Home RSS
منو اصلی
اخبار > معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی در همایش بین المللی سید قاسم انوار


  چاپ        ارسال به دوست

معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی در همایش بین المللی سید قاسم انوار

محور فرهنگي و تمدني جام- هرات- سمرقند فعال شود

همایش بین‌المللی شاعر و عارف بزرگ قرن هشتم و نهم خراسان، سید قاسم انوار روز پنج شنبه 29 مرداد با شرکت نمایندگانی از کشورهای تاجیکستان و افغانستان و شخصیت‌های کشوری، استانی و محلی با قرائت بیانیه ریاست مجلس شورای اسلامی و ریاست فرهنگستان زبان فارسی در شهرستان تربت‌جام آغاز بکار کرد.
آقای مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه که به عنوان مهمان ویژه این همایش در مراسم افتتاحیه آن سخنرانی می کرد، با اشاره به ابعاد فراملی و بین المللی شخصیت های بزرگ عرفانی و ادبی منطقه جام، پيشنهاد كرد كه محور فرهنگي و تمدني جام - هرات- سمرقند براي بزرگداشت بزرگان عرضه علم و ادب و فرهنگ سه كشور فارسي زيان فعال شود.
آقاي دامن پاك جامي در بخش ديگري از صحبت هاي خود برگزاري همايش بزرگداشت شاه قاسم انوار را اقدامي شايسته و فرصتي مناسب براي كاوش در ابعاد مختلف زندگي، آثار و انديشه هاي علمي،ادبي و عرفاني اين شاعر و عارف بزرگ ايراني قرن نهم هجري دانست و اقداماتي از اين دست را باعث شناخته شدن نام جام و جلب توجه به جايگاه تاريخي اين منطقه باستانی عنوان نمود. وي افزود؛ بررسي افكار و انديشه هاي بزرگاني مثل قاسم انوار از اهميت جايگاه و نقش برجسته منطقه جام در رشد و اعتلاي فرهنگ و تمدن ايراني- اسلامي در چارجوب اصل وحدت مذاهب اسلامي و در كنار هم زيستن حكايت مي كند و اين موضوعي است كه تا به امروز تداوم داشته است.
معاون مركز آموزش و پژوهش هاي بين المللي وزارت خارجه با بر شمردن ويژگيهاي ممتاز و برجسته محور فرهنگي جام - هرات در مسير جاده ابريشم، شخصيت هاي بزرگ تاريخ اين مطنقه نظير احمد جام ژنده پيل ، عبدالرحمن جامي، خواجه عبدالله انصاري، ابوالوفاي بوزجاني و هاتفي خرجردي را مورد احترام مردم كشورهاي حوزه تمدني ايران و داراي وجهه بين المللي دانست و پيشنهاد كرد كه برنامه هاي بزرگداشت آنان در سطح ملي و منطقه اي با مشاركت اين كشورها و سازمانهايي چون يونسكو برگزار گردد.
آقای دامن پاک جامی به عنوان عضو كميته ملي حافظه جهاني همچنين به مسئولان فرهنگي تربت جام پيشنهاد كرد نسبت به شناسايي و ثبت ميراث مكتوب اين منطقه در حافظه ملي و جهاني يونسكو اقدام كنند.
شایان ذکر است در ادامه این مراسم مقالاتی از سوی اساتید و پژوهشگران دانشگاه های مختلف کشور و یکی از اعضای آکادمی علوم تاجیکستان در رابطه با آثار، اندیشه ها و اشعار قاسم انوار ارائه شد. اقای سید علی موجانی رئیس کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه نیز مقاله خود را با عنوان شاهی در تبعید ارائه کرد.
در پایان این مراسم از آرامگاه شاه قاسم انوار، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام بازدید و همایش با اجرای برنامه‌های هنری و بازی‌های آئینی در مجموعه باستانی رباط جام به کار خود پایان داد.

 


١٢:٤٣ - چهارشنبه ٤ شهريور ١٣٩٤    /    شماره : ١٤٠٧    /    تعداد نمایش : ١٤٦٠ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.