Home RSS
منو اصلی
اخبار > رونمایی از کتاب دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از کتاب دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی

مراسم رونمایی از کتاب دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی تالیف آقایان دکتر ظریف، دکتر سجادپور و دکتر مولایی با حضور جمعی از اندیشمندان، اساتید، محققان و اصحاب رسانه در تاریخ 21 اسفندماه سال جاری برگزار شد. در این مراسم خانم دکتر لطفیان رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و آقای دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بعنوان سخنران مدعو کتاب یاددشده را مورد نقد و ارزیابی قرار دادند. همچنین مولفین کتاب جناب آقایان ظریف وزیر امور خارجه و دکتر سجادپور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی به تشریح کتاب خود پرداختند.
خانم دکتر لطفیان ضمن نقد و ارزیابی کتاب یادشده، آن را بسیار ارزشمند و تاثیرگذار برشمرد و اظهار داشت: حتما از این کتاب در کلاس‌های درس به خصوص مقطع تحصیلات تکمیلی استفاده خواهم کرد. این کتاب مطالب مفید و ارزشمندی درخصوص ماهیت نظام بین‌المل، جایگاه قدرت‌های جهانی و کنشگران جدید و غیرغربی دارد.
وی در ادامه افزود: متن کتاب بسیار روشن و بدون هیچ‌گونه ابهامی است و نکته جالب اینکه در پایان هر فصل نتیجه خاص آن فصل وجود دارد که جالب توجه است. این کتاب برای دانشجویان مقطع تکمیلی مفید است.
در ادامه دکتر سلیمی استاد دانشگاه و رئیس دانشگاه علامه طباطبایی طی سخنانی کتاب منتشر شده را کتابی مهم در حوزه آکادمیک عنوان کرد و گفت:‌ این کتاب محصول تلاش کسانی است که کار آکادمیک دارند و از نزدیک درگیر جریان‌های بین‌المللی نیز هستند. وی با بیان این‌که فکر می‌کنم که این کتاب در حوزه آکادمیک مورد استقبال دانشجویان و اساتید قرار خواهد گرفت، ادامه داد: این کتاب در یک سوم اول خود بیان می‌کند که چگونه پایه‌های روابط بین‌الملل مدرن بر اساس یک جریان ریشه‌دار در غرب شکل گرفته و در واقع ساختارهای نظام بین‌الملل در این منطقه پا گرفته‌اند.
وی گفت:‌ در واقع تاکید بر این می‌شود که در شرایط گذار غرب یکه تاز نیست البته این به این معنا نیست که غرب تاثیرگذار نیست بلکه در کتاب تلاش می‌شود قدرت های جدید بازیگران جدید و مفهوم جدید از قدرت ارائه شود و اگر ما در گذشته در چارچوب دو نظریه رئالیسم و لیبرالیسم می توانستیم دنیا را تبیین و تحلیل کنیم اکنون چارچوب و مفاهیم نظری جدیدی شکل گرفته که شاید بتوان در چارچوب آن دنیا و جهان پیرامونی را بهتر فهمید.
این استاد دانشگاه با بیان این‌که «این کتاب ما را به سمت پیدا کردن مفاهیم جدیدی در عرصه بین‌الملل دعوت می‌کند» خاطر نشان کرد: در کتاب مورد اشاره واقعیت به درستی دیده شده، شرایط واقعی مورد پذیرش قرار می گیرد و در بستر واقعیت تلاش می‌کند که به ما نشان دهد که جهان واقعی از دوران کاملا غربی در حال عبور است.
آقای دکتر محمدجواد ظریف در مراسم رونمایی از کتاب جدید خود با عنوان «دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی» اظهار داشتند: در دوران خانه‌نشینی فرصتی برای بنده و آقای دکتر سجاد پور پیش آمد که مقداری از کارهایی که عمر دانشگاهی ام انجام نداده بودیم انجام د هیم. حاصل کار اول کتاب «دیپلماسی چند جانبه »بود و بعد از انتشار این کتاب اقدام تهیه و تدوین و نگارش کتاب فوق کردیم.
ایشان با بیان این‌که «کار واقعی برای تدوین این کتاب در قالب یک طرح مطالعاتی و با همکاری شورای راهبردی روابط خارجی انجام شد» افزود:‌ ما تلاش داشتیم که به یک درک صحیحی از وضعیت کنونی جهان و تحولات آن دست پیدا کنیم؛ چراکه درک صحیح باعث کنشگری به موقع و موثر می‌شود. در واقع درک مبتنی بر نگرشی خاص باعث پیشبرد آن نگرش می‌شود.
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که «پذیرش این واقعیت که ما خودمان می‌توانیم کنشگر باشیم در شکل‌گیری روند آینده تاثیرگذار است» ادامه داد: در چارچوب همین نظریات ما در همان مقطع به شورای راهبردی روابط خارجی پیشنهاد دادیم که مناسب است ما نیز تصویری از آینده داشته باشیم و با توجه به نقاط مثبت ایران بررسی کنیم که در شکل گیری دوران گذار چه نقشی می‌توانیم داشته باشیم. حدود 35 جلسه در این ارتباط با حضور اساتید دانشگاه برگزار شد و گزارشی چهل صفحه‌ای در این چارچوب برای شورا تهیه کردیم بعد از آن احساس کردیم که لازم است این موضوع را بسط بیشتری دهیم و در راستای پیشبرد این موضوع کارگاه های آموزشی برای همکارانمان در وزارت خارجه در این زمینه برگزار کردیم.
ایشان با بیان این‌که «تدوین این کتاب در واقع یک شروع برای بررسی های بیشتر در زمینه موضوع کتاب است» گفت: ‌البته این کتاب سیاست وزارت خارجه نیست بلکه یک تلاش دانشگاهی برای بررسی تحقیق و پژوهش در مورد آینده و دوران گذار است.
آقای دکتر ظریف با تاکید بر این‌که «کشورهای مختلف برای تبیین وضعیت آینده و تدوین پیش‌بینی خود از این موضوع سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی انجام داده‌اند» ادامه دادند: چرا که تبیین شرایط آینده بر آن چه رخ می دهد تاثیرگذار خواهد بود و ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم. از دیگر سو در این چارچوب نباید گرفتار نگرش و نگاه دیگران باشیم.
وزیر خارجه کشورمان با بیان این‌که «این کتاب شروع این مبحث در محیط های آکادمیک است و ممکن است جنبه های اجرایی مهمی هم داشته باشد» افزودند:‌ اما اکنون بیشتر تاکید بر این است که این بحث را در محیط دانشگاهی و آکادمیک مطرح کنند.
ایشان با بیان این‌که «در دوران گذار اشتباه محاسباتی می‌تواند به قیمت نابودی تمام شود»،‌ ادامه داد: در حال حاضر شاهد انجام کنش هایی توسط کنشگران غیرغربی و غیرسنتی هستیم. در واقع این کنشگران می‌توانند تاثیرات بزرگی را درروابط بین‌الملل داشته باشند و عدم درک صحیح این موضوع باعث می‌شود که ما نتوانیم تحلیل درستی را از آینده داشته باشیم و همچنین درک درستی نیز نخواهیم داشت.
آقای دکتر کاظم سجاد پور یکی دیگر از نویسندگان این کتاب در بخشی از صحبت های خود در این مراسم با تاکید بر این‌که سیاست خارجی پدیده‌ای جدی و ترکیبی است گفت:‌ در واقع در این عرصه شاهد ترکیب علم و عمل با یکدیگر هستیم.
ایشان به اهمیت موضوع کنشگری در عرصه بین‌الملل پرداختند و افزودند:‌ جمهوری اسلامی ایران دیگر فقط مورد بحث دیگران و کنش دیگران نیست بلکه خود تبدیل به کنشگری جدی و قابل توجه شده است و در این چارچوب ما باید کنشگری را جدی بگیریم و الزامات آن را مورد بررسی قرار دهیم. هدف ما از تالیف این کتاب افزودن برگی به ابعاد علمی، پژوهشی و آکادمیک در حوزه روابط بین‌الملل بوده است.


١٢:٠١ - دوشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٢٠١١    /    تعداد نمایش : ٣٩٥ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.