Home RSS
منو اصلی
اخبار > در مراسمی با حضور وزیر امور خارجه از اسناد محرمانه تاریخی وزارت خارجه رونمایی شد.


  چاپ        ارسال به دوست

در مراسمی با حضور وزیر امور خارجه از اسناد محرمانه تاریخی وزارت خارجه رونمایی شد.

صبح روز سه شنبه 25 آبان طی مراسمی با حضور دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ، از اسناد محرمانه تاریخی وزارت امور خارجه مربوط به دوره قاجار و پهلوی اول تا شهریور 1320 رونمایی شد. در این مراسم برخی از مقامات ارشد این وزارتخانه و شخصیت های علمی و فرهنگی حضور داشتند.
وزیر امور خارجه در سخنرانی افتتاحیه خود در این مراسم گفت: نگاه نهادینه و منسجم به آرشیو اسناد سیاست خارجی بیش از 115 سال قبل در اولین قانون تاسیس وزارت امور خارجه مورد توجه واقع شد. وی افزود: مرکز اسناد وزارت امور خارجه در برگیرنده مجموعه ای بی نظیر از میراث مستند ملی در قالب حدود 50 میلیون انواع سند سیاسی ـ تاریخی است که قدیمی‌ترین آنها متعلق به سال 868 هجری شمسی (1463 میلادی) است. این اسناد مجموعه‌ای از فرمان ها، احکام، دستخط، دیوانیات، اخوانیات، سیاهه‌ها، تصدیق‌ها، نقشه ها، امهار، عکس ها، معاهدات و اسناد دیداری و شنیداری است که به همت پیشینیان جمع‌آوری گردیده و حفظ و نگهداری می شود.
دکتر ظریف در ادامه اظهار داشت: صرف نظر از نفیس بودن هر برگ از این اسناد از جهت نوع کاغذ،‌خط، مرکب، افشانگری، جدول‌کشی، تذهیب، ترصیع، توقیع،ظهرنویسی، آستر، تاریخ و محل کتابت، اسلوب نگارش و غیره، آنچه آنها را از دیگر اسناد آرشیوی کشور متمایز می‌کند نقشی است که این اسناد می‌توانند در حفظ و معرفی میراث فرهنگی و تمدنی کشور و کمک به بازخوانی حافظه تاریخی ایرانیان داشته باشند. همچنین اسناد تاریخ دیپلماسی شیوه های به کارگیری فن دیپلماسی در نزد گذشتگان را نیز مشخص می سازند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بخش اصلی اسناد تاریخ روابط خارجی ایران به صورت کشف بوده و در چارچوب ضوابط قانونی منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد. اما بخش مهمی از این گنجینه ملی نیز به صورت اسناد طبقه بندی شده هستند که حدود 20 درصد از آرشیو تاریخ دیپلماسی را تشکیل می دهند. هنگامی که همراه با گشایش اولین سفارتخانه های ایران در خارج از کشور، هسته های اولیه نظام اداری وزارت امور خارجه نیز در حوزه ستادی ایجاد شدند، بخش یا واحدی به نام "دایره مرموزات"، "واحد رمز و محرمانه" و " اداره رمز و حفاظت اسناد" به وجود آمد تا ارتباطات طبقه بندی این وزارتخانه را ساماندهی و مدیریت کند. این بخش از جمله تشکیلاتی است که تا به امروز نیز همواره مورد توجه ویژه ای بوده و همگام با پیشرفت دانش و فناوری، از ابزارها و امکانات پیشرفته برخوردار گردیده است.

به گفته دکتر ظریف همواره بخشی از اسناد روابط خارجی به دلیل ماهیت و حساسیت برخی از موضوعات و مسائل سیاست خارجی و ضرورت حفظ اسرار حاکمیتی، به صورت طبقه بندی تهیه شده اند. اما این حساسیت مانع از آن نبوده است تا قانون از ضرورت دسترسی به این اسناد در زمان مناسب خود غافل بماند. طبیعتا قانونگذار به این نکته واقف بوده است که بدون مراجعه به این بخش از اسناد، هر نوع برداشتی از دیپلماسی گذشته و یا حتی درک صحیح مسائل امروز سیاست خارجی ناقص خواهد بود.

تصویب ماده واحده توسط مجلس شورای اسلامی در زمینه "انتشار اسناد طبقه بندی شده و تاریخی" وزارت امور خارجه در اسفند 1363 و آیین نامه هیات وزیران مصوب سال 1365 راه را برای آزادساری مشروط اسناد تاریخی در ایران هموار ساخت. به موجب این قانون، اسناد کشف تاریخی با قدمت بالای 30 سال و اسناد طبقه بندی شده بالای 40 سال تحت ضوابطی زیر نطر شورای عالی نظارت بر اسناد با مسئولیت وزیر امور خارجه، اجازه انتشار خواهند یافت.

وزیر امور خارجه رویکرد شورا و وزارت خارجه را بر این دانست که اسناد کشف و طبقه بندی تا بازه زمانی شهریور 1356 به تدریج مشمول آزادسازی قرار گیرند تا جامعه علمی و پژوهشی کشور امکان دسترسی به آنها ر ا به دست آورند.
وی گفت: تجربه به ما می آموزد که اگر امروز انتشار اسنادی را که به تقویت هویت ایرانی، تحکیم حاکمیت ملی و افزایش پیوندهای فرهنگی و تمدنی با حوزه همسایگان کمک خواهند کرد به تاخیر بیندازیم، فردا دیگران با اسناد ناقص و مخدوش و برخوردهای گزینشی با اسناد تاریخی، برای خود هویت جعلی خواهند ساخت.

به اظهار وزیر امور خارجه موضوع اسناد تاریخ دیپلماسی تنها به انتشار آنها خلاصه نمی شود. اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه به اتکای گنجینه ارزشمند اسنادی که در اختیار دارد، مجموعه ای از فعالیت های مرتبط با خدمات پژوهشی، همکاری های اسنادی، برگزاری همایش ها و میزگردهای بزرگداشت روابط، گرامیداشت شخصیت های فرهنگی و تاریخی و گفتگوهای تاریخی تمدنی با دیگر کشورها به ویژه در حوزه تمدنی ایران را با هدف احیا و تحکیم پیوندهای فرهنگی و تمدنی، کمک به ارتقای روابط سیاسی، ترویج ادیبات تاریخ پژوهی در حوزه سیاست خارجی و کمک به دستگاه دیپلماسی در دستور کار قرار داده است.

از دیگر اقداماتی که با هدف بهره گیری از اسناد تاریخی برای معرفی ویژگی های فرهنگی و تمدنی ایران در دستور کار قرار دارد، ثبت مجموعه های اسنادی وزارت امور خارجه در فهرست ملی و بین المللی حافظه جهانی یونسکو است. در این رابطه تاکنون مجموعه نفیس نقشه های تاریخی مربوط به عصر قاجار در فهرست بین المللی برنامه حافظه جهانی یونسکو و مجموعه اسناد و تصاویر کربلا در فهرست حافظه جهانی منطقه آسیا و اقیانوسیه یونسکو ثبت گردیده اند. علاوه بر این، دو مجموعه ارزشمند اسنادی "عکس های تاریخی" و "مکاتبات سران جهان با دولت ایران در دوره قاجار" نیز اخیرا در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی به ثبت رسیده است. وی در پیایان اظهار امیدواری کرد با تلاش های حاضر، اسناد تاریخی کشور به خوبی پاس داشته شوند و به عنوان میراثی گرانبها در دسترس پژوهشگران حال و آینده قرار گیرند
در ادامه این مراسم دکتر مجیدی رئیس مرکز اسناد و کتابخانه مجلس شورای اسلامی، دکتر صفت گل استاد تاریخ دانشگاه تهران و دکتر شعبانی رئیس گروه تاریخ واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز سخنرانی کردند و از اقدام ارزشمند وزارت خارجه در آزادسازی اسناد محرمانه تاریخی خود استقبال نمودند. در آغاز این مراسم، دکتر دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه گزارشی از روند آزادسازی اسناد محرمانه این وزارتخانه ارائه کرد. در این مراسم همچنین از تلاش دست اندرکاران طرح خروج اسناد وزارت خارجه از طبق بندی تقدیر شد.
ظریف هدایای دیپلماتیک خود را به موزه اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت خارجه اهدا کرد
وزیر امور خارجه در پایان مراسم رونمایی از اسناد محرمانه وزارت امور خارجه، هدایای دیپلماتیک خود را به موزه اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت خارجه اهدا کرد. محمدجواد ظریف پس از اهدای هدایای دیپلماتیک خود گفت: در روابط خارجی، دادن هدایا به صورت یک رسم معمول درآمده و در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا رسم بر این بوده است که هدایا را در اختیار خود نمی گرفتند.
وی افزود: هدایای دکتر صالحی به رسم امانت به استانداری قزوین ارائه شده است.
وزیر امور خارجه در ادامه اظهار داشت: دوستان پیشنهاد کردند هدایایی که بنده از مسئولان مختلف کشورهای مختلف دریافت کرده ام به مرکز اسناد داده شود.
ظریف گفت: این هدایا را با ارائه هدیه ای نمادین از نقاش بنام اندونزیایی که در آخرین سفر خود به اندونزی، به نمایندگی از مردم ایران دریافت کرده ام به عنوان نمونه ای از همه هدایا اهدا می شود تا در موزه اداری اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه نگهداری شود.

 

 

 


٠٨:١٣ - چهارشنبه ٢٦ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٧٢    /    تعداد نمایش : ٨٩٤ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.