Home RSS
منو اصلی
اخبار > نمایشگاه اسناد و همایش 120 سال روابط دیپلماتیک ایران و بلغارستان


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه اسناد و همایش 120 سال روابط دیپلماتیک ایران و بلغارستان

نمایشگاه اسناد و همایش 120 سال روابط دیپلماتیک ایران و بلغارستان در صوفیه به میزبانی انستیتو مطالعات دیپلماتیک وزارت امور خارجه بلغارستان با حضور مقامات و اندیشمندان دو کشور برگزار شد.
در مراسم گشایش این همایش که در روز دوشنبه مورخ 6 آذرماه 1396 در سالن کنفرانس وزارت امور خارجه بلغارستان برگزار شد، آقای مرتضی دامن پاک جامی، معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه ضمن بیان دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص روابط دوجانبه با بلغارستان، سابقه طولانی روابط دو کشور را بستر مناسبی برای گسترش هر چه بیشتر این روابط در آینده نامید.
وی در ادامه با تشریح مبانی قابل اعتماد بودن ایران از منظر تاریخی، تاکید کرد، ایران در 200 سال گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده و در حال حاضر نیز به‌دنبال هژمونی در منطقه نیست، بلکه تلاش دارد از جایگاه و ظرفیت تاریخی و تمدنی خود در منطقه برای توسعه همکاری‌های بین کشورها استفاده کند.
معاون پژوهشی وزارت امور خارجه افزود، ایران برای برقراری صلح و ثبات در منطقه و در عراق و سوریه با توجه به درخواست ملت و دولت این کشورها پاسخ مثبت داده است و برای این امر هزینه داده است؛ چون به صورت بنیادین به این کمک اعتقاد دارد.
آقای دامن پاک جامی در ادامه با یادآوری موقعیت راهبردی دو کشور بلغارستان و ایران که در واقع دروازه‌های ورود به اروپا و آسیا تلقی می‌شوند، اظهار داشت، دو کشور می‌توانند از این موقعیت جغرافیایی برای همکاری فرامنطقه‌ای در غرب آسیا، خلیج فارس، آسیای مرکزی، منطقه بالکان و شرق اروپا به‌ویژه در حوزه دریای سیاه استفاده کنند.
همچنین در گشایش این همایش، مدیرکل منطقه‌ای وزارت امور خارجه بلغارستان ضمن تاکید بر تقویت روابط دوجانبه اظهار داشت: بعد از توافق هسته‌ای ظرفیت ویژه‌ای برای توسعه همکاری‌ها ایجاد شده است. وی افزود دوره ریاست بلغارستان بر اتحادیه اروپا، ظرفیت مضاعفی برای توسعه همکاری اروپا با ایران در این مدت است.
پس از مراسم افتتاحیه این همایش، مقامات و محققان دو کشور جنبه‌های مختلف روابط دوجانبه و چندجانبه و فرصت‌های موجود برای توسعه روابط را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
در پایان این همایش، نمایشگاه اسناد 120 سال روابط دو کشور با سخنان آقای دوطاقی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیه و رئیس موسسه فرهنگی وزارت امور خارجه بلغارستان در محل موسسه دیپلماتیک این وزارت‌خانه برای بازدید محققان و علاقه‌مندان آغاز به کار کرد.


١٤:٢٨ - چهارشنبه ٨ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٤٦    /    تعداد نمایش : ١٩٨ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.