Home RSS
منو اصلی
اخبار > اولین همایش دولتمردان دوران دفاع مقدس در حاشیه هفته بزرگداشت دولت


  چاپ        ارسال به دوست

اولین همایش دولتمردان دوران دفاع مقدس در حاشیه هفته بزرگداشت دولت

در بعدازظهر روز شنبه 1395/6/6 اولین همایش بزرگداشت دولتمردان دوران دفاع مقدس بمناسبت هفته دولت در سالن اجلاس سران کنفرانس اسلامی با حضور شمار زیادی از دولتمردان دوران هشت سال دفاع مقدس و از جمله معاونین وزرای امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از کشورهای جهان در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق بر ضد ایران در سالن اصلی اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی برگزار گردید.
در این همایش یکروزه، آقای محسن رفیق دوست از فرماندهان مسئول پشتیبانی سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، آقای ابراهیمی فر استاندار ایلام در دوران جنگ تحمیلی، سرلشکر فیروزآبادی رئیس پیشین ستاد مشترک، دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری، آیت اله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنرانی کردند.
در حاشیه این همایش، نمایشگاهی از اسناد و آثار بجای مانده از دوران دفاع مقدس و نیز فعالیت های وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و نیز چگونگی مشارکت آنان در جنگ تحمیلی در غالب غرفه هایی یکسان در معرض دید مهمانان شرکت کننده در همایش قرار داده شده بود.
در غرفه وزارت امور خارجه، که اداره اسناد و تاریخ دیپلماسی نمایندگی آن را بر دوش داشت، تعداد سی و پنج سند از اسناد تاریخی پیش از شروع جنگ تحمیلی، دوران جنگ تحمیلی، مذاکرات مربوط به قطعنامه 598، تصاویری از دولتمردان و مذاکره کنندگان دوران مذکور، چهار مجلد بزرگ از تصاویر اسناد و مکاتبات دوران دفاع مقدس که توسط اداره اسناد استخراج، گردآوری و صحافی شده بود، کتابهایی درباره مناسبات ایران و عراق در دوران دفاع مقدس و نیز گفتگوهای مربوط به مسئله هسته ای ایران که از سوی واحد نشر وزارت امور خارجه منتشر شده است، کتابچه یادمان ایثارگران وزارت امور خارجه و برخی آثار دیگر در معرض بازدید مهمان قرار داده شده بود.
حجت الاسلام محتشمی سفیر پیشین ایران در سوریه، مرتضی بانک معاون کل نهاد ریاست جمهوری، مهندس ترکان رئیس مناطق آزاد، اسحاق خاموشی رئیس اتاق بازرگانی ایران، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شماری از معاونین پیشین وزارتخانه های مختلف از غرفه وزارت امور خارجه بازدید کردند.
نمایشگاه و همایش مذکور فرصت مناسبی را فراهم آورده بود تا مدیران و دولتمردان دوران دفاع مقدس که بخش بزرگی از آنان به افتخار بازنشستگی نائل شده و برخی هم در موقعیتی خارج از دولت بسرمی برند و حتی برخی هم مرحوم شده اند یکبار دیگر گردهم آیند و همکاریها و آشنایی های گذشته را بازسازی و نوسازی کنند.
همچنین قرار است با پایان یافتن احداث ساختمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به وسعت حدود پنج هزار متر مربع در مجموعه شهر آفتاب در جنوب پایتخت، اسناد و آثار بجای مانده از نقش دولت در دوران جنگ تحمیلی و نیز اسناد وزارت امور خارجه در دوران مذکور به ساختمان جدید منتقل شده و بصورت دائمی در معرض دید مردم و نسل های جدید قرار داده شود.


١٥:٠٧ - سه شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٢٨    /    تعداد نمایش : ٥٩٠ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.