Home RSS
منو اصلی
اخبار > امضاء تفاهم نامه همکاری میان مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه و دانشگاه خلیج فارس بوشهر


  چاپ        ارسال به دوست

امضاء تفاهم نامه همکاری میان مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه و دانشگاه خلیج فارس بوشهر

در ملاقات دکتر مصلحی رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر با دکتر سجادپور رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، یادداشت تفاهم همکاری بین دو مرکز علمی بامضاء رسید.
در دیدار مذکور، نخست دکتر دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز گزارشی از روند ارتباطات بین مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی و مراکز علمی و دانشگاهی بوشهر از جمله وجود مجموعه ارزشمند تاریخی در مرکز اسناد وزارت خارجه در مورد نقش کارگزاری وزارت امور خارجه در بوشهر، جایگاه بوشهر در راه ابریشم آبی، برگزاری دو دور گفتگوهای تاریخی ـ تمدنی حول محور بصره ـ بوشهر ـ مسقط، ایجاد نمایشگاه دائمی اسناد تاریخی در بوشهر و راه اندازی و ایده راه اندازی و تجهیز مرکز ملی اسناد خلیج فارس در دانشگاه یاد شده ارائه نمود.
در این دیدار دکتر مصلحی نیز گزارشی از توسعه کمی و کیفی دانشگاه خلیج فارس بوشهر طی دو دهه گذشته ارائه و اهتمام آن دانشگاه جهت صیانت از نام و جایگاه تاریخی خلیج فارس را مورد تاکید قرار داد. برپایی مناسبت ها، جشنواره ها، همایشها و کنفرانسها با عنوان خلیج فارس در طی سال از دیگر موضوعات مورد اشاره از سوی ایشان بود. وی همچنین بر آمادگی دانشگاه خلیج فارس جهت برگزاری همایش بین المللی خلیج فارس در بوشهر تاکید ورزید.
دکتر سجادپور رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی ضمن ابرازخرسندی از دیدار با رئیس و معاون پژوهشی دانشگاه خلیج فارس بوشهر، جایگاه و نقش تاریخی بوشهر از حیث مراودات با خارج و همسایگان جنوبی در قرون متمادی را مورد تاکید قرار داد. وی اطمینان داد که مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی در همه حوزه ها با دانشگاه خلیج فارس به ویژه برپایی سمینارها و کنفرانس های بین المللی مساعدت و همکاری خواهد کرد. معاون وزیر امور خارجه همچنین بر ضرورت تقویت نقش بین المللی استانها تاکید نمود و افزود که بوشهر از دیرباز دارای نقش بین المللی بوده است. دعوت از صاحبنظران داخلی و خارجی جهت ایراد سخنرانی و شرکت در میزگردها در دانشگاه خلیج فارس از دیگر موضوعات مورد تاکید رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه بود.
در پایان نیز یادداشت تفاهمی فیمابین دو طرف متضمن یک مقدمه و 8 بند بامضاء رسید. بر اساس تفاهم نامه مذکور، دو طرف در زمینه تاسیس و راه اندازی مرکز و نمایشگاه دائمی اسناد در بوشهر، برگزاری سمینارهای منطقه ای، ملی و بین المللی، انجام پروژه های مشترک پژوهشی و انتشارکتب و مقالات مشترک همکاری خواهند کرد.
همچنین مرکز اسناد وزارت امورخارجه در قالب یک پروژه مشترک تحقیقاتی، امکان شناسایی و دسترسی اساتید و دانش پژوهان دانشگاه مذکور به اسناد تاریخی خلیج فارس در این مرکز و همچنین مراکز اسنادی خارج از کشور را فراهم خواهد کرد.


٠٨:٢٣ - چهارشنبه ٣٠ تير ١٣٩٥    /    شماره : ١٧٨٣    /    تعداد نمایش : ٦٣٠ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.