Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری سمینار پنج قرن روابط ایران و روسیه در مسکو


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار پنج قرن روابط ایران و روسیه در مسکو

سمینار «پنج قرن روابط ایران و روسیه» در 15 نوامبر 2017 ( 24 آبان 1396 ) در آرشیو فدرال روسیه و انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه برگزار گردید. ریاست هیئت ایرانی را دکتر سجادپور رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس برعهده داشتند و میزبان کنفرانس نیز آقای آرتیزوف رئیس آژانس فدرال آرشیو روسیه و معاون رئیس جمهور این کشور بودند.
در ابتدای نشست پیام وزرای امور خارجه دو کشور قرائت شد.
محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه ایران در پیامی که از سوی سفیر ایران در روسیه درمراسم افتتاحیه کنفرانس علمی بین المللیایران و روسیه - پنج قرن روابط خوانده شد، اعلام کرد: ایران و روسیه دو کشور ریشه دار با پیشینه و تاریخی کهن هستند و برگزاری این همایش را اقدامی مهم و ارزشمند در روابط دو کشور برشمرد و یادآورشد: جلوه‌های تمدنی و فرهنگی دو کشور، همچنین آوازه جهانی شخصیت‌های بزرگی مانند حافظ، سعدی، فردوسی، تولستوی، چخوف، پوشکین و ده‌ها شخصیت دیگر مایه مباهات و فخر ادبیات جهان شده‌اند. کمتر کشورهایی را در جهان می‌ توان سراغ گرفت که مانند ایران و روسیه مناسبات آن ها به پنج قرن بازگردد.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در پیام خود به این کنفرانس علمی که به مناسبت پنج قرن همکاری ایران و روسیه برگزار می شود با اشاره به تحکیم روابط ایران و روسیه و توسعه آن در تمامی عرصه ها، عنوان کرد: گفت و گوی مشترک، برای تعاملات چندوجهی نقش خود را ایفا می کند. وی با مروری برهمکاری های دو کشور در سطوح مختلف از جمله همکاری‌های نظامی،علمی، انسان دوستانه و جهانگردی تاکید کرد: تلاش می کنیم در پاسخ به چالش هایی نظیر تروریسم و حل و فصل مشکلات سوریه همکاری ها را گسترش دهیم و آن را وارد مشارکت راهبردی کنیم و نتیجه این کنفرانس نیز به صورت همه جانبه به تقویت روابط دو کشور کمک خواهد کرد.
شایان ذکر متن کامل پیام به صورت جداگانه برای علاقه مندان ارایه شده است.
در ادامه این نشست در دو قسمت یکی جلسه افتتاحیه و دیگری فعالیت جلسات تخصصی برگزار شد.
نخست جلسه عمومی با سخنرانی آقای نائومکین، آکادمیسین آکادمی علوم روسیه، رئیس انسیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه آغاز گردید. ایشان تاکید کرد این همایش یک پیام نمادین از ارزش روابط تاریخی ایران و روسیه دارد. ارزش تاریخی روابط دو کشور بسیار زیاد است و علیرغم تفاوت مذهب دو کشور اما از نظر فرهنگی بسیار بهم نزدیک بوده و اشتراکات زیاد دارند و این ظرفیت بزرگی در روابط می باشد.
در ادامه رئیس هیئت ایرانی، آقای دکتر سجادپور، رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سخنرانی ایراد نمودند. ایشان برگزاری چنین کنفرانسی را ارزشمند دانسته و این سوال را در ابتدا مطرح کردندکه 515 سال روابط دو جانبه چه معنایی دارد؟ و این روابط طولانی چگونه قابل تحلیل است؟ در ادامه در پاسخ به این سوالات کلان اشاره داشتند: 1- اهمیت بنیادین روابط چیست؟ 2-نسبت روابط و نحوه نگاه کردن به تاریخ چگونه است؟ 3-درسهای تاریخ روابط دوجانبه برای دو کشور چیست؟ در ادامه ایشان تاریخ روابط دو کشور را با دوران حیات و پدیداری برخی کشورها مقایسه کردند که بیش از 50 برابر حیات برخی از کشورها قدمت دارد. در بخش بعدی تاکید داشتند که روابط دو کشور نباید زندانی رخدادهای خاصی از تاریخ روابط دو کشور باشد. ایشان اشاره داشتند که برخی تاریخ دانان دچار شیفتگی در تحلیل روابط هستند و یا گروه دیگر از روی دلزدگی و گزینشی تاریخ روابط دو جانبه را تحلیل می کنند. به نظر ایشان هر دوی این روشها درست نیست بلکه باید با جدی گرفتن تاریخ روابط دو جانبه از این ظرفیت برای گسترش و ارتقای روابط در زمان حال بهره گرفته شود. در این راستا ایشان اظهار داشتند که هر زمان ایران و روسیه بدور از تاثیر قدرت سوم به روابط خود شکل داده اند نتیجه روابط به نفع هر دو کشور و تجربه موفق بوده است. در بخشی دیگر از اظهارات نامبرده تاکید کرد ظرفیتهای روابط ایران و روسیه مکمل یکدیگر است و می تواند نقش دیگری را برجسته کند و بر این اساس بر چند وجهی سازی روابط دو کشور تاکید کردند که باید در عرصه های نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روابط گسترش و تعمیق یابد و در پایان نقش نهادهای مطالعاتی و پژوهشی را برای کمک به گسترش روابط دو جانبه برجسته دانستند.
بعد از ایشان آقای دکتر مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه به بیان سخنان خود پرداختند. ایشان اعلام کردند که روابط ایران و روسیه به صورت جامع و همه‌ جانبه در همه عرصه‌ها در حال توسعه است و این مساله یک ضرورت است. با اشاره به سابقه برگزاری این کنفرانس که اولین دور آن سال گذشته در تهران برگزار شد، عنوان کرد: من امیدوارم شاهد برگزاری سومین کنفرانس باشیم؛ چراکه انستیتوها باید مسیر حرکت را در تقویت ارتباطات دو کشور به ما نشان دهند. وی با اشاره به این موضوع که روابط دو کشور محدود به روابط سیاسی و اقتصادی نیست، گفت: روابط دو کشور بصورت جامع و همه‌ جانبه و در همه عرصه‌ها توسعه می‌یابد. وی با یادآوری این‌که «باتوجه به تحولات جهان و منطقه همکاری بین ایران و روسیه شکل ضروری به خود می‌گیرد» افزود همکاری دو کشور در سوریه حامی صلح و ثبات است، نقش تروریست‌ها را کاهش و نقش دولت‌های مشروع را افزایش می‌دهد؛ بنابراین روابط دو کشور نه تنها لازم بلکه ضروری است. در ادامه افزودند که ما علاوه بر جنبه های سیاسی، نظامی و اقتصادی در زمینه تحقیقات، علم و فرهنگ روابط خود را با روسیه توسعه می‌دهیم. وی در پایان با تاکید بر روابط تنگاتنگ ایران و روسیه گفت: در حال حاضر ضرورت دارد در ملاقات‌های دوجانبه مسوولان دو کشور تامل بیشتری شود و ایده‌های جدیدی ارائه گردد.
در ادامه کنفرانس آقای آرتیزوف، رئیس آرشیو فدرال روسیه و معاون رئیس جمهور این کشور به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان ضمن مهم دانستن روابط طولانی دو کشور به استفاده از ظرفیتهای این روابط در توسعه روابط دو جانبه تاکید کردند و در این میان نقش پژوهش های آرشیوی را مهم دانستند. ایشان همچنین تاکید کردند همکاری آرشیوی دو کشور باید تقویت شود و خبر دادند که چند ماه آینده قرار است یک نشست تخصصی در این خصوص بین دو کشور در مسکور برگزار شود.
در ادامه آقای دکتر مرتضی دامن پاک جامی، معاون رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سخنرانی ایراد نمودند ایشان ضمن پرداختن به برخی از ابعاد مهم روابط تاریخی دو جانبه و ضرورت استفاده از این ظرفیت برای توسعه روابط در زمان حاضر تاکید کردند. نامبرده در ادامه اظهار داشت: روسها و ایرانیها ضروری است به صورت مستقیم یکدیگر را بشناسند نه اینکه از طریق منابع دست دوم و غربی به شناخت از روابط دو جانبه دست یابند. بر این اساس ایشان مبادله اسناد و انجام پژوهش های دو جانبه را بسیار حایز اهمیت ارزیابی کردند و آمادگی مجموعه تحت مدیریت خود را برای انجام این امر اعلام نمود.
قسمت دوم کنفرانس نیز با فعالیت 6 نشست تخصصی همراه بود که به ترتیب به بحث و تبادل اطلاعات در زمینه تاریخ روابط ایران و روسیه، ارتباطات اقتصادی ایران و روسیه، ایران-روسیه: تعامل فرهنگی، گفتگوی فرهنگی ایران و روسیه: مسائل زبان شناسی و بخش سیاست خارجی روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با محور مبارزه با تروریسم، مشکلات حل و فصل مساله سوریه پرداخته شد.
در هریک از این نشستها اساتید ایرانی و روسی به ارایه نظرها و دیدگاه های متنوعی در راستای توسعه روابط پرداختند که امید می رود با بهره گیری از این ابتکارات بتوان گامهای بیشتری در توسعه روابط دو کشور برداشته شود. شایان ذکر است اکثر محققان توسعه روابط دو جانبه بین ایران و روسیه را نه تنها برای دو طرف بلکه برای منطقه و صلح جهانی ضروری دانستند.
لازم به ذکر است در بهمن ماه سال 1395 همایش 515 سال روابط تاریخی ایران و روسیه در تهران برگزار گردید.


١٥:١٣ - دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٣ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.