Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری نشست بررسی و نقد کتاب "هنر دیپلماسی و روزنامه نگاری تخصصی" در کتابخانه تخصصی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست بررسی و نقد کتاب "هنر دیپلماسی و روزنامه نگاری تخصصی" در کتابخانه تخصصی

نشست نقد و بررسی کتاب هنر دیپلماسی و روزنامه نگاری تخصصی عصر روز چهارشنبه با حضور جمعی از اساتید برجسته روابط بین الملل و روزنامه نگاری کشور، علاقه مندان حوزه کتاب و اصحاب رسانه در کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه برگزار شد.
در ابتدای این نشست آقای مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین المللی و مدیر مسئول انتشارات وزارت امور خارجه به توضیحاتی در باره این کتاب و تلاش مریم مهدوی اصل، نویسنده‌ی آن برای تبیین ارتباط بین دو مقوله دیپلماسی و روزنامه‌نگاری پرداخت. دامن پاک جامی با اشاره به جایگاه روشن علمی و عملی استادان و کارشناسانی که در پدید آمدن این اثر با نویسنده همکاری کرده‌اند گفت: این موضوع نشان می‌دهد که این مجموعه دربرگیرنده تجربیات و دانشی ارزشمند برای دانشجویان، فعالان و علاقه‌مندان به این دو حوزه و بسیار قابل استفاده است. وی گفت: در این کتاب مشخص می‌شود که سیاست خارجی محل طرح مناظره‌های داخلی یا تابع تجمع‌های خیابانی و حاشیه‌سازی و بی‌دقتی نیست، بلکه باید بر اساس تحلیل‌های واقع بینانه، کمی و کیفی و به شکلی حرفه‌ای طراحی و اجرا شود.
مدیر مسئول انتشارات وزارت امور خارجه با طرح عناوین اصلی کتاب که با محوریت دیپلماسی چند جانبه و دیپلماسی عمومی شکل گرفته است، بیان کرد: این عناوین شامل دیپلماسی رسانه‌ای، دیپلماسی اقتصادی، دیپلماسی فرهنگی و آینده دیپلماسی است و قرار دادن این موضوعات در کنار هم حکایت از درکی عمیق و درست از این مقولات مهم در سیاست بین‌الملل دارد. او در ادامه گفت: این نشست در ادامه‌ی سلسله نشست‌های تخصصی است که در دو سال اخیر توسط معاونت پژوهشی وزارت امور خارجه با هدف بررسی و نقد آخرین آثار منتشر شده توسط محققان و صاحب نظران کشور در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی برگزار شده و از طریق این برنامه ها تلاش شده است تا ارتباط نزدیک تری بین محافل علمی و دانشگاهی و محافل دیپلماتیک برقرار شود. دامن پاک همچنین خبر داد که معاونت پژوهشی مرکز آموزش در نظر دارد با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران و در چارچوب تفاهم‌نامه‌ای که به امضا خواهد رسید این مسیر را ادامه دهد و آماده همکاری با دیگر مراکز علمی و پژوهشی در این زمینه است.
این نشست با گردانندگی مجید رهبانی از نشریه جهان کتاب ادامه یافت. بهروز بهزادی، از اساتید برجسته روزنامه‌نگاری با اشاره به برخی اتفاقات در زمان مذاکرات هسته‌ای گفت: دیپلماسی در فضای رسانه‌ها جریان پیدا کرده و روزنامه‌نگاری به ابزاری برای پیشبرد دیپلماسی تبدیل شده است و تصور من این است که این نقش قوی‌تر و پررنگ‌تر می‌شود. کاری را که کشورها در گذشته از طریق سفرا انجام می‌دادند، امروز از طریق رسانه‌ها انجام خواهند داد و روزنامه‌نگاران وظایف سنگینی به دوش خواهند داشت. بهزادی گفت: ما کمبود خبرنگار دیپلماسی را در همین مذاکرات ۵+۱ کاملا حس می‌کردیم. گرچه خبرنگاران تلاش می‌کردند ولی ضعف تحلیلی ما در این حوزه مشخص بود. مگر این که خبرنگاری زرنگی می‌کرد و تحلیل را از زبان یکی از مذاکره کنندگان به عنوان مصاحبه می‌گرفت. اگر این اتفاق می‌افتاد مخاطب ما در جریان قرار می‌گرفت. او ادامه داد: در پیشینه‌ی آکادمیک روزنامه‌نگاری ما سهل انگاری زیادی شده است و این سهل انگاری را استادان و کسانی که کار علمی می‌کنند، باید مد نظر داشته باشند. بهزادی برای مثال در زمینه‌ی تاثیر روزنامه‌نگاری و دیپلماسی بر یکدیگر گفت: در زمانی که مذاکرات جریان داشت، رهبری انقلاب در مشهد خط قرمزی را درباره غنی سازی مطرح کردند، حدود هفت هشت ساعت بعد از آن من در حال رصد رسانه‌های خارجی بودم و دیدم آقای اوباما با رادیویی مصاحبه کرد و به طور تلویحی گفت ما این خط قرمز را می‌پذیریم. او ادامه داد: در واقع این صحبت در این جا شده است و در آن جا یک رئیس جمهور آن را می‌شنود و به آن پاسخ می‌دهد. یعنی دیپلماسی در فضای رسانه‌ها جریان پیدا کرده است. در واقع روزنامه‌نگاری به ابزاری برای پیشبرد دیپلماسی تبدیل شده است و تصور من این است که این نقش قوی‌تر و پررنگ‌تر می‌شود. کاری را که کشورها از طریق سفرا انجام می‌دادند، از طریق رسانه‌ها انجام خواهند داد و روزنامه‌نگاران وظایف سنگینی به دوش خواهند داشت.
دیپلماسی هنری برای مذاکره بین دولت‌ها و کشورهاست
در ادامه این نشست محمد سریر دیپلمات سابق و موسیقی دان با اشاره به این که سالها از عرصه دیپلماسی دور بوده است، گفت: بی‌تعارف حتی اخبار این حوزه را هم دنبال نمی‌کنم اما به واسطه آن چه به سرنوشت نسل های آینده ما مربوط می‌شود و نگران آن هستم و به آن فکر می‌کنم، سعی می‌کنم اگر کاری بود انجام دهم. او در ادامه با طرح تجربه خود در دوران دانشجویی خود در مدرسه موسیقی در ایران و بعد از آن خارج از ایران گفت: در آن دوران متوجه ظرفیت موجود در ایران شدم و به فکر افتادم تا کاری انجام دهم که باعث شد تا حدود ده سال پیش بخشی از موسیقی را به عنوان یک میراث ناملموس در یونسکو ثبت کنم چون در این صورت همه‌ی ملت‌ها موظف می‌شوند به حفظ آن کمک کنند. به نظرم بسیار مهم بود، حداقل برای نسل‌های آینده، به‌خصوص در این هرج و مرجی که وجود دارد و در نهایت این مسئله است که مفید خواهد بود.
سریر ادامه داد: اگر ما دیپلماسی را هنری برای مذاکره بین دولت‌ها و کشورها بدانیم، قطعا مقولات فرهنگی ابزار بسیار کارآمدی خواهند بود. در همین سال‌ها ما تجربه دیگری در سازمان ملل داشتیم که توانستیم ارکستر ملی ایران را همراه با ارکستر سمفونیک سوییس در سازمان ملل کنار هم قرار دهیم و قطعاتی را برای همه کشورها اجرا کنیم. او ادامه داد: این تجربیات به من نشان داد که کار فرهنگی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد. در روابط بین کشورها و حس عمیقی که ملت‌های دیگر می‌توانند نسبت به ملت ما داشته باشند. همچنین درک متقابل ملت‌ها از یکدیگر بسیار مهم است و در دیپلماسی فرهنگی بسیار معنا پیدا می‌کند که به قدرت نرم تعبییر شده است. در شرایط معاصر جهان، این وسایل ارتباط جمعی و نقش تعیین‌کننده‌ای که در ارتباط بین ملت‌ها دارند، دیپلماسی فرهنگی بسیار می‌تواند مفید واقع شود. سریر با اشاره به این که یکی از وجوه اعتبار ملت‌ها در دنیا همین وجه فرهنگی است، گفت: ماموران سیاسی ما باید با این بخش آشنا باشند تا گشایشی برای ارتباط با سایر دیپلمات‌ها باشد چرا که اساسا شروع روابط از این بخش بسیار شفاف‌تر و آسان‌تر خواهد بود.
حقیقت بهترین تبلیغ است
در ادامه رهبانی از دیگر مهمان این نشست منصور رحمانی خواست تا درباره‌ی مطالب خود در این کتاب توضیح دهد. این عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه با اشاره به سه مبحث مطرح شده از او در این کتاب گفت: مبحث اول مربوط به دیپلماسی عمومی و دیپلماسی رسمی است و بحث حقیقت در دیپلماسی عمومی که من معتقدم حقیقت بهترین تبلیغ است و دروغ بدترین تبلیغ. رحمانی ادامه داد: دومی مقاله‌ای است در رابطه با سخنرانی‌های اوباما. در واقع با گوش کردن به سخنرانی‌های اوباما متوجه شدم او بر مبنا و ساختار خاصی استفاده می‌کند و مرتب این ساختار تکرار می‌شود. بعد از مشاهده تمام فیلم‌های سخنرانی اوباما متوجه شدم الگوی او در حیطه‌ی روان‌شناسی شناختی است و از الگوی زبانی میلتون اریکسون پیروی می‌کند که یک فرد هیپنوتراپیست بوده است و البته با هیپنوتراپی کلاسیک تفاوت زیادی دارد. او ادامه داد: این مقاله حاصل بررسی سخنرانی‌های اوباما است و به ما مطالب زیادی را یاد می‌دهد. به نظر من این مسئله ما را وارد بخش جدیدی در حوزه ارتباطات و چگونگی تاثیرگذاری بر مخاطب می‌کند که الگوهای زبانی چقدر می‌تواند بر اذهان مردم تاثیرگذار باشد، حالا چه در چارچوب دیپلماسی عمومی باشد چه در حوزه تاثیرگذاری بر ذهن مخاطب.
نورودیپلماسی به دنبال توانمند کردن افراد است
رحمانی در ادامه با اشاره به نورودیپلماسی گفت: با مطالعات من در روان‌شناسی شناختی و تلفیق آن اطلاعات با دیپلماسی و روابط بین‌الملل می‌توان بحث جدیدی عرضه کرد. نورو که بخش ذهنی و عصبی موضوع است و دیپلماسی به معنی برقراری ارتباط و مدیریت این روابط خارجی است. او همچنین با طرح مشاهدات خود در سوئد و انگلستان از کلاس‌ها و دوره‌هایی که بر روی مهارت‌های ارتباطی اشخاص و چهره‌های سیاسی و تجاری کار می‌کنند، گفت: دیپلماسی بر روی اذهان تاثیر می‌گذارد و نورودیپلماسی یعنی تاثیری که ذهن بر روی دیپلماسی می‌گذارد. در واقع در وهله‌ی اول نورو دیپلماسی بیشتر جنبه کاربردی دارد. نورو دیپلماسی به دنبال کاربردی کردن افراد و توانمند کردن افراد است.
سیاست بر محور قدرت می‌چرخد
در پایان این نشست رهبانی از فریدون مجلسی خواست تا درباره‌ی طرح خود در کتاب توضیحاتی ارائه دهد. مجلسی گفت: اسم کتاب به من یک دید سه گانه می‌دهد. یکی هنر دیپلماسی است، یکی روزنامه‌نگاری تخصصی است و دیگری بند ناف این دو است که به دانشگاه وصل است و از آن تغذیه می‌کند. این که تفاوت یک دیپلمات با یک روزنامه‌نگار و هر دو این ها با یک استاد چیست؟ او ادامه داد: یک دیپلمات یک ژنرال است. یک دیپلمات نمی‌تواند بگوید من نمی‌دانستم و این یک نکته مشترک بین یک دیپلمات، روزنامه‌نگار و استاد است. هر سه این‌ها از یک نقطه دانشگاهی شروع کرده‌اند و هر سه نمی‌توانند موفق باشند مگر این که دانشی را در حین کار و به واسطه کار داشته باشند و در این مسیر آن‌هایی جدا می‌شوند که اهل این کار نیستند. مسئله دیگر این است که ما در این سه شغل فارغ‌التحصیل نداریم. زیرا تلمذ و یادگیری همیشه ادامه دارد. این دیپلمات سابق و تحلیلگر مسائل سیاسی پیشینه تمدنی غنی ایران و اشتراکات فرهنگی با کشورهای منطقه را ظرفیتی قوی برای پیشبرد اهداف دیپلماسی فرهنگی و عمومی بیان کرد و به طرح و تشریح موضوع ایجاد اتحادیه منطقه‌ای بین کشورهای خاورمیانه و رواج این ایده طی سال‌ها برای افزایش همکاری و ارتباط بین این کشورها پرداخت.
در پایان این مراسم با حضور آقای دکتر هادی سلیمان پور معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی از خدمات و تلاش های آقای سید علی موجانی رئیس کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه که عازم ماموریتی در خارج از کشور است ، تقدیر به عمل آمد و هدایایی به وی تقدیم گردید.
شایان ذکر است کتاب «هنر دیپلماسی و روزنامه‌نگاری تخصصی» به کوشش مریم مهدوی اصل توسط انتشارات درخت زندگی انتشار یافته است. این کتاب شامل مقالات وگفت‌وگو با تعدادی از صاحب‌نظران حوزه‌های علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و رسانه از جمله قاسم افتخاری، بهرام امیراحمدیان، ناصر انتصار، داوود هرمیداس باوند، منصور رحمانی، امیرحسین زمانی نیا، سید محمدکاظم سجادپور، محمد سریر، حسین سلیمی، بهزاد شاهنده، سهراب شاهنده، علی‌اکبر قاضی زاده، حسین قندی، فریدون مجلسی، کاظم معتمدنژاد و عباس ملکی است.


١٣:٣٧ - شنبه ١ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ١٦١٨    /    تعداد نمایش : ١١٠٩ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.