Home RSS
منو اصلی
اخبار > همایش بین المللی عبدالرحمن جامی با حضور دهها نفر از پژوهشگران ایرانی و خارجی در تربت جام برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بین المللی عبدالرحمن جامی با حضور دهها نفر از پژوهشگران ایرانی و خارجی در تربت جام برگزار شد

به همت مسئولان محلی و جمعی از فرهیختگان شهرستان تربت جام و با همکاری مرکز اموزش و پژوهش های بین المللی و تعدادی از موسسه‌های علمی و فرهنگی داخلی و بین المللی از جمله موسسه بین المللی مطالعات اسیای مرکزی(ایکاس)، موسسه فرهنگی اکو، کمیسیون ملی یونسکو، دانشگاه فردوسی مشهد و ، انجمن اثار و مفاخر فرهنگی ایران و انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، نخستین همایش بین‌المللی خاتم الشعرا عبدالرحمن جامی با حضور اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی و یازده کشور جهان و تنی چند از مسئولان کشوری و محلی طی روزهای 27 و 27 مرداد 1395 در شهرستان تربت جام برگزار شد.
در آئین گشایش این همایش پیام دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط نماینده منطقه در مجلس قرائت شد. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پیام خود با بیان این مطلب که عرصه فرهنگ و ادب ملت ایران آفتاب درخشان و پرتلألویی است که با تابندگی انوار اندیشه‌های چهره‌هایی ماندگار همواره روشن و تابناک بوده است، گفت: آیین گرامیداشت شاعر و سخنور توانا مولانا عبدالرحمن جامی فرصت مغتنمی در جهت بازخوانی و تبیین اندیشه‌ها این شخصیت برجسته ادبی و فرهنگی کشور است. وی ابراز امیدواری کرد که حاصل و دستاورد این همایش به آشنایی بیشتر نسل جوان با اندیشه‌ها و معارف این شاعر بزرگ منجر شود.
دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز در پیام خود به این همایش، عبدالرحمن جامی را یک وحدت‌طلب مصلح دانست که با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی زمان خود و با بهره‌گیری از اندیشه‌های اعتدالی به دنبال پیوند بین مذاهب و فرق اسلامی و دوری از افراط و تعصب بود. در این پیام که توسط معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش وزارت خارجه قرائت گردید، آمده است: عبدالرحمن جامی نگاه وحدت را در اشعار و اندیشه‌های عرفانی خود دنبال می‌کرد و باورهای عارفانه او عامل پیوند بین دو حوزه عرفان شرق و غرب سرزمین‌های اسلامی و عاری از هرگونه زهد فروشی و تعصب‌های کینه‌ورزانه بود.
استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی عبدالرحمن جامی با توجه به شخصیت عبدالرحمن جامی گفت: «جامی از مفاخر ادبی و ایرانی است که توانست با آثار ادبی خود تاثیر فراوانی در زبان فارسی داشته باشد و آثارش حتی از مرزهای جغرافیایی کشور عبور کند و در کشورهای آسیای میانه، شبه قاره هند و حتی اروپا گسترش یابد." علیرضا رشیدیان افزود: «امروز جامعه جهانی به شخصیت‌هایی همچون عبدالرحمن جامی نیاز دارد و این شاعر بزرگ همواره در آثار خویش همه را به صلح و دوستی و وحدت دعوت کرده و در حقیقت این شاعر بزرگ نماد تقریب مذاهب است چیزی که جامعه کنونی به آن نیاز دارد.»
وی اظهار کرد: «حوزه فرهنگ و هنر باید توجه بیشتری به آثار چنین شاعران داشته باشد به ویژه در زمان فعلی که در کشورهای مختلف و همسایه به لحاظ فرهنگی اختلاف فراوان وجود دارد تبیین آثار جامی می‌تواند در راستای همبستگی و به عنوان دیپلماسی فرهنگی از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.» استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: «این همایش‌ها که با اهداف تقویت وحدت و با منشاء تاثیرات فرهنگی و معنوی است باید استمرار داشته باشد.»
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از جامی به عنوان یک دانشمند بزرگ یاد کرد و گفت: «عبدالرحمن جامی دانشمند وارسته‌ای بود که در دوران تیموریان علاوه بر تحصیل و تدریس در دیگر عرصه ها پیشتاز بود و تنها یک چهره ادبی نبود.» دکتر سید عباس صالحی خاطرنشان کرد: «جامی در بین عرفای اسلامی جایگاه خاصی دارد و نقش وی در عرفان عمومی متمایز است و بی‌تردید در عام سازی اندیشه‌های ناب اسلامی پیشگام بود.»
وی با توجه به شخصیت عرفان اجتماعی عبدالرحمان جامی، گفت: «جامی جزء کسانی بود که عرفان اجتماعی را توسعه داد و تاثیر بسزایی در فضای اجتماعی دوران خود داشت و هرگز به دنبال گوشه‌گیری نبود.» معاون وزیر ارشاد با توجه به آثار این شاعر بزرگ افزود: «وی در حوزه نثر گام های بزرگی برداشت و نیز از ویژگی‌های زیادی در حوزه‌های ادبی برخوردار است و ضروری است این ستارگان جهانی به جهان بهتر شناسانده شوند.»
رئیس موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی( ایکاس) هم در این همایش گفت: «خیلی‌ها متاثر از شخصیت جامی هستند و ضروری است تا آثار ادبی این دانشمند بزرگ به زبان های زنده دنیا ترجمه تا از اندیشه‌های ناب آنها بهره‌مند شوند.» دکتر فیلهو پارک، عبدالرحمان جامی را پیشگام در اعتلای دنیای معنوی برای مردم و زمان خودش برشمرد و افزود: «کشورهای آسیایی همچون کره، ژاپن و چین نیازمند چنین اندیشه‌هایی است اما متاسفانه به دلیل نبود آثار این شاعر بزرگ به زبان‌های کره‌ای و چینی اکنون ما با فلسفه غربی آشنا هستیم.»
رئیس ایکاس افزود: «اکنون حمله جریان فرهنگی غربی بر ما وارد شده است و لازم است برای جلوگیری از این حملات فرهنگی به دستاوردها و اندیشه‌هایی همچون عبدالرحمان جامی بیشتر توجه شود.» فیلهو پارک در پیشنهادی گفت: «باید از شبکه‌های اجتماعی برای شناساندن بهتر اثار و اندیشه های جامی کمک بگیریم.»
به گفته دکتر قیامتی دبیر همایش تا پایان مهلت تعیین شده، بیش از 300 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد 250 مقاله داخلی و 57 مقاله از پژوهشگران خارجی برای ارائه مورد تایید کمیته علمی همایش قرار گرفته است. تعداد بیش از 60 مقاله در طول این همایش دو روزه در قالب نشست های علمی از سوی پژوهشگران ایرانی و خارجی ارائه شده و بیش از 80 مقاله نیز به صورت مجموعه مقالات همایش در دو جلد توسط اداره نشر وزارت امور خارجه منتشر گردیده است.
مراسم اختتامیه همایش بین المللی عبدالرحمن جامی
همایش بزرگداشت نورالدین عبدالرحمن جامی، شاعر و عارف بزرگ قرن نهم هجری که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 27 و 28 مرداد با شرکت دهها تن از اندیشمندان و فرهیختگان داخلی و خارجی برگزار شد، با پیام صلح، دوستی و همدلی در تربت جام پایان یافت. این مهمانان از کشورهای روسیه، ترکیه، کره جنوبی، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، آذربایجان، اکراین و عراق بودند.
معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه درآیین پایانی این همایش گفت: تربت جام میراث دار فرهنگ و تمدنی ریشه دار و نورالدین عبدالرحمن جامی شاعر و عارف بزرگ، نامدار و پرآوازه ایران، شخصی فرامنطقه ای و مصلحی وحدت طلب بوده است. مرتضی دامن پاک جامی افزود: پیام این همایش؛ صلح، دوستی و آرامش است و باید تلاش کنیم در این مقطع حساس تاریخی، با بهره گیری درست از این پیام به تقویت پیوند میان ملل منطقه کمک کنیم. وی از پیگیری وزارت امور خارجه برای ثبت بازیهای آیینی و موسیقی مقامی تربت جام و مجموعه آثار جامی در حافظه ملی و جهانی یونسکو خبر داد
فیلهو پارک مدیر اجرایی موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی(ایکاس) نیز در آیین پایانی این همایش از حضورش در منطقه تاریخی تربت جام ابراز خرسندی کرد و گفت: بسیار مفتخر است که برای ترویج افکار و اندیشه های شاعر و عارف نامداری چون عبدالرحمن جامی از شرق دور در این نشست شرکت کرده است. وی افزود: در این همایش به خوبی دریافتم که اندیشه های جامی در سراسر جاده ابریشم گسترش یافته است.
دبیر همایش بین المللی بزرگداشت عبدالرحمن جامی هم با اشاره به تجلی روح عرفان، صلح، همدلی و وحدت ملی و پایدار منطقه در این همایش، گفت: حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در این رویداد بیانگر وجود پیوندهای مشترک و همدلی بین مردم این مناطق است و این از برکت انفاس مولوی عبدالرحمن جامی است. علیرضا قیامتی افزود: از مجموع 307 مقاله رسیده به دبیرخانه همایش، شامل 250 مقاله از داخل کشور و 57مقاله خارجی، 60 مقاله در مدت دو روز برگزاری همایش ارائه و در پایان به ارائه کنندگان شش عنوان مقاله برتر جوایزی شد.
بازدید از مزار شیخ احمد جامی و رباط جام و برگزاری رقص های محلی و آیینی از برنامه های جنبی این همایش بین المللی بود. شهرستان تربت جام واقع در منطقه مرزی شرق کشور و همسایه با افغانستان و ترکمنستان، 126شاعر، عارف و اندیشمند از جمله نخستین مهندس جهان ابوالوفای بوزجانی را در دامن خود پرورده است.
نورالدین عبدالرحمن جامی ملقب به خاتم الشعرا ، بزرگ ترین شاعر و سخن سرای قرن نهم هجری است که در سال 817 هجری قمری در "خرجرد از نواحی ایالت "جام" به دنیا آمد و در محرم 898 قمری در شهر هرات افغانستان درگذشت و در همان مکان به خاک سپرده شد.


٠٩:٢٩ - سه شنبه ٢ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٠١    /    تعداد نمایش : ٦٥٢ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.