Home RSS
منو اصلی
اخبار > رونمایی از ترجمه فارسی کتاب « قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر» در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خاجه


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از ترجمه فارسی کتاب « قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر» در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خاجه

مراسم رونمایی از ترجمه فارسی کتاب قضیه فلسطین در تاریخ 17آذرماه 1394 در سازمان ایرانی مجامع بین المللی وزارت امورخارجه با حضور مقامات این وزارتخانه و نویسنده فلسطینی، نماینده حماس در ایران، جمعي از سفرای کشورهای اسلامی وصاحبنظران حوزه فلسطین، برگزارشد.
کتاب «قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر» نوشته دکتر محسن محمد صالح، رئیس مرکز مطالعاتی و انتشاراتی «الزیتونه» لبنان است. این کتاب که در سال 1391(2012) به رشته تحریر در آمده، به همت معاونت پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه و با همکاری دفتر جنبش حماس در تهران ترجمه شده است.
در مراسم رونمایی از کتاب مذکور، آقایان دکتر محمد صدر مشاور وزیر امور خارجه، مرتضی دامن پاک جامی (معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی و مدیر مسئول انتشارات وزارت امور خارجه ) محسن محمد صالح (مولف کتاب و رئیس مرکز الزیتونه)، دکتر دهقانی پوده (رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه)، خالد قدومی (نماینده جنبش حماس در تهران)، دکتر مسعود اسد اللهی (کارشناس حوزه خاورمیانه) حضور داشته و سخنرانی ایراد نمودند.
آقای دامن پاک در این نشست ضمن اشاره به رسالت نشر وزارت امورخارج در چاپ و ترجمه کتب فاخر و ارزنده، اظهار داشت: قضیه فلسطین همواره در صدر اولویت هاي سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار داشته و به تبع آن تهيه و انتشار آثار معتبر علمي در حوزه مسائل فلسطين و جهان اسلام از اولويت هاي نشر وزارت خارجه نيز محسوب مي شود. کتاب حاضر از ویژگی های منحصر به فردي برخوردار می باشد که آن را از آثار مشابه و بويژه منابع غربي در مورد مسله فلسطين متمایز می سازد. از جمله این امتیازات اینکه نویسنده کتاب از نزدیک با تحولات فلسطین آشنا بوده و توانسته تصویری دقیق از تحولات و چرایی آن ارایه نماید. اين دلایل موجب شده تا ترجمه و انتشار کتاب حاضر در دستورکار نشر وزارت امور خارجه قرار گیرد.
سپس آقای محسن محمد صالح ضمن بیان خلاصه‌ای از تاریخ فلسطین و تشریح بخش‌هایی از کتاب گفت: این کتاب تاکنون به زبان های انگلیسی، روسی، مالایی و اندونزیایی نیز ترجمه شده است و بسیار خرسندم که به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. وی همچنین تاکید کرد در این کتاب ضمن تحریر روشمند، تلاش شده است به زبان ساده نوشته شود تا همگان بتوانند از آن استفاده وافی و کافی ببرند. دکتر محس محمد صالح که ریاست مرکز مطالعات الزیتونه لبنان را بر عهده دارد همچنین افزود: اگر موضوع فلسطین توسط همه کشورهای مسلمان در اولویت قرار گیرد، پیروزی نزدیک خواهد بود. وی در ادامه ضمن تشکر از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای ترجمه این کتاب گفت: هد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ف از برگزاری این نشست، تکریم از من و کتاب من نیست، بلکه حمایت و بزرگد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشت ملت و سرزمین فلسطین است که همواره د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر قلب مسلمانان و کسانی قرار د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که به آزاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی و برابری اعتقاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

همچنین در این نشست آقای دهقانی رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه طی سخنانی ابتدا به تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) در خصوص مسئله فلسطین پرداخت و گفت از ابتدای قیام مردم ایران در سال 42 به رهبری امام خمینی، مسئله فلسطین در صدر توجه نهضت امام خمینی(ره) قرار داشته است.

پس از آن آقای دکتر اسداللهی با بیان نقاط مثبت و منفی این کتاب به نقد آن پرداخت. ایشان مهمترین ویژگی مثبت این کتاب را جامع بودن آن در عین بیان خلاصه مطالب بیان کرد.
آقای خالد قدومی، نماینده جنبش حماس نیز در این جلسه ضمن بیان ویژگی های مقاومت به نقاط مثبت کتاب اشاره کرد.
در پايان اين مراسم با حضور مشاور ارشد وزير امور خارجه، نويسنده كتاب، نمايندگان جنبش هاي حماس و جهاد اسلامي در تهران و ساير مقامات حاضر در جلسه از كتاب رونمايي شد.


١٤:٤٦ - چهارشنبه ١٨ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ١٥٥٠    /    تعداد نمایش : ١٢٥٧ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.