Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری نشست گفت‌وگوهای تمدنی از قلعه هرات تا ارگ تبریز در تربت‌جام


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست گفت‌وگوهای تمدنی از قلعه هرات تا ارگ تبریز در تربت‌جام

به گزارش ایسنا نشست گفتگوهای تمدنی از قلعه هرات تا ارگ تبریز با عنوان عرفان و تصوف به همت مرکزآموزش و پ‍ژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه و با حضور جمعی از اندیشمندان ایرانی و خارجی و موسسه مطالعات آسیایی مرکزی (ایکاس) و مسئولان اجرایی محلی به میزبانی تربت جام برگزار شد.
آقای مرتضی دامن‌پاک، معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امورخارجه در خصوص اهداف این سلسله گفت‌وگوها بیان کرد: احیا و گسترش پیوندهای فرهنگی تمدنی بین ایران و کشورهای حوزه پیرامون خود و توجه به ارزش‌های فرهنگی تمدنی که در تاریخ این سرزمین نهفته است، از مهم‌ترین اهداف این برنامه است.
ایشان افزودند: قلعه هرات یادآور دوران تمدن درخشان ایران اسلامی است که دوران تیموری بیش از یک‌صدسال در خراسان بزرگ، واجد ارزش‌های زیادی در زمینه‌های هنر، معماری، عرفان، ادب و موسیقی بود و مکتب هرات یک مکتب بزرگ در زمینه‌های مختلف در قرون میانی اسلامی بوده است و زمانی که تغییر حکومت از دوران تیموری به دوران صفویه صورت گرفت و با تشکیل دولت ملی تبریز به‌عنوان پایتخت دولت صفویه انتخاب شد، همه این جلوه‌ها و دستاوردهای فرهنگی تمدنی از هرات به تبریز منتقل شد و مکتب تبریز ادامه‌دهنده آن دستاوردهای تمدنی بود.
معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امورخارجه تصریح کرد: هدف ما این است که این انتقال و جابجایی فرهنگی تمدنی ارزشی از مکتب هرات به مکتب تبریز و پس از آن به مکتب اصفهان را با اساتید و صاحب‌نظران دانشگاه‌های کشور و مقامات فرهنگی هرات و دانشگاه کابل بررسی کرده و توضیح دهیم.
وی ادامه داد: ارزش‌ها در شرایط افراط‌گرایی و درگیری‌های قومی که این روزها تشدید شده است، آگاهی نسل و پژوهشگران امروز از این ارزش‌ها در حوزه عرفان، مذهب، شعر و ادب و بازگشت به آن‌ها می‌تواند کمک کند تا مردم منطقه مجدداً صلح و آرامش را در پیش بگیرند.
دکتر فیلهو پارک بعنوان یکی از مهمانان خارجی و سخنرانان نشست گفت‌وگوهای تمدنی "از قلعه هرات تا ارگ تبریز" که با عنوان عرفان و تصوف روزهای سه شنبه و چهارشنبه 26و27 مردادماه سال جاری در دانشگاه آزاد تربت جام برگزار شد، بیان داشت: یکی از اهداف اصلی ایکاس حمایت از برنامه‌های فرهنگی است که همکاری‌ها و مبادلات جاده ابریشم را تقویت می‌کنند.
وی افزود: لازم است تا کشورهای منطقه گفت‌وگوهای آکادمیک بیشتری در این راستا برگزار نمایند تا جوانانشان بتوانند با میراث فرهنگی یکدیگر بیش از پیش آشنا شوند.
رئیس مؤسسه مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) گفت: نشست‌های "از قلعه هرات تا ارگ تبریز" به سبب این که در راستای برنامه‌های فرهنگی کشورهای حوزه جاده ابریشم است برای این موسسه اهمیت بسیار زیادی دارد.
همچنین علی رستمی، فرماندار تربت جام بیان داشت: ریشه‌های علمی عرفانی و اخلاقی این دیار کهن به گونه‌ای اتحاد و وحدت را در منطقه پایدار نگه داشته است.
وی افزود: نورالدین عبدالرحمن جامی از سرمایه‌های علمی، عرفانی و ادبی دیار تربت جام است.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام نیز عنوان کرد: مردم تربت جام اهل دل، ساده‌زیست و با فرهنگ غنی همواره پشتیبان مجموعه فعالیت‌های علمی، ادبی فرهنگی و تاریخی بوده و هستند.
سید حمید شهابی افزود: نشست گفت‌وگو های تمدنی از قلعه هرات تا ارگ تبریز تلاشی در جهت شناسایی خطوط اتصالات تمدنی و جغرافیای شرق و غرب حوزه تمدنی فرهنگی ایران تلقی می‌شود.
همچنین شهردار تربت جام گفت: شهر علم و ادب و عرفان و هنر، تربت جام، دارای ویژگی‌های خاصی در سطح کشور و جهان است.
بدری احمدی افزود: در این شهرستان تا کنون 126 ادیب و دانشمند وجود دارند که جزء افتخارات منطقه محسوب می‌شوند.


٠٨:٣٩ - شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٥    /    شماره : ١٧٩٧    /    تعداد نمایش : ٥٦٦ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.