Home RSS
منو اصلی
اخبار > فرصتهای روابط ایران و بلغارستان


  چاپ        ارسال به دوست

فرصتهای روابط ایران و بلغارستان

همایش و نمایشگاه اسناد یکصدوبیستمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و بلغارستان در تاریخ 1396/6/26 به میزبانی معاونت پژوهشی مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه برگزار گردید. در این همایش مقاماتی از وزارت امور خارجه کشورمان از جمله معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی، مدیرکل شمال و شرق اروپا، مدیرکل هماهنگی های راهبرد اقتصادی، هیاتی از بلغارستان به سرپرستی آقای آنجل اوربتسف مدیر ادارۀ آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه بلغارستان و سفیر و دیپلماتهای بلغاری، سفیران و دیپلماتهای خارجی مقیم تهران و نیز اساتید و دانشجویان دانشگاههای کشور شرکت کردند. در آغاز این همایش پس از قرائت قرآن و نواختن سرود ملی دو کشور، فیلم کوتاهی از چشم اندازهای همکاری ایران و بلغارستان به نمایش درآمد و سپس پیام خانم ایکاترینا زاهاریوا وزیر خارجه بلغارستان و پیام دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به این همایش خوانده شد.
در پیام وزیر خارجه کشورمان ابراز امیدواری شده است که روابط دوستانه ایران و بلغارستان که از 120 سال پیش تاکنون رو به گسترش بوده در سالهای اخیر نیز در سایه اراده مسئولان دو کشور و تجربه های تاریخی گذشته در تمامی عرصه ها رشد چشمگیری داشته است بیش از گذشته گسترش یابد و این همایش می تواند تصویر خوبی از روابط ایران و بلغارستان ارائه کند که به تحکیم روابط دوجانبه کمک خواهد کرد.
وزیر خارجه بلغارستان نیز در پیام خود به همایش آمده است : دو کشور در طول سالهای مدید تعاملات نزدیک و چالش های مشترکی را تجربه کرده اند. نزدیکی جغرافیایی و آگاهی از ضرورت حفظ گفتمان سازنده حتی در زمانهای سخت موجب شده است تا روابطی مستمر براساس درک و احترام متقابل ایجاد گردد.
در ادامه این برنامه مهمانان شرکت کننده، از نمایشگاه اسناد روابط تاریخی ایران و بلغارستان دیدن کردند. در این نمایشگاه بیش از هشتاد برگ سند از روابط دیپلماتیک ایران و بلغارستان از دورۀ ناصرالدین شاه تاکنون و از جمله سند مربوط به اعلام استقلال بلغارستان و تبریک ایران بعنوان نخستین کشور آسیایی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده بود. این تابلو سندها قرار است بصورت دوره ای در دانشگاههای ایران و صوفیا به نمایش درآید.
نشست تخصصی روابط ایران و بلغارستان با حضور مهمانان بلغاری و مسئولین وزارت امور خارجه و اساتید دانشگاه بخش پایانی این مناسبت بود. در این همایش به تاریخ روابط دوکشور از گذشته تاکنون، جنبه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و ادبی این روابط و فرصتها و چالش های روابط موجود پرداخته شد. مشکلات بانکی، قاچاق کالا، مواد مخدر و انسان، ناآشنایی با ظرفیت های موجود و ظرفیت های جدید ایجاد شده از جمله چالش های اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور خوانده شد. همچنین همکاری در زمینه حمل و نقل کالا و انرژی، همکاریهای منطقه ای، امنیت کنونی از جمله فرصتهای گسترش همکاریهای میان دوکشور خوانده شد. شرکت کنندگان در همایش نیز در ادامه فرصت یافتند تا با طرح پرسشهای خود از سخنرانان بلغاری و ایرانی، با آثار و نتایج کارهای فعالان روابط دو کشور در عرصه های گوناگون و نیز برنامه های آینده در روابط ایران و بلغارستان آشنا شوند.
اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه که عهده دار برگزار این همایش بود در سالها و ماههای اخیر همایشها و نمایشگاههای اسنادی مشابهی را با کشورهای دانمارک، ژاپن، عراق، اسپانیا، ازبکستان، قزاقستان، روسیه و ..برگزار کرده و در نظر دارد تا در آینده نیز همایش ها و نمایشگاههای اسنادی مشابهی را با مشارکت کشورهای عمان، صربستان، عراق، ترکمنستان برگزار نماید.
همچنین قرار است طی ماههای آینده و همزمان با ریاست دوره ای بلغارستان بر اتحادیه اروپایی، همایش و نمایشگاه اسنادی مشابهی برای بزرگداشت روابط دو کشور در صوفیا پایتخت بلغارستان برگزار شود.


١١:٥١ - سه شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٢٢٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٤٨ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.