Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری سمینار علمی یک روزه " تاریخ و فرهنگ مشترک در حوزه تمدنی اکو"


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار علمی یک روزه " تاریخ و فرهنگ مشترک در حوزه تمدنی اکو"

سمینار علمی یک روزه " تاریخ و فرهنگ مشترک در حوزه تمدنی اکو" با همکاری و به میزبانی معاونت پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و موسسه فرهنگی اکو (ECI) در روز سه شنبه مورخ 11 خرداد ماه 1395 (صبح و بعد از ظهر ) با شرکت و سخنرانی تعدادی از مقامات ساسی و فرهنگی کشورهای منطقه، اساتید دانشگاه و متخصصان حوزه فرهنگ و سیاست منطقه اکو در تهران برگزار شد.
در مراسم افتتاحیه این سمینار، مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه ضمن خوشامدگویی به مقامات و شرکت کنندگان، هدف از برگزاری این سمینار یک روزه را شناسایی ارزش های مشترک فرهنگی و تمدنی در حوزه کشورهای عضو اکو عنوان نمود و ابراز امیدواری کرد که گفتگوهایی از این دست بین اندیشمندان و صاحبنظران کشورهای منطقه بتواند به درک مشترک از ارزش هایی منجر شود که در لایه های مختلف فرهنگی و تمدنی منطقه قرار گرفته اند تا کشورهای منطقه بتوانند با تکیه بر این ارزش ها به تحکیم پیوندهای فرهنگی و تمدنی گذشته و مقابله با افراط گرایی و خشونت بپردازند. در ادامه سمینار، دکتر سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بين المللی وزارت امور خارجه گفت: مرزهای فرهنگی ایران فراتر از مرزهای سیاسی آن است. سيد عباس عراقچی افزود: وجود ابنيه و آثار ایرانی٬ احترام به آیين های باستانی مانند نوروز٬ شخصيتهای قابل احترام مشترک و نشانه هایی از زبان و ادبيات فارسی در بخش هایی از قفقاز٬ شبه قاره هند و آناتولی نشان دهنده گستردگی مرزهای فرهنگی ایران است. عراقچی افزود: کشورهای عضو منطقه اکو از نظر قوميت٬ زبان٬ خط و تاریخ دارای مشابهتهای زیادی هستند و اکو در این منطقه میتواند موجب نزدیکی و گسترش همکاریهای آنان شود معاون حقوقی و امور بين المللی وزارت امور خارجه یادآور شد: اندیشه های بزرگان منطقه که همه در ایجاد تفکر بشری نقش داشته اند و متون به جای مانده از آنان که منبع تدریس اندیشمندان امروزی است٬ چراغ راه آینده ما خواهد بود. عراقچی گفت: منطقه اکو چهره های برجسته علمی٬ ادبی و عرفانی از جمله ابن سينا٬ مختوم قلی٬ خيام٬ مولوی٬ اقبال لاهوری و شخصيتهای دیگر جهانی را پرورده و به جهان فرهنگ عرضه کرده است. وی تأکيد کرد: مقابله با خشونت و افراط گرایی در این منطقه منوط به اتخاذ سياستهای واحد اجتماعی٬ سياسی٬ اقتصادی و فرهنگی است. در این راه همچنين باید جوانان را با پيشينه قابل توجه منطقه از نظر فرهنگی آشنا کرد که این امر وظيفه سنگين اصحاب فرهنگ و دانشمندان اهل اکو به شمار میرود. عراقچی اظهار کرد: شایسته است حلقه های وصل اندیشمندان مختلف این فرهنگ را استخراج و به جهانيان بار دیگر عرضه کنيم.
رئيس مؤسسه فرهنگی اکو هم در این مراسم گفت: پرداختن به مشترکات فرهنگی در این منطقه٬ جوانان را در برابر افراط گرایی و خشونت مصون میکند. افتخار حسين افزود: باور دارم پرداختن به حوزه های مشترک فرهنگی بدون تعصب میتواند جوانان را در برابر تهدیدهای افراط گرایی و خشونت که اکنون شواهد آن را در سراسر منطقه میبينيم٬ مصون کند. حسين گفت: ظرفيت فرهنگی موجود در این کشورها از زبان گرفته تا مذهب٬ ادبيات٬ آیينها و ادبيات عامه میتواند به توسعه ارتباطات مدنی ملی و بينالمللی به منظور زندگی مسالمت آميز و در کنار هم کمک کند. در ادامه مراسم افتتاحیه، خانم مژکان مصطفوی معاون وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان، افتخار جابر مدیرکل وزارت اطلاعات و میراث ملی پاکستان و مانگی معاون دبیرکل اکو نیز دیدگاه های خود را در مورد مسائل فرهنگی منطقه مطرح کردند. همچنین آقای ابوذر ابراهیمی ‌ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز طی سخنانی در این مراسم اظهار کرد: نقش نهادهای منطقه‌ ای و بین‌ المللی در تنظیم مناسبات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و امنیتی قابل انکار نیست. وی افزود: این تنوع فرهنگی می ‌تواند دستمایه‌ ای برای رنگارنگی حیات اجتماعی در کشورهای عضو باشد و در کمتر قلمرویی از این جهان می‌ توان مجموعه ‌ای از میراث ملموس و ناملموس یافت که هویت مستقل و مشترکی به این اقلیم فرهنگی ببخشد. ابراهیمی‌ ترکمان، با تأکید بر اینکه در معماری فرهنگی جهان حوزه اکو سهم بسزایی دارد، گفت: بخشی از این مهم در حوزه دارایی فرهنگ ملی این کشورها قابل تعریف است، اما بخش اثرگذار آن متعلق به همه کشورهای منطقه و محصول مجاهدت جمعی و مشترک مردم این منطقه است.
این سمینار با برگزاری سه نشست علمی و تخصصی در طول روز با عناوین: رویکردها و تحولات فرهنگی منطقه اکو، تاریخ و تمدن مشترک و بررسی فرصت ها و تهدید ها برای همکاری در منطقه پی گرفته شد. در این نشست ها، صاحبنظران پیرامون ظرفیت های فرهنگی و تمدنی مشترک منطقه اکو، هویت فرهنگی منطقه ای و جهانی سازی، فرصت ها و چالش های موجود فرهنگی در منطقه اکو، زمینه ها و فرصت های همکاری در منطقه اکو، فرهنگ مشترک منطقه و مقابله با افراط گرایی و خشونت و حلقه های وصل فرهنگ منطقه اکو با حوزه های تمدنی پیرامون؛ سخنرانی و تبادل نظر کردند.
در بخش اختتامیه سمینار نیز که با حضور دکتر هادی سلیمان پور، معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، خانم مصطفوی، معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان و افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو برگزار گردید، رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی ابراز امیدواری کرد که از ظرفیت ایجاد شده در جلسه امروز برای بسترسازی گفتگوهای تاریخی - تمدنی در حوزه اکو برای شناسایی ارزش های مشترک کشورهای غرب آسیا و معرفی آنها به جهانیان در فرآیند تمدن سازی جدید استفاده شود. وی با اشاره به تلاش اروپا و غرب در 200 تا 300 سال گذشته برای جهانی کردن ارزش های محلی خود مثل دموکراسی، بازار آزاد و حقوق بشر، ضرورت جهانی کردن ارزش های والای شرقی مثل حکمت، عقلانیت ، خیرخواهی و هم افزازیی را از طریق برقراری گفتگوهای بین تمدن های غرب و شرق آسیا و نیز تعامل و گفتگو بات تمدن غرب مورد تاکید قرار داد.


١٦:٥٧ - چهارشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٥    /    شماره : ١٧٥٥    /    تعداد نمایش : ٨٤٤ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.