Home RSS
منو اصلی
اخبار > حضور معاون پژوهشی مرکز در اولین نشست گفتگوهای فرهنگی – تمدنی " از ارگ هرات تا ارگ تبریز"


  چاپ        ارسال به دوست

حضور معاون پژوهشی مرکز در اولین نشست گفتگوهای فرهنگی – تمدنی " از ارگ هرات تا ارگ تبریز"

دور نخست از سلسله نشست های فرهنگی- تمدنی از « ارگ هرات تا ارگ تبریز» روز شنبه 24 بهمن با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، موسسه فرهنگی اکو، اعضای هیات علمی دانشگاه بیرجند، اداره اطلاعات و فرهنگ هرات و تعدادی از استادان دانشگاه های بیرجند، تبریز و فردوسی مشهد با سخنرانی افتتاحیه رئیس دانشگاه بیرجند در محل این دانشگاه برگزار شد.
در آئین گشایش این نشست علمی، آقای مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه طی سخنانی هدف از برگزاری این نشست ها را احیاء و تحکیم پیوندهای فرهنگی بین مردمان حوزه تمدنی ایران و در راستای بهره گیری از دیپلماسی مسیر دو برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی دولت تدبیر و امید در زمینه برقراری تعامل سازنده با دنیا و غیر امنیتی کردن فضای روابط خارجی ایران بویژه با همسایگان دانست. وی گفت: مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی در این راستا ابتکار تشکیل نشست های تاریخی - تمدنی در محورهای مختلف را از دو سال گذشته در دستور کار قرار داده است که از آن جمله می توان به نشست های محور بصره - بوشهر - مسقط، گفت و گوهای تاریخی - تمدنی ایران و ترکیه، تعامل فرهنگی و تمدنی ایران و کشورهای حاشیه جاده ابریشم و ایده برگزاری نشست حاضر اشاره کرد. آقای دامن پاک جامی افزود: برگزاری این نوع گردهمائی ها، فرصتی را برای هم اندیشی پژوهشگران، فرهیختگان و ادیبان و همدلی ملل مختلف حوزه تمدنی ایران فراهم می نماید و در همانحال از منظر توجه بیشتر به مقوله فرهنگ و هنر و تاثیر آن بر تعاملات انسانی و تحکیم پیوندهای دوستی و احترام بین مردمان ساکن در حوزه های تمدنی مشترک نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. حوزه تمدنی ایران و مناطق پیرامونی آن به دلیل اشتراکات فراوان دینی، زبانی و فرهنگی و سابقه چندین هزار سال تمدن انسانی از جمله مناطقی است که بیش از هر نقطه دیگر جغرافیایی در جهان ابزارها و امکانات بازشناسی و بازخوانی این نوع تعاملات و پیوندها و چگونگی تحکیم و استمرار آنها را در اختیار دارد.
به گفته معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش، از ویژگی های مهم حوزه تمدنی ایران، وجود سه عنصر جابجایی، تعامل و تبادل و استمرار در ارزش ها و دستاوردهای علمی، فرهنگی و تمدنی آن است. در این جغرافیای تمدنی ارزشها و اندیشه های ناب از نسلی به نسل دیگر از سرزمینی به سرزمین دیگر و از یک حوزه حاکمیتی به حوزه دیگر منتقل شده و این جابجایی ها بر کیفیت و غنای آنها افزوده است. نشست از قلعه هرات تا ارگ تبریز، تلاشی برای شناسایی خطوط اتصال تمدنی در دو جغرافیای شرق و غرب حوزه تمدنی و فرهنگی ایران تلقی می شود. دامن پاک جامی، افزود: نشست هایی از این قبیل می تواند ابعادی از تاثیر یک حوزه فرهنگی و تمدنی بر اقلیم جغرافیایی دور از آن را مشخص کند و بستری را برای بازخوانی ارتباطات گذشته و ایجاد پیوندها و تعامل جدید فراهم کند.
در ادامه این نشست آقای کریم جباری مدیر اجرایی موسسه فرهنگی اکو، ضرغام معاون اداره فرهنگ و اطلاعات هرات و اساتید شرکت کننده از دانشگاه های مشهد، تبریز، تهران و بیرجند دیدگاه های علمی خود را در مورد ابعاد مختلف تاریخی، فرهنگی ؛ عرفان و هنر محور فرهنگی تمدنی هرات- جام- بیرجند- تبریز ارائه کردند. گفتنی است دور بعدی این نشست در بهار سال 1395 به میزبانی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه در تهران برگزار خواهد شد.
معاون پژوهشی مرکز و هیات همراه همچنین صبح روز یک شنبه 25 بهمن ضمن بازدید از آرامگاه ابن حسام خوسفی عارف و شاعر مدیحه سرای اهل بیت در قرن نهم هجری، با استاندار خراسان جنوبی نیز دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، آقای خدمتگزار امنیت پایدار خراسان جنوبی با وجود 460 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان را زیرساختی مهم برای سرمایه گذاری خارجی و جذب توریسم دانست. وی افزود: آماده پذیرایی از هیئت های خارجی برای سرمایه گذاری در زمینه توریسم هستیم.
معاون پژوهشی مرکز آموزش بین المللی وزارت خارجه نیز گفت: مذاکراتی با دانشگاه بیرجند، تبریز و مشهد و مقامات فرهنگی افغانستان انجام شده تا محور فرهنگی تمدنی هرات، بیرجند و تبریز را که از محورهای اصلی جاده ابریشم و یک محور مهم تاریخی تمدنی است، فعال کنیم.
وی عنوان کرد: با توجه به نقش مهم کارگزاری بیرجند در ارتباطات خارجی حوزه شرق ایران در دوران قاجار، در مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت خارجه مجموعه ای بسیار ارزشمند از اسناد تاریخ دیپلماسی بیرجند وجود دارد و مقرر شد با کمک اساتید دانشگاه بیرجند این اسناد شناسایی و استخراج و در قالب مجموعه ای منتشر شود و نمایشگاهی از این اسناد برای نشان دادن نقش مردم این استان در تاریخ دیپلماسی کشور در آینده دایر گردد. وی با اشاره به بازدید از آرامگاه ابن حسام خوسفی گفت: تلاش می کنیم دیوان خاوران نامه این شاعر و عارف قرن نهم را ثبت ملی و جهانی کنیم.
حاج کریم جباری مدیر اجرایی مؤسسه فرهنگی اکو هم در این نشست گفت: این مؤسسه آمادگی دارد برنامه هایی را در بیرجند یا تهران در زمینه بزرگداشت مفاخر و مشاهیر این منطقه، هنرهای دستی و بومی و نیز میراث معنوی بیرجند که از تنوع چشمگیری در کشور و سطح بین المللی برخوردار است، برگزار کند.


١٤:٣٠ - دوشنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٤    /    شماره : ١٦٠٧    /    تعداد نمایش : ٧٩٥ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.