Home RSS
منو اصلی
اخبار > نمایشگاه اسناد "دیپلماسی و دفاع مقدس" در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح شد


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه اسناد "دیپلماسی و دفاع مقدس" در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح شد

به مناسبت سی و پنجمین سالگرد تجاوز رژیم بعثی عراق به کشورمان، نمایشگاه دفاع مقدس در اسناد وزارت امور خارجه با عنوان «دیپلماسی و دفاع مقدس» با همکاری باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت و مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه ، صبح سه ‌شنبه هفتم مهر ماه در گالری فکه باغ موزه افتتاح شد. در این نمایشگاه تصاویر 100 سند برگزیده مربوط به تجاوز رژیم بعثی صدام به کشورمان و اقدامات دستگاه دیپلماسی در این باره به نمایش در آمده است.
در آئین افتتاح این نمایشگاه، معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه گفت: اسناد وزارت خارجه مربوط به تجاوزهای دشمن بعثی به کشور، نشان از مظلومیت مردم ایران و رزمندگان اسلام دارد. مرتضی دامن پاک جامی افزود: این نخستین بار است که اسناد وزارت خارجه مربوط به دوران دفاع مقدس رونمایی شده و در معرض دید عموم گذاشته می شود. دامن پاک جامی با بیان اینکه همزمان با این نمایشگاه، دو نمایشگاه مشابه دیگر نیز در وزارت امور خارجه و محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در چارچوب نمایشگاه نقش دولت در دفاع مقدس افتتاح شده، ادامه داد: این اسناد مربوط به ابعاد سیاسی و حقوقی جنگ تحمیلی است که برای اطلاع نسل جوان انقلاب به نمایش در آمده است. معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت خارجه گفت: اسناد تاریخ دیپلماسی کشورنشان می دهد بوی تجاوز عراق به کشور اسلامی ایران از پیش از آغاز جنگ و حتی دوران قبل از انقلاب به مشام می رسید و صدام به علت اینکه از مفاد بیانیه 1975الجزایر ناراحت و زخم خورده بود، همواره برای تجاوز به کشورمان بدنبال یک فرصت می گشت.
وی افزود: این اسناد به چهار دوره قبل از پیروزی انقلاب، تا آغاز جنگ تحمیلی، دوران دفاع مقدس و پس از پایان جنگ دسته بندی شده و بخوبی بیانگر نقش دستگاه دیپلماسی در مقاطع مختلف جنگ تحمیلی در عرصه بین الملل است. این اسناد نشان می دهد وزارت امور خارجه به عنوان نیمی از دولت و پیشانی نظام- به تعبیر مقام معظم رهبری- توانست تا حد توان از منافع کشور و از حقوق مردم شهید پرور ایران در مجامع بین‌المللی دفاع کرده و در بزنگاه های مهم و حساس کشور نقش تاریخی خود را ایفا نماید . چنانچه این دستگاه امروزه نیز توانسته است نقش خود را در مذاکرات هسته‌ای و حفظ حقوق هسته ای کشور و رفع تحریم های ظالمانه به خوبی ایفا کند.
دامن پاک جامی یکی از اهداف این نمایشگاه را معرفی نقش و جایگاه وزارت خارجه در دوران دفاع مقدس دانست و بیان کرد: اسناد باید در اختیار نسل های جدید قرار گیرد تا فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت به آنان منتقل شود. وی در پایان گفت: این اسناد از بین هزاران پرونده و میلیون ها سند تفکیک و انتخاب شده اند. نسخه های دیجیتال اسناد در اختیار باغ‌موزه دفاع مقدس و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار می‌گیرد تا با بهره برداری مناسب از آنها، نسل جوان را از چگونگی ایستادگی و مقاومت پدرانشان در برابر دشمن تا دندان مسلح آگاه کنند.
سردار جواد خضراییف مشاور شهردار تهران و مدیرعامل باغ موزه دفاع مقدس نیز در این مراسم با بیان اینکه این باغ موزه اسناد و مدارک مهمی درباره دفاع مقدس در اختیار دارد، گفت: در این بانک اطلاعاتی سه میلیون و 500 هزار برگ سند و بیش از 12 هزار فیلم و صدای ضبط شده وجود دارد. وی افزود: نمایشگاه حاضر، علاوه بر اسناد دوران دفاع مقدس، اقدامات و تحرکات دشمن و فعالیت های وزارت خارجه را قبل از پیروزی انقلاب هم نشان می دهد که بیانگر مظلومیت ملت ایران در برابر رژیم متجاوز بعث عراق است. وی ادامه داد: این مدارک و اسناد به روشنی گواهی می دهد که ایران قبل از آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریور سال 59، بارها مورد تعرض دشمن قرار گرفته است. خضرایی ابراز امیدواری کرد، در سنوات آتی بتوان سایر اسناد وزارت خارجه در این رابطه را رونمایی و منشر کرد و در معرض دید عموم قرار داد.
مدیر باغ موزه دفاع مقدس اظهار داشت: محبت و همکاری صمیمانه دوستان ما در مرکز اسناد وزارت امور خارجه سبب شد که امروزه نمایشگاه اسناد دیپلماسی در باغ موزه دفاع مقدس تشکیل شده و این سندها در معرض دید عموم مردم شهید پرور قرار گیرد. وی در پایان گفت: این اسناد می‌تواند درستی کار مسئولان کشور ما و همچنین نیروهای مسلح و بسیجیان را در زمان دفاع مقدس به جهانیان تفهیم کند.

در پایان این مراسم مسئولان باغ موزه و وزارت خارجه از نمایشگاه دیپلماسی و دفاع مقدس دیدن کردند. این نمایشگاه به مدت یک هفته از ساعت 9 تا 17در باغ موزه دفاع مقدس میزبان بازدید کنندگان است.

 

 


٠٨:١١ - چهارشنبه ٨ مهر ١٣٩٤    /    شماره : ١٤٥٨    /    تعداد نمایش : ١٣٦٩ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.