Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری همایش علمی بین المللی جاده ابریشم در دانشگاه فردوسی مشهد


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش علمی بین المللی جاده ابریشم در دانشگاه فردوسی مشهد

همایش علمی بين المللي این موسسه با عنوان " قابليت هاي فرهنگي - تمدني ايران درشكل گيري و احياي تعاملات جاده ابريشم و چشم انداز آينده" به میزبانی مركز پژوهش هاي فرهنگي-اجتماعي آسياي مركزي دانشگاه فردوسي مشهد و با همكاري معاونت پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، شهرداري مشهد و مركز پژوهش هاي شوراي اسلامي شهر طی روزهای 24 و 25 مهرماه 1395 در تالار اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی برگزارشد.
در این نشست علمی، علاوه بر مدیر موسسه ایکاس و رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تاشکند، هیاتی از مدیران و کارشناسان مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی و پژوهشگران و دانشمندانی از کشورهای چین، کره جنوبی، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، آذربایجان، هلند، روسیه، ترکیه و عمان و همچنین اساتید و پژوهشگرانی از دانشگاههای مختلف ایران شرکت کردند. شرکت کنندگان در مدت دو روز و با حضور در چند نشست علمی- تخصصی به سخنرانی پرداختند. در این نشست ها که به صورت کارگاهی برگزار شدند، موضوعاتی همچون «ژئوپلیتیک و راهبردهای جاده ابریشم»، «اقتصاد و گردشگری در جاده ابریشم»، «جغرافیای تاریخی و باستان‌شناسی در جاده ابریشم»، «تاریخ و فرهنگ در جاده ابریشم»، مورد بررسی قرار گرفت و سخنرانان داخلی و خارجی دیدگاه ها و مقاله های علمی خود را در رابطه با موضوعات مختلف فرهنگی، تاریخی و تمدنی، تجاری و زئوپلتیکی مرتبط با جاده ابریشم ارائه کردند.
در مراسم افتتاحیه این همایش که صبح روز شنبه 24 مهرماه جاری در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی برگزار شد، دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت : جاده ابریشم، میراث کهن نیاکان ما در طول هزاران سال دوستی و تبادل کالای بازرگانی است که در کنار بازرگانی، پیام آور نیکی ها، ابداع ها و اختراع ها و به مشارکت گذاشتن تجربیات ملل پیشرفته دنیا بوده است. زمانی که امپراتوریهای بزرگ به دنبال کشف راز ابریشم بودند، ملت های ایران، چین، کره و کشورهای آسیای مرکزی تجربیات خود را به خوبی با هم مبادله می کردند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: امروز در قرن بیست و یکم ضرورتها ایجاب می کند که دوباره به گذشته برگردیم و در این بین به نظر می رسد که نقش دانشگاهها و موسسات علمی در احیای جاده ابریشم به شکل مدرن آن بسیار پررنگ است. دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی واقع در مسیر این جاده و یکی از قدیمی ترین دانشگاههای ایران آماده است نقش تاریخی خود را در این زمینه ایفا کند و برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم یکی از اولین گامها در تحقق این امر مهم است. دکتر کافی ادامه داد: بررسی موشکافانه رویدادهای مربوط به جاده ابریشم و ارائه راهکارهای سازنده در چنین همایش هایی موجب روشن شدن راه برای دست اندرکاران و برنامه ریزان کشورهای مختلف خواهد بود و دانشگاه فردوسی مشهد آمادگی دارد از پایان نامه ها و پژوهشهای مرتبط با جاده ابریشم و همچنین مشترکات ایران و کشورهای آسیای مرکزی حمایت کند. رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در پایان به این نکته اشاره نمود که جاده ابریشم باید به معنای واقعی آن در قرن بیست و یکم پیوند دهنده ملت هایی باشد که در مسیر این جاده قرار گرفته اند و خراسانی که در جاده ابریشم ترسیم شده است خراسان بزرگی است که بسیاری از کشورهای امروز عضو آن بوده اند.
آقای صولت مرتضوی شهردار مشهد نیز در آئین افتتاح این همایش اظهارداشت: ارتباط کشورهای آسیای مرکزی فصل مهمی در توسعه همه جانبه این کشورها ایجاد می کند. وی گفت: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران توجه به جاده ابریشم و احیاء آن اقدامی منطقی و در خور تحسین است. شهردار مشهد ضمن امیدواری به استمرار برگزاری چنین نشست هایی اعلام کرد: امیدواریم بتوانیم با پیوند منطقی بین کشورهای منطقه به توسعه متوازن دست پیدا کنیم و این نشست‌ها به اتحاد و انسجام دانش‌پژوهان و انتشار تالیفات مناسب در این حوزه کمک کند. وی افزود: مبادلات اقتصادی حتما به توسعه سیاسی و امنیتی کشورها می‌انجامد وکشورهایی که دارای منافع مشترک هستند، به زیرساخت‌های امنیتی مشترک هم دست می‌یابند.
آقای مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی نیز طی سخنانی در مراسم گشایش این همایش اظهار داشت: هزاران شهر و روستا در کنار این جاده ها در شبکه ای از ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، تجاری و اقتصادی قرار گرفته اند، لذا بهتر است همان گونه که یونسکو توصیه کرده است واژه جاده را جمع ببندیم و از جاده های ابریشم سخن بگوییم. وی افزود: در این صورت همه سرزمینها، ملتها و فرهنگهای مرتبط با جاده ابریشم مورد توجه قرار خواهند گرفت و برخلاف برخی طرحها و استراتژیهای جدید با نام جاده ابریشم، هیچ کشوری در این مسیر کنار گذاشته نخواهد شد.

دامن پاک جامی گفت: این جاده ها در واقع جاده های علم و فرهنگ، ادبیات، دین و عرفان، تجربه های مدنی و دستاوردهای تمدنی بشر بوده اند و همه فرهنگها در میراث این جاده ها سهیم هستند. میراث مشترک جاده های ابریشم، مهمترین نقطه همگرایی و پیوند کشورهای کناره آن است و از این نظر می توان جاده های ابریشم را جاده های صلح و دوستی نامید، دوستی بر پایه میراث مشترک تاریخی و فرهنگی که زمینه ساز رونق اقتصادی و آرامش اجتماعی ملتهای واقع در مسیر این جاده ها نیز بوده است.
وی اظهار کرد: مهمترین هدف فرهنگی موضوعی به نام جاده ابریشم، گفت و گوی فرهنگها برای پاسداشت تنوع فرهنگی جوامع مختلف در جهت همدلی و همگرایی است. امروز گرچه از فضای مشترکی در سراسر کره زمین برخوردار شده ایم و در دهکده جهانی به برکت ابزارهای رسانه ای به آن پایه از آگاهی رسیده ایم که تصور کنیم تاثیر رفتارها و رخدادهای اجتماعی تا چه میزان می تواند عمیق و مهم باشد با این همه هنوز نتوانسته ایم در خلق ارزشهای مشترک به ویژه ارزشهای فرهنگی به تصویری همسان و یکپارچه نزدیک شویم.
معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه گفت: مصداق چنین سخنی شرایطی است که اکنون در منطقه ما و در پهنه شهرها و سرزمینهای پیرامونی تمدنهای جاده ابریشم در حال بروز و ظهور است. وی افزود: امروز گروههایی از مردمان جهان به جای اینکه تلاش کنند تمدنهای انسانی و ارزشهای آن را پاس دارند رفتارهای تبعیض آمیز یا غیر اخلاقی و افراطی را به کار می گیرند تا دیگران را از حقوق خود محروم سازند. وی اظهار کرد: امروز اشکال دیگری از استعمار در لفافه ای زیبا عرضه می گردد و معیارهای دوگانه و رفتارهای تنگ نظرانه و تمامیت خواهانه جای ارزشهای ذی قیمت گذشته را گرفته اند و در این وضعیت این نخبگان هستند که می توانند برای اجتناب از ترویج خشونت و ارزشهای غیر اخلاقی و غیر فرهنگی زمینه یک گفتمان سازنده را بنیان گذارند. وی گفت: در شرایط امروز منطقه و جهان که افراط گرایی، ثبات و آرامش دیرپای مردمان منطقه را تهدید می کند، باید بر شناسایی، احیا و گسترش ارزشهای مشترک نهفته در تاریخ کهن منطقه تاکید کرد. وی افزود: گفته می شود جاده ابریشم راه تجارت زمینی چین و شرق دور با آسیای جنوبی و غربی، اروپا و آفریقا از مسیر آسیای مرکزی و خراسان بزرگ در روزگار قدیم بوده است اما با نگاه عمیقتر در می یابیم که این جاده راه عبور فرهنگها، گویشها و آداب و سنن ملل گوناگون در مسیر تجارت بوده است.
معاون مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزارت امور خارجه اظهار کرد: جاده ابریشم علاوه بر جاده تجارت کالا جاده انتقال تجارب فرهنگی و تمدنی نیز بوده است و بر اساس همین دیدگاه است که تقویت همکاریهای مشترک علمی و فرهنگی بین کشورهای مسیر از اهداف اصولی جمهوری اسلامی ایران و از دغدغه های اصلی موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) به شمار می رود. وی ادامه داد: این مرکز در چارچوب اهداف و راهبردهای سیاستهای خارجی منطقه ای دولت تدبیر و امید با هدف اعتماد سازی و ارتقاء روابط با کشورهای منطقه، خنثی سازی پروژه ایران هراسی، افزایش همگرایی میان کشورهای اسلامی و تاکید بر اشتراکات فرهنگی و تمدنی با همسایگان، مجموعه ای از اقدامات و برنامه ها را با محوریت ترویج و تقویت اشتراکات فرهنگی و تحکیم پیوندهای تاریخی و تمدنی با کشورهای منطقه در دستور کار قرار داده است.
دامن پاک افزود: هدف از این فعالیتها شناسایی و معرفی ابعاد مختلف ارتباطات فرهنگی، تاریخی و تمدنی ایران و همسایگان و آشنا کردن نسلهای حاضر کشورهای منطقه با میراث گذشتگان است تا از این طریق فضای مساعد تری برای ارتقای روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی فراهم آید.
آقای پیلهو پارک رئیس موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی نیز در این همایش گفت :تقویت ارتباطات فرهنگی به همراه ایجاد تحول در اندیشه ها می تواند رونق اقتصادی را به کشورهای حاشیه جاده ابریشم بازگرداند. وی گفت: ارتباطات فرهنگی می تواند زمینه ساز تبادلات تجاری و بازرگانی باشد.
دکتر ایمان پور عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی این نشست نیز در گزارشی اظهار داشت : در هجدهمین اجلاس شورای علمی موسسه ایکاس که سال گذشته در کره جنوبی برگزار شد و طی آن دانشگاه فردوسی به عنوان عضو ناظر این موسسه پذیرفته شد، دانشگاه فردوسی آمادگی خود را برای میزبانی نوزدهمین جلسه علمی شورای ایکاس و همایش جاده ابریشم اعلام کرد. لذا برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم به منظور بررسی قابلیتهای فرهنگی، تمدنی ایران در شکل گیری و احیای تعاملات جاده ابریشم و چشم انداز آینده به همین منظور برگزار شده است. وی افزود : 40 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده و از 30 نفر برای ارائه سخنرانی دعوت به عمل آمد که ازاین تعداد 15 نفر از پژوهشگران داخلی و 15 نفر از پژوهشگران خارجی هستند.

همایش بین المللی راه ابریشم عصر روز یک شنبه 25 مهر به کار خود پایان داد. درمراسم اختتامیه معاون پژوهشی مرکز اموزش و پژوهش های بین المللی ضمن تقدیر از همه دست اندرکاران برگزاری همایش و همچنین مشارکت فعال اساتید و پژوهشگران ایرانی و خارجی شرکت کننده ، وزن علمی همایش و بحث های ارائه شده در حوزه های مختلف تاریخی، فرهنگیف تجاری و ژئوپلتیکی مرتبط با همکاری بین کشورهای مسیر جاده ابریشم را حائز اهمیت دانست . وی با بیان ویژگی های تاریخی جاده ابریشم نظیر علم و عرفان، همزیستی و مدارا، تباذلات فرهنگی در کنار همکاری های تجاری و گفتگو و مفاهمه به جای منازعه، ضرورت توجه به این ویژگی ها و ارزش های مشترک را با توجه به شرایط امروز منطقه در هرگونه تلاش برای احیای همکاری ها بین کشورهای مسیر این جاده بسیار ضروری برشمرد. دامن پاک جامی استمرار این گونه نشست ها و مبادلات علمی و فرهنگی را برای دستیابی به تفاهم و درک مشترک برای مقابله با چالش های مشترک خواستار شد.
دکتر محمد جعفر یاحقی، رئیس همایش و نمایندۀ ناظر دانشگاه فردوسی مشهد در موسسه ایکاس نیز در اختتامیه همایش بین‌المللی «جاده ابریشم» اهمیت استمرار گفتگوها و تبادل آراء و نظرات بین اندیشمندان کشورهای مسیر جاده ابریشم را امری مهم و ضروری دانست و امادگی دانشگاه فردوسی را برای مشارکت فعال در این گونه مبادلات اعلام کرد. محمدکمال سروی‌ها، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم با اشاره به نقش روزافزون ایران در زمینه‌سازی برای تعاملات گروه‌های انسانی فلات ایران و ارتباط قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا ادامه داد: مشهد در سال ۲۰۲۵، به دنبال تبدیل‌شدن به یک شهر جهانی و به دنیال احیای نقش خود در مسیر «راه ابریشم» است. وی همچنین با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۲۰۱۷، آمادگی شهرداری و شورای اسلامی مشهد برای تاسیس اتحادیه شهرهای مسیر «راه ابریشم»، در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ در مشهد را اعلام کرد.


١٤:٠٨ - دوشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٦٨    /    تعداد نمایش : ٦٨٧ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.