Home RSS
منو اصلی
اخبار > اسناد محرمانه تاریخی و اسناد دفاع مقدس وزارت امور خارجه منتشر می شود


  چاپ        ارسال به دوست

اسناد محرمانه تاریخی و اسناد دفاع مقدس وزارت امور خارجه منتشر می شود

در جلسه شورای عالی نظارت بر تدوین و نشر اسناد وزارت امور خارجه تصویب شد :
بمنظور پاسخگویی به نیاز پژوهشگران کشور، دهها هزار سند محرمانه وزارت امور خارجه متعلق به دوره قاجار و پهلوی اول و همچنین نزدیک به سی و دو هزار سند مربوط به نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس در اختیار پژوهشگران کشورمان قرار می گیرد.
در سومین جلسه شورای عالی نظارت بر نشر اسناد وزارت امور خارجه که در روز دوشنبه 1395/2/27 به ریاست آقای دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار گردید مقرر شد بیش از 44 هزار سند محرمانه تاریخی وزارت امور خارجه تا شهریور 1320 و بالغ بر 32 هزار سند مربوط به دفاع مقدس منتشر گردد. در این جلسه که با حضور خانم دکتر امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور، دکتر صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و تعدادی از معاونین وزیر امور خارجه برگزار شد موضوع تداوم آزادسازی تدریجی اسناد محرمانه تا شهریور 1355 و تسهیل در ارائه خدمات اسنادی به مراجعان مرکز اسناد وزارت امور خارجه به تصویب رسید.
خاطرنشان می گردد براساس ماده واحد مصوب 1363/12/12 مجلس شورای اسلامی و آئین نامه مورخ 1365/4/10هیات وزیران، وزارت امور خارجه موظف است بخشی از اسناد محرمانه و تاریخی خود را که از تولید آنها بیش از 30 تا 40 سال می گذرد بتدریج آزادسازی و منتشر کرده و در اختیار پژوهشگران نهد.
مرکز اسناد وزارت امور خارجه بعنوان قدیمی ترین و یک مرکز اسناد تاریخی در کشور دارای بیش از پنجاه میلیون برگ سند کشف و طبقه بندی در موضوعات گوناگون بویژه تاریخ سیاست خارجی است.


١١:٣٨ - سه شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ١٧٣١    /    تعداد نمایش : ٩١٩ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.