Home RSS
منو اصلی
اخبار > سمینار سه‌جانبه ایران، روسیه و هند در مسکو


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار سه‌جانبه ایران، روسیه و هند در مسکو

سمینار سه‌جانبه «دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی ایران»، «بنیاد روسکی میر روسیه» و «بنیاد تحقیقاتی آبزرور هند» در مسکو برگزار شد. دکتر مصطفی زهرانی، مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با حضور در این سمینار ضمن تأکید بر ضرورت حمایت کشورها از روند دست‌یابی به توافق جامع هسته‌ای ایران و 1+5، گفت: ایران، روسیه و هند می‌توانند از تجربه تحریم‌های اقتصادی غرب علیه خودشان بهره‌گیری کنند و به گونه‌ای رفتار کنند که کشورهایی که تحریم‌های اقتصادی را ابزار مفید سیاست خارجی خود می‌پندارند، مأیوس شوند. یک راه‌حل این است که بهانه‌هایی از جمله این که ایران تحت تحریم است و نمی‌تواند به عضویت سازمان همکاری شانگهای درآید، کنار گذاشته شوند. از راه‌حل‌های دیگر این است که مسیرهای طبیعی و منطقی حمل و نقل از طریق ایران، که برای کل منطقه توسعه و صلح می‌آورد را کاملاً جدی بگیریم.

ویاچسلاو نیکونوف، رییس هیات مدیره بنیاد روسکی میر، بر همکاری‌های مشترک دو جانبه و سه جانبه کشورهای روسیه، ایران و هند تأکید کرد و موضوعاتی چون مقابله با طالبان، چارچوب سازمان همکاری شانگهای، همکاری اقتصادی، همکاری در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و همکاری نظامی را نمونه‌هایی از این همکاری‌ها برشمرد.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه دیگر سخنران افتتاحیه این میزگرد بود. او در این سخنرانی، ضمن تشکر از نهادهای برگزار کننده این سمینار برای فراهم کردن زمینه‌ای برای بحث و بررسی موضوعات همکاری سه جانبه کشورهای ایران، روسیه و هند، توجه محققان را به بررسی عمیق‌تر شش مسأله که می‌تواند منبع همکاری و تقارب بیش‌تر شود، جلب کرده و گفت: این شش مساله عبارتند از کریدور حمل و نقل شمال - جنوب، استفاده از ارزهای ملی، تقویت پیوندها در سازمان‌های منطقه‌یی، حمایت سیاسی در صحنه بین‌المللی، مبارزه مشترک با تهدیدات در منطقه، و همکاری دفاعی هستند.وی این محورهای شش گانه را نمونه‌هایی از منابع همکاری بین ایران، روسیه و هند نامید و اظهار امیدواری کرد که کارشناسان در این سمینار، مسایل گسترده و متنوعی را برای همکاری به سیاست گذاران این سه کشور پیشنهاد دهند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در پایان این سخنرانی، خبر توافق بین بنیاد روسکی میر و دانشگاه تهران را اعلام کرد و اظهار امیدواری کرد افتتاح شعبه نمایندگی این بنیاد در دانشگاه تهران، زمینه‌ساز همکاری گسترده‌تر دانشگاهی و فرهنگی بین ایران و روسیه شود.

این سمینار در دو روز و در قالب سه پنل ثبات منطقه‌یی، امنیت انرژی، و منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای، به بررسی کارشناسانه زمینه‌های همکاری پرداخت.

دیگر نمایندگان کشورمان در این میزگرد، علی اصغر سلطانیه سفیر پیشین ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، غلامعلی چگنی‌زاده استاد دانشگاه علامه طباطبایی و محمد حسین شجاعی معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو بودند.

سلطانیه، در سخنرانی خود بر موضوع توافق سه کشور برای حفاظت از تأسیسات هسته‌ای در مقابل تهدیدات نظامی و حملات سایبری تأکید کرد و گفت: این موضوع مبتنی بر قوانین بین‌المللی، به ویژه قطعنامه 533 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در سال 1990 توسط جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد شد. بر اساس این قطعنامه، هر گونه حمله و یا تهدید به حمله به تأسیسات هسته‌ای، تخلف از قوانین بین‌المللی شناخته شده و شورای امنیت موظف به انجام اقدامات لازم است. او افزود: همکاری‌های سه کشور در رابطه با امنیت هسته‌ای نیز می‌تواند محل همکاری باشد. این اقدامات در عرصه بین‌المللی باید با حضور همه کشورها انجام شود و نشست‌های گزینشی کارساز نخواهد بود. امنیت هسته‌ای برای همه کشورها اهمیت دارد و همه کشورها می‌توانند نقش داشته باشند. با توجه به این که ایران قربانی حملات هسته‌ای، از جمله حملات «استاکس نت» بوده است، می‌تواند نقش کلیدی در همکاری‌های بین‌المللی ایفا و تدابیر مؤثر در این زمینه اتخاذ کند. ضمناً اگر چه روسیه به عنوان کشور دارنده تسلیحات هسته‌ای عضو ان.پی.تی و هند به عنوان کشور دارنده تسلیحات هسته‌ای غیر عضو ان.پی.تی است، ولی انتظار می‌رود در نگرانی‌های ناشی از بازرسی‌های آژانس که با محوریت «اطلاعات جاسوسی» به جای محوریت «بررسی مواد هسته‌ای» است، بیش از گذشته همکاری کند.

چگنی‌زاده، استاد دانشگاه نیز در پنل «ثبات منطقه‌یی»، سخنرانی خود را به وضعیت افغانستان اختصاص داد و گفت: آلترناتیوهای سخت و خطرناکی در خصوص آینده افغانستان وجود دارد و اگر همکاری نکنیم و به نقاط مشترک نرسیم، احتمال ضرر همه جانبه وجود دارد. ایران، هند و روسیه در صورتی که در نظر و عمل به اشتراک برسند، می‌توانند مبنای ثبات در افغانستان را شکل دهند. وی در پنل «منع اشاعه هسته‌ای» نیز گفت: در مبحث هسته‌ای باید از گفتمان هدفمند غرب و متحدانش، فاصله مفهومی بگیریم.

وی هم چنین تأکید کرد: توافق جامع هسته‌ای می‌تواند یک موضوع ساده را حل کند و به منزله افتادن ایران در دام غرب نیست. چرا که نگاه به شرق در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، یک نگاه بنیادین است و توافق جامع هسته ای نمی تواند آن را متزلزل کند.

محمد حسین شجاعی، دیگر سخنران ایرانی این میزگرد، به «اهمیت بندر چابهار در توسعه ارتباطات اقتصادی منطقه» پرداخت.او به یادداشت تفاهمی که اخیراً در زمان سفر وزیر کشتیرانی و حمل و نقل جاده‌یی هند به کشورمان، در خصوص سرمایه‌گذاری هند در زمینه توسعه بندر چابهار به امضا رسید، اشاره کرد و بر اهمیت این بندر در توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی میان هند و دیگر کشورهای جنوب آسیا با افغانستان، آسیای مرکزی و روسیه، و اهمیت موقعیت جغرافیایی ایران در توسعه روابط اقتصادی میان کشورهای منطقه، ارتباطات ترانزیتی و در نهایت ثبات و آرامش در منطقه تأکید کرد.

 


١٢:٥٤ - شنبه ٣ مرداد ١٣٩٤    /    شماره : ١٣٩٦    /    تعداد نمایش : ١٤٢٦ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.