوندهای تاریخی و فرهنگی ایران و منطقه قفقاز شمالی، همچنین بررسی راه‌های توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه از اهداف اصلی این کنفرانس بود.
آقای مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو در مراسم افتتاحیه این همایش اظهار داشت، منطقه قفقاز شمالی فرصتی برای توسعه روابط دو کشور ایران و روسیه است و برگزاری این همایش نقش مهمی در احیای این نقش تاریخی خواهد داشت. برای توسعه روابط دو جانبه با روسیه نیز باید به این منطقه توجه ویژه شود. وی در ادامه تأکید کرد، کریدورهای حمل و نقل، بسیار مهم است و موجب می‌شود تجار بیش از پیش جذب تجارت با این منطقه شوند.
آقای مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت و تجارت و رئیس هیات اقتصادی شرکت‌کننده در این همایش در مراسم افتتاحیه اظهار داشت، بسترهای لازم توسعه روابط بین ایران و جمهوری‌های قفقاز شمالی فراهم است، لذا باید طرح‌های اجرایی را در این خصوص فعال کرد. بخش‌های دولتی از طریق ایجاد قوانین و مقررات لازم میدان مسابقه را برای نهادهای اقتصادی بخش خصوصی فراهم کرده‌اند حال باید این نهادها وارد میدان شوند و طی یک رقابت سالم اقتصادی فعالیت اقتصادی خود را توسعه دهند.
آقای مرتضی دامن پاک جامی، معاون پژوهشی مرکز و رئیس هیات علمی- فرهنگی اعزامی به این همایش در سخنانی در مراسم افتتاحیه با اشاره به سوابق ارتباطات فرهنگی، تمدنی و زبانی ایران و اقوام قفقاز شمالی اظهار داشت، برای اینکه روابط مناسبی در چارچوب روابط با روسیه با این منطقه شکل بگیرد باید شناخت کافی نسبت به یکدیگر به دست آوریم. لذا پژوهش در خصوص اشتراکات تاریخی و تمدنی بسیار حائز اهمیت است. وی همچنین به همکاری ایران و قفقاز شمالی در دوره معاصر پرداخت و به فعالیت‌های کنسولگری و مراکز اقتصادی و فرهنگی ایران در منطقه در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم اشاره نمود. ایشان در ادامه پیشنهاد داد، گفتگوهای تاریخی-تمدنی ایران و منطقه قفقاز شمالی شکل گیرد و محققان دو طرف نسبت به تهیه دانشنامه فرهنگ و تمدن مشترک در این منطقه اقدام کنند.

در این همایش مقامات بلند پایه محلی و دولت مرکزی روسی نیز شرکت داشتند و سخنانی در خصوص ظرفیت‌های همکاری ایراد کردند.
وزیر امور قفقاز شمالی روسیه اظهار داشت، اطمینان دارم که نتایج این همایش بین‌المللی به توسعه روابط ایران و روسیه کمک می‌کند.کوزنتسف با بیان اینکه شرایط تاریخی برای تحکیم و توسعه روابط ایران و منطقه قفقاز روسیه وجود دارد، خاطرنشان ساخت، ساکنان اوستیای شمالی و ایران دارای پیوندهای دیرینه و خویشاوندی و قرابت فرهنگی و زبانی هستند و ساکنان منطقه قفقاز شمالی روسیه و مردم ایران از دیرباز و از عهد تاریخ کهن با یکدیگر آشنایی دارند. وزیر امور قفقاز شمالی روسیه با اشاره به اولویت‌های ششمین برنامه توسعه این کشور با ایران اظهار داشت، گسترش جهانگردی و توسعه کریدور‌های حمل و نقل به عنوان برنامه‌های دولت تعیین شده است.
لازم به ذکر است، نشست‌های متعدد علمی و اقتصادی به صورت موازی بین هیأت‌های ایرانی و قفقاز شمالی برگزار شد و طرفین ابعاد تاریخی و معاصر روابط فیمابین و راه‌های گسترش آن را در عرصه‌های مختلف مورد بررسی قرار دارند. پیش بینی می‌شود با تفاهمات و توافقاتی که بین بخش‌های مختلف طی این همایش دو روزه صورت پذیرفت، شاهد رشدی جهشی در حجم تعاملات اقتصادی، تجاری و دانشگاهی بین ایران و منطقه قفقاز شمالی باشیم که به تبع آن سهم مناسبات بین مناطق ایران و روسیه افزایش خواهد یافت. شایان ذکر است، همایش فوق با مشارکت سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو، مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه و دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین طرف‌های روس به‌ویژه دانشگاه اوستیای شمالی برگزار گردید. در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی از اسناد تاریخی حضور ایران در منطقه قفقاز شمالی و فعالیت‌های سرکنسولگری ایران در شهر ولادی قفقاز در نیمه دوم قرن نوزدهم برپا گردید که مورد استقبال هیأت‌های شرکت‌کننده قرار گرفت.


١٥:٢٠ - شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٦٦    /    تعداد نمایش : ٤٨ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.