Home RSS
منو اصلی
اخبار > همایش 515 سال روابط ایران و روسیه و نمایشگاه اسناد تاریخی دو کشور در تهران برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

همایش 515 سال روابط ایران و روسیه و نمایشگاه اسناد تاریخی دو کشور در تهران برگزار شد

همایش 515 سال روابط تاریخی ایران و روسیه روز دوشنبه 11 بهمن با حضور مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور از جمله سید محمدکاظم سجادپور معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی، آرتیزوف رئیس آزانس آرشیو فدرال روسیه، لوران جاگاریان سفیر روسیه و مهدی سنایی سفیر ایران در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت خارجه برگزار شد.
پیام وزرای خارجه دو کشور
در ایتدای این مراسم لوران جاگاریان سفیر روسیه در ایران پیام سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه را قرائت کرد. لاوروف، در بخش هایی از پیام خود به این همایش اظهار کرد:
ایران همسایه مهربان وشریک دیرین ماست. ویژگی سازنده روابط روسیه و ایران را که بر اصول برابری حقوق، احترام متقابل دوستی و اعتماد متکی است ارج می‌نهیم و توسعه پیش رونده همکاری دو جانبه در همه حوزه ها از سیاست خارجی دفاعی و اقتصاد و فرهنگ را با خرسندی تایید می کنیم. طبق توافق‌های حاصل شده رهبران دولت‌های ما، قصد ادامه فعالیت مشترک در جهت تکامل آتی همکاری های دو جانبه، جستجوی پاسخ‌های موثر به مشکلات مبرم دستور کار جهانی و منطقه ای از جمله مبارزه با تروریسم بین المللی و افراطی گری، حل و فصل سیاسی دیپلماتیک وضعیت سوریه داریم.
همچنین در پیام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به این همایش که توسط دکتر سجادپور معاون وی قرائت شد، آمده است: برگزاری همایش و نمایشگاه اسناد تاریخی به مناسبت ٥ قرن روابط ایران و روسیه اقدامی مهم و ارزشمند در روابط دو کشور است. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراسیون روسیه دو کشور ریشه‌دار با پیشینه و تاریخی کهن هستند که جلوه‌های تمدنی و فرهنگی آنها همچنین اوازه جهانی شخصیتهای بزرگی مانند حافظ، سعدی، فردوسی، تولستوی، چخوف، پوشکین و دهها شخصیت دیگر مایه مباهات و فخر ادبیات جهان شده اند. کمتر کشورهایی را در جهان می‌توان سراغ گرفت که مانند ایران و روسیه مناسبات آنها به پنج قرن برگردد.
این رابطه فراز و فرودهای خود را داشته و با خاطرات تلخ و شیرینی همراه است اما ورای این خاطرات درس بزرگ این روابط کهن و پرلایه آن است که ایران و روسیه به عنوان دو همسایه باید روابط گسترده ای داشته باشند و روابط دو کشور باید در چند وجهی کردن و گسترش افقی و عمودی این رابطه بکوشند.
به گفته وزیر امور خارجه کشورمان گسترش این رابطه نه فقط به نفع همه جانبه دو کشور بوده بلکه عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون آسیای مرکزی و خاورمیانه است. امیدوارم روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و روسیه که در سه دهه گذشته در حال گسترش بوده و در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است در سایه اراده مسئولان دو کشور و تجربه ٥ قرن مناسبات تاریخی در تمامی عرصه ها رشد و گسترش یابد. بدون تردید برگزاری موفق این همایش تصویر خوبی از روابط دو کشور بر جای خواهد نهاد که میتواند زمینه گسترش پیوندهای مردمی و فرهنگی بین دو کشور را فراهم کرده و به تحکیم روابط دو جانبه هم کمک کند. اطمینان دارم تبادل نظر نخبگان و صاحبنظران علمی و فرهنگی دو کشور در این نشست فرصت تازه ای را برای رونق بخشیدن به دیپلماسی فرهنگی ایجاد کرده و به تحکیم و تقویت مناسبات فی مابین کمک خواهد کرد. به باور من مراودات مستمر فرهنگی که مزین به حضور نخبگان و اندیشمندان دو کشور باشد علاوه بر اینکه می تواند به شکرفایی هر چه بیشتر اندیشه ها و اگاهی بخشی به نسل جوان امروز دو کشور منجر شود میتواند به گسترش روابط در حوزه های سیاسی و تجاری کمک کند.
گزارش دبیر همایش
در ادامه مراسم افتتاحیه همایش، مرتضی دامن‌پاک جامی دبیر همایش 515 سال روابط تاریخی ایران و روسیه و معاون مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت خارجه عنوان کرد: ایران و روسیه به عنوان دو کشور کهن مناسبات دیرینه‌ای با هم داشته‌اند وی با اشاره به روابط ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف در ادوار مختلف تاریخی اظهار کرد که باید با درس گرفتن از حوادث تلخ و شیرین گذشته چهارچوبی را طراحی کرد که منافع هر دو کشور را تامین کند.
وی افزود: دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همواره با هم در ارتباط بوده‌اند. باید با درس گرفتن از حوادث تلخ و شیرین گذشته چهارچوبی را طراحی کرد که منافع هر دو کشور را تامین کند.
دامن‌پاک جامی با بیان اینکه کتابخانه‌ها و مراکز اسنادی روسیه هزاران سند و کتاب به خط فارسی در خود جا داده‌اند، اظهار داشت: مراکز اسنادی ایران هم مملو از اسنادی در رابطه با روسیه است. لذا پژوهشگران دو کشور می باید با دسترسی به این اسناد در زمینه تببین ابعاد مختلف روابط تلاش نمایند.
دبیر این همایش با بیان اینکه ایران شناسی در روسیه سابقه‌ای 200 ساله دارد، عنوان کرد: با توجه به سابقه طولانی روابط دو کشور و اهمیت توسعه آن در شرایط امروز، در مذاکراتی که از یک سال پیش با مقامات روسی داشتیم فکر برگزاری همایش و نمایشگاه اسناد تاریخی مطرح شد و مورد استقبال طرف های روسی قرار گرفت.
وی ابراز امیدواری کرد که استمرار اینگونه نشست¬ها و تعاملات به¬ویژه بین اندیشمندان و اصحاب فکر و اندیشه در دوکشور بتواند به درک بهتری از واقعیات تاریخی و استفاده از آن برای کمک به ایجاد شرایطی سرشار از دوستی و تفاهم و همکاری برای حل مسائل مشترک بیانجامد.
آمادگی روسیه برای گسترش روابط فرهنگی با ایران
آرتیزوف رئیس آرشیو فدرال روسیه نیز در سخنرانی خود نسبت به ورود روابط ایران و روسیه به برهه‌ای جدید ابراز امیدواری کرد و از آمادگی کشورش برای گسترش روابط فرهنگی با ایران خبر داد » رئیس آرشیو فدرال روسیه امروز به روابط تاریخی ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: روابط ایران و روسیه سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. وی افزود: مطالعه این تاریخ نشان می‌دهد که روابط سیاسی و دوستانه‌ای بین دو دولت وجود داشته که براساس منافع مشترک پایه‌ریزی شده است. آرتیزوف وجود آثار تاریخی را نشان دهنده عمق روابط دو کشور دانست و عنوان کرد: اشیای تاریخی حتی در مناطقی از هند پیدا شده که مربوط به 1400 سال پیش است. وی روابط اقتصادی دو کشور را نیز از اهمیت برخوردار دانست و گفت: بر اساس مدارک موجود روابط اقتصادی دو کشور سابقه‌ای طولانی دارد.
رئیس آرشیو فدرال روسیه با بیان اینکه تاریخ بیان شده درباره روابط دو کشور واقعی نیست و روابط به قبل‌تر از آن باز می‌گردد، اظهار داشت: در سال 1958 اولین سفیر روسیه به ایران وارد شد و تبادل سفرا پس از این تاریخ بین دو کشور ادامه داشته و این روابط در خصوص امور فرهنگی نیز ادامه داشته و تفاهمنامه‌های فرهنگی بین دو کشور به امضا رسیده است. وی اضافه کرد: کمیته مشترک بین ایران و روسیه در سال گذشته تشکیل و در سن پترزبورگ نشستی مشترک برگزار شد. رئیس آرشیو فدرال روسیه تبادل اسناد و آثار تاریخی را مهم خواند و گفت: تفاهمنامه‌ای بین اداره اسناد ایران و روسیه به امضا رسیده و فردا در زمینه تبادل آثار تاریخی و اسناد بین ایران و روسیه صحبت خواهد شد و امیدوارم روابط دو کشور وارد برهه جدیدی شود. وی در پایان گفت: ما آماده گسترش روابط فرهنگی با ایران هستیم.

سخنان سفیر ایران در مسکو
مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو طی سخنانی روابط ایران و روسیه را در سه دوره تاریخی تقسیم کرد و گفت: قطعا از دوره حکومت سامانی در منطقه و آغاز شکل‌گیری روسیه کنونی روابط اقتصادی بین دو کشور وجود داشته است. وی نامگذاری این همایش به عنوان پانصد و پانزدهمین سال روابط را بسیار به جا خواند و افزود: تقریبا در همین تاریخ اولین سفرا بین دو کشور مبادله شدند. سفیر ایران با بیان اینکه تاریخ روابط ما شاهد حوادث تلخ و شیرینی بوده، یادآور شد: اما مهم این است که این تاریخ مورد مطالعه قرار گیرد و از آن درس بگیریم و در تاریخ توقف نکنیم.
سنایی به دوره معاصر تاریخ روابط ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: به گفته مقامات و تحلیلگران هم از نظر کمی و هم کیفی و در تمام سطوح سیاسی، اقتصادی، امنیتی و.. دوران بی سابقه‌ای است. وی ادامه داد: برخی از عرصه‌ها مانند همکاری‌های منطقه‌ای شاید برجسته‌تر باشد. سفیر ایران در مسکو با ذکر این نکته که تصمیمات اتخاذ شده و اعتماد بین مسئولان دو کشور در تاریخ بی‌سابقه است، خاطرنشان کرد: مبادلات تجاری و اقتصادی آهنگ رشد خود را آغاز کرده و در سال 2015، هشتاد درصد رشد داشته که امیدواریم این میزان حفظ شود. سنایی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه از جنبه‌های راهبردی مختلفی برخوردار است، اظهار داشت: در سال‌های اخیر روابط پایدار راهبردی را برای یک کشور تعریف کردن دچار تغییر شده، اما آنچه مهم است اراده مقامات کشورها برای برقراری روابط راهبردی است. وی افزود: اگر مقامات دو کشور در سطح رئیس جمهور، وزیر خارجه و ... بی وقفه در حال رایزنی هستند و اگر در این فضا اعتماد بین دو کشور وجود دارد و سامانه اس‌-300 به ایران تحویل داده می‌شود، این نقاط مثبت نگاه راهبردی را بین دو کشور تقویت می‌کند.
سفیر ایران در ادامه سخنانش همچنین اعلام کرد که برنامه‌ریزی برای سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به روسیه در حال انجام است. وی با بیان این که در روابط دو کشور همواره عامل سوم نقش منفی داشته است، اظهار داشت: غرب در سال‌های اخیر و به صورت خاص آمریکا در این زمینه نقش منفی داشته‌اند. سنایی ادامه داد: زمانی که برجام حاصل شد پوتین ضمن تبریک و استقبال از آن اعلام کرد که باید از برجام استقبال کرد چرا که به کاهش نقش منفی عامل سوم در روابط ایران و روسیه کمک می‌کند. سفیر ایران عنوان کرد که باید در داخل کشور روسیه شناسی تقویت شود. وی با بیان اینکه در اوایل قرن بیستم 900 تاجر گیلانی در کرملین و آستاراخان فعالیت داشته‌اند، اظهار داشت: تجار روس هم در ایران فعالیت گسترده‌ای داشتند. سفیر ایران ابراز امیدواری کرد که مورخان و نخبگان دو کشور در تمام عرصه‌ها بتوانند گفت‌وگوی سازنده‌ای را با یکدیگر شکل دهند.
شهرام یوسفی‌فر معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در همایش 515 سال روابط تاریخی ایران و روسیه، طی سخنانی گفت:‌تاریخ روابط دیپلماتیک ایران به تاسیس اولین اداره‌های سیاسی دو کشور باز می‌گردد و بسیاری از کشورهایی که ایران با آنها در ارتباط بوده دیگر وجود ندارند. وی اضافه کرد: روابط تاریخی ایران و روسیه از گذشته تاکنون سیر یکسانی نداشته است. یوسفی‌فر با بیان اینکه پژوهش در تاریخ روابط دو کشور امروز از وضعیت خوبی برخوردار نیست و آسیب‌هایی در آن وجود دارد، عنوان کرد: در طول زمان داد و ستدهای گسترده‌ای بین دو کشور ایجاد شده و علایقی را برای گسترش روابط بین دو کشور شکل داده است. وی اضافه کرد: اما با وجود پیوندهای گسترده بین دو کشور، اما غالب مطالعات صورت گرفته در زمینه سیاسی و اقتصادی و نظامی بوده و مطالعات فرهنگی و تمدنی مورد توجه قرار نگرفته است. براساس این گزارش، در این همایش پیام‌های سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و همچنین محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز قرائت شد
سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه همایش
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه این همایش که عصر روز دوشنبه 11 بهمن برگزار شد، تاکید کرد که ایران و روسیه برای رسیدن روابط به سطح راهبردی نیازمند یک زیرساخت .به گزارش ایسنا، سیدرضا صالحی امیری در این مراسم خاطرنشان کرد:در سفری که اوایل سپتامبر۲۰۱۶ به روسیه داشتم ایده برگزاری این کنفرانس را به مسئولان روسیه دادم که خوشبختانه با استقبال روبرو شد. وی ادامه داد:گذشته روابط دوکشور فراز و فرود های بسیاری داشت و تلخی امضا معاهده ها همچنان باقی مانده است؛ولی امروز شرایط فرق کرده است و نباید در قضاوت ها تغییرات شگرف در روسیه را نادیده گرفت.
صالحی امیر ادامه داد: این کنفرانس زمینه ای برای صاحبنظران دوکشور برای بازخوانی روابط دو کشور را فراهم کرده است. وی در ادامه افزود: برگزاری این همایش در حال حاضر که روابط دو کشور وارد مرحله راهبردی شده اقدامی شایسته و مهم است. گذشته روابط ایران و روسیه با فراز و فرودهای زیادی بوده اما بر این باورم که روابط با گذشته بسیار متفاوت است. صالحی امیری بابیان اینکه در شرایطی که از یکسو غرب بنیان‌های ارزشی ملت‌ها را هدف قرار داده و بنیادگرایی این ارزش‌ها را از بین می‌برد روابط ایران و روسیه برای مقابله با آن تاثیر بسیاری دارد گفت: اهتمام مسئولان دو کشور فرصتی برای گسترش روابط دو کشور را فراهم کرده تا جایی که می توان آن را راهبردی تلقی کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد همچنین بااشاره به اینکه در میان اسناد گسترده در آرشیو روسیه اسنادی بود که نشان می‌داد در سال ١٧٢٦ دانشجویانی از روسیه به ایران آمده بودند تا زبان فارسی بیاموزند افزود: مراکز اسناد و آرشیو ایران آماده ارائه هرگونه خدمات به محققان روس هستند، در مقابل این انتظار می رود که مراکز اسنادی روس هم به محققان ایرانی این فرصت را بدهند.
وی ادامه داد: خاورمیانه نیازمند کمک روسیه و ایران برای مبارزه با تفکر تروریسم است. برای اینکه در بغداد، موصل و حلب به دنبال تروریسم باشیم باید ریشه آنها را خشکاند و در این راستا هم مهمتر از تقابل نظامی ایجاد زمینه‌های فکری برای مقابله با رشد ویروس تکفیری در منطقه است. صالحی امیری تاکید کرد:ویروس تروریسم از بغداد تا مسکو و لیبی و قلب آفریقا برای انسانها ایجاد مزاحمت خواهد کرد و راه تقابل با آن راه فرهنگی است. وزیر فرهنگ و ارشادگفت: آمادگی همکاری با همه مراکز فکری و فرهنگی برای مقابله با جریانات تکفیری را در همه سطوح جمهوری اسلامی ایران داریم تا یک جبهه مقاومت فرهنگی شکل دهیم و انتظار داریم شخصیت‌های روس حاضر نیز مسیرهای فکری و عملی را برای مقابله با تروریسم دنبال کنند.
وی ادامه داد: خاورمیانه امروز از ظهور ویروس تروریسم و تکفیر رنج می برد هرچند با همکاری نظامی روسیه توانستیم آن را تا حدودی مهار کنیم ولی باید برای مقابله با کانونهای تولید و تکثیر تروریسم سرمایه گذاری بیشتری داشته باشیم و تروریسم و تکفیر با رویکرد فرهنگی می تواند مهار شود .


١٤:١٥ - سه شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ١٩٤٤    /    تعداد نمایش : ٥٧٥ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.