Home RSS
منو اصلی
اخبار > نشست علمی پیرامون کودتای 28 مرداد 1332 با تکیه بر اسناد تازه منتشر شده وزارت خارجه آمریکا


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی پیرامون کودتای 28 مرداد 1332 با تکیه بر اسناد تازه منتشر شده وزارت خارجه آمریکا

روز دوشنبه 96/6/6، معاونت پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی، نشستی علمی تحت عنوان «کودتای 28 مرداد با تکیه بر اسناد تازه رونمایی شده سازمان سیا» را با سخنرانی، آقای مسعود کوهستانی نژاد، دکتر مجید تفرشی و دکتر علیرضا ملایی توانی برگزار کرد. شرکت کنندگان این جلسه، جمعی از مدیران و کارشناسان وزارت خارجه، پژوهشگران آزاد و دانشجویان بودند. ضمن این که چند خبرنگار و اصحاب رسانه نیز این جلسه را زیر پوشش خبری قرار دادند.
دکتر دامن پاک معاون پژوهشی مرکز در آغاز جلسه به عنوان مقدمه و طرح بحث، تصویری اجمالی از اسناد تازه منتشر شده وزارت خارجه آمریکا ارئه داده و این نوید را به پژوهشگران داد که در آینده نزدیک اسناد بیشتری از مجموعه اسناد وزارت امورخارجه از طبقه بندی محرمانه خارج خواهد شد که می تواند موارد مبهم تاریخ روابط خارجی در دوره معاصر ازجمله حلقه های مفقود در کودتای 28 مرداد را تکمیل نماید. دکتر ملایی توانی در خصوص پیامدهای دنباله دار کودتای 28 مرداد در تاریخ معاصر ایران سخن گفت و اندیشیدن درباره آینده نظام سیاسی ایران، پیوند مجدد دین و سیاست، غیر دمکراتیک سازی گفتمان های سیاسی پس از 28 مرداد و آغاز ضدیت با آمریکا در جامعه ی ایران را از پیامدهای مهم این واقعه دانست. مسعود کوهستانی نژاد با نگاهی انتقادی به کودتا، آن را برآیند اختلافات داخلی دانست و اطلاق لفظ کودتا به این واقعه را نادرست خواند. دکتر مجید تفرشی نیز با گریزی به میزان اهمیت اسناد تازه منتشر شده آمریکا برای پژوهشگران در زمینه کودتای 28 مرداد، از دیپلماسی مردم محور دولت دکتر مصدق سخن گفت و اشتباهات وی را بازگو نمود. در پایان، برخی از شرکت کنندگان به طرح سؤالات و دیدگاه های خود پرداختند و سخنرانان به آنان پاسخ دادند و پس از جمع بندی معاون پژوهشی، جلسه خاتمه یافت.


١٥:٤٠ - سه شنبه ٧ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٢٢٠١    /    تعداد نمایش : ١٤٥ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.