Home RSS
منو اصلی
اخبار > همایش نکوداشت هاتفی خرگردی جامی، از شاعران قرن نهم و دهم هجری


  چاپ        ارسال به دوست

همایش نکوداشت هاتفی خرگردی جامی، از شاعران قرن نهم و دهم هجری

با سخنرانی معاون پژوهشی مرکز
همایش نکوداشت هاتفی خرگردی جامی، از شاعران قرن نهم و دهم هجری در تربت جام برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری ها، دکتر مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین المللی وزارت امورخارجه در مراسم افتتاحیه این همایش که صبح روز پنج شنبه 5 مرداد در تالار فرهنگ شهرستان تربت جام با حضور مقامات محلی و استانی و جمع کثیری از اصحاب فرهنگ و ادب ایران و خراسان برگزار شد، گفت: منطقه خرگرد محور مهم حفظ و ترویج موسیقی مقامی و بازی‌های آیینی است که به عنصر جدایی ناپذیر از فرهنگ و سنت مردم تبدیل شده است.
وی افزود: هاتفی خرگردی در زادگاه خود از دنیا رفت و در همان باغی که خود ساخته بود به خاک سپرده شد. اگر چه برخی بدون هیچ استنادی محل قبر هاتفی را هرات تعیین کرده‌اند، اما صاحب «آتشکده آذر» و همچنین نویسنده «تحفه سامی» به‌عنوان دو تذکره معتبر شعری آرامگاه هاتفی را در خرگرد معرفی می‌کنند که مستندتر و منطقی‌تر به نظر می‌آید.
دامن پاک جامی با بیان اینکه خرگرد را می‌توان نگین درخشان و گوهر تابناک فرهنگ و ادب خطه جام دانست، اظهار کرد: خرگرد با سابقه درخشان تاریخی، علمی و فرهنگی خود خاستگاه شخصیت‌ها و بزرگان علم و ادب عرفان ایران نظیر عبدالرحمن جامی، هاتفی خرگردی و قاسم انوار و جلوه‌گاه تبلور افکار و اندیشه‌های ناب زندگی وحدت آفرین و مسالمت جویانه اقوام مختلف ایرانی و مذاهب اسلامی و پرورش دهنده هنرمندان بزرگ عرصه موسیقی مقامی خراسان بزرگ و یکی از کانون‌های مهم ظهور اندیشه‌های اصلاح طلبانه و اعتدال گرایانه مشرق ایران زمین بوده که سهم به‌سزایی در رشد و اعتلای فرهنگ و تمدن اقوام مختلف ایرانی داشته است.
وی بیان کرد: در همایش امروز اهل تفکر و اندیشه ابعاد مختلف علمی و ادبی این شخصیت را مورد بررسی قرار می دهند ولی مشخص است که در دیار باستانی جام و حلقه پیرامونی آن، کمتر شهر و دیاری به اندازه این منطقه از خراسان توانسته این همه چهره‌های نامدار، مشاهیر افتخار آفرین، تاریخ برجسته و باستانی و جلوه های درخشانی از شعر و فرهنگ و هنر را در خود یکجا جمع کرده باشد.
معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین المللی وزارت امورخارجه افزود: هرچند که از آن روزگار پر افتخار و رونق گذشته و خرگرد آباد و تاثیرگذار دیروز بر کرانه جامرود خروشان، امروز جز خرابه‌هایی از برج و بارو‌های فروریخته، رودخانه‌ای خشکیده از آب و البته آرامگاه باشکوه قاسم انوار و چند روستای قدیمی چیز دیگری بر جای نمانده است و رشته درازی از تپه‌های خاکی آن شهر پررونق گذشته را در خود دفن کرده است، اما می‎توان جلوه‌هایی از فرهنگ و تمدن خرگرد کهن را حتی در زندگی مردمان امروز این منطقه نیز جستجو کرد.
فرماندار تربت جام نیز با اشاره به وجود مفاخر بزرگ فرهنگی در این خطه گفت: تلاش داریم تربت‌جام را علاوه بر منابع مادی و طبیعی‌اش، با استعدادها و منابع انسانی‌اش معرفی کنیم. علی رستمی افزود: برخاستن 126 انسان بزرگ از این سرزمین علم و ادب و عرفان، تربت جام را به‌عنوان نمادی از اتحاد، همدلی تبدیل کرده و می تواند به عنوان عاملی موثر برای توسعه همه جانبه و پایدار برای منطقه مورد توجه باشد.
وی اظهار کرد: اگر بخواهیم به توسعه برسیم، باید کار را از توسعه فرهنگی آغاز کنیم.
.باید تلاش کنیم تا تربت جام را به شان و منزلت واقعی خود برسانیم، چراکه امروز سیمای تربت جام در داخل و بیرون استان با سیمای حقیقی اش فاصله دارد.
امام جمعه تربت‌جام نیز در این همایش گفت: هاتفی که خواهرزاده شاعر بزرگ عبدالرحمن جامی بوده است، به عنوان شاعری شیعی شناخته می شود در حالی که خود جامی اهل تسنن است و این می‌رساند که شیعه و سنی در این منطقه از یک طایفه هستند که در راه کسب فضایل و رسیدن به قله‌ها با یکدیگر رقابتی سازنده دارند.
حجت الاسلام جواد طاهری اظهار کرد: هاتفی با معیارهای عدالت خواهی و وحدت خواهی گام برمی‌داشت و در عین حال بر اصول اعتقادی خود استوار بود. وی با بیان این که امنیت از رسالت ‌های هر دین و آیینی است، عنوان کرد: هاتفی در دوره‌های مختلف که حاکم زمان شیعه یا سنی بوده در عمل نشان داده که برای حفظ حکومت و تقویت امنیت تلاش می‌کند و نمی‌گذارد از طریق نخبگان هرج و مرج و ناامنی به وجود آید. امام جمعه اهل تسنن تربت‎جام نیز گفت: وحدت مردم این منطقه از قرن هشتم وجود داشته و مردم این دیار در عمل وحدت داشته اند و وحدتشان شعاری نبوده است.
علیرضا قیامتی، دبیر همایش نکوداشت هاتفی خرگردی نیز اظهار کرد: از مجموع 52 مقاله داخلی و 5 مقاله خارجی که به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود، 32 مقاله توسط هیات داوران علمی همایش پذیرفته و 12 مقاله در مدت برگزاری یکروزه همایش ارائه شد.
در پایان این همایش از چهار اثر خرگرد باستانی در گذرگاه جاده ابریشم تالیف دکتر علیرضا قیامتی، گفت‌وگوهای تاریخی تمدنی جاده ابریشم، منتشره از سوی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، خلاصه‌المقامات گزیده احوال و آثار شیخ جام به نویسندگی یکی از نوادگان شیح احمد جامی و جستارهایی پیرامون روابط خارجی ایران اثر دکتر مرتضی دامن پاک جامی رونمایی شد. گفتنی است خانم دکتر طباطبایی همسر مرحوم سید احمد آقای خمینی و رئیس انجمن علمی عرفان اسلامی ایران و هیات همراه میهمان ویژه این همایش بود.
مولانا عبدالله هاتِفی خرگردی جامی (822 - 927 هجری قمری) شاعر شیعی ایرانی اواخر روزگار تیموریان و اوایل دوره صفویان است. او خواهرزاده و شاگرد شاعر برجسته فارسی، خاتم الشعرا عبدالرحمن جامی است اما در شعرسرایی دنباله‌رو نظامی گنجوی بود و عمده شعرهایش حماسی اند. وی از انواع شعر در مثنوی مهارت بیشتری داشت و خمسه‌ای به تقلید از نظامی گنجوی سرود. از ویژگی‌های شعر هاتفی سادگی و روانی و تشبیهات دقیق در اوصاف اشخاص و اعمال آنان و میدان‌های جنگ و صف آرایی‌ها است.

 


١٣:٠٢ - شنبه ٧ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٢١٦٨    /    تعداد نمایش : ٢٠٢ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.