Home RSS
منو اصلی
اخبار > رونمایی از تازه های نشر وزارت امور خارجه در بیست هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از تازه های نشر وزارت امور خارجه در بیست هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

تازه های نشر وزارت امور خارجه در سرای اهل قلم بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور مقامات سیاسی، فرهنگی، محققان و پژوهشگران رونمایی شد.
در این مراسم از 26 عنوان کتاب جدید انتشارات وزارت امور خارجه از جمله «ارزیابی الگوهای سیاست خارجی ایران بین دو انقلاب» اثر روح الله اسلامی، «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه» اثر دکتر کیهان برزگر و «دیپلماسی دولت اصلاحات در جهان عرب در خاطرات سید محمد صدر» رونمایی شد.
در ابتدای مراسم آقای دامن پاک جامی معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه و مدیر مسئول انتشارات این وزارت خانه از فعالیت های اداره نشر، اهداف و چشم انداز و همچنین همکاری آن با سایر بخشها گزارشی ارایه نمود.
وی در خصوص تازه های نشر افزود: برخی از این آثار منحصر به فرد هستند. برای نمونه اولین اثر تاریخ شفاهی سیاست خارجی جهموری اسلامی ایران که به بیان خاطرات دکتر سید محمد صدر می پردازد از جمله آثاری است که منتشر شده است.
مدیر مسئول انتشارات وزارت امورخارجه ادامه داد: در تلاشیم با همکاری استادان و صاحبنظران خلاء و کمبود منابع مورد نیاز عرصه سیاست خارجی را پر کنیم و در این خصوص آماده دریافت ایده ها و آثار صاحبنظران برای انتشار هستیم.
آقای دامن پاک جامی تصریح کرد: از جمله فعالیتهای انتشارات وزارت امور خارجه در سالهای اخیر گسترش فعالیت در بازار کتاب از جمله در استانهای دیگر و مشارکت در نمایشگاههای کتاب استانی بوده است.

ایشان در پایان با انتقاد از فضای کم غرفه نشر وزارت امور خارجه و مکان نامناسب آن، از رییس نمایشگاه کتاب درخواست کرد تا در سال آینده این نقیصه برای خدمت رسانی بهتر برطرف شود.
در ادامه این نشست آقای ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه نیز بعنوان سخنران ویژه تصریح کرد: وزارت امور خارجه در کنار وظیفه اصلی خود، به نگارش کتبی می پردازد که برای جامعه مورد نیاز است. در واقع سه دهه است که وزارت خارجه به این امر مبادرت ورزیده است.
وی افزود: اگر یک حرکت دیپلماسی کارا و جامع با پشتوانه جمعی همراه باشد به بار می نشیند. در این میان کتابها و تحقیقات می تواند تکمیل و اصلاح کننده مسیری باشد که دیپلماتها در آن حرکت می کنند.
ایشان اضافه نمود: در حال حاضر و بعد از انقلاب اسلامی ایران به تعبیر دیپلماتهای خارجی مقیم ایران، تهران یک دانشگاه یادگیری دیپلماسی و سیاست خارجی است. آنقدر پدیده های سیاسی در داخل کشور و منطقه غنی و قوی و پرشتاب است که کشورهای غربی قوی ترین دیپلماتهای خود را به ایران می فرستند تا از غنایی که از اطلاعات داخل ایران می گیرند بهره مند شوند.
آقای رحیم پور تصریح کرد: در سیاست خارجی برخی نگاه تئوریک دارند و در وزارت خارجه نگاه عملی است. در این وزارتخانه برخی هم هستند که دو جنبه را دارا هستند و هم نگاه تئوریک و هم عملی به مسائل دارند.
آقای دکتر سید محمد صدر معاون پیشین وزارت امور خارجه و مشاور ارشد کنونی وزیر امور خارجه نیز در خصوص ضرورت نگارش کتاب «دیپلماسی دولت اصلاحات در جهان عرب» گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تألیفات خارجی ها نسبت به انقلاب از تألیفات داخل کشور بیشتر بود.
وی افزود: در دوران جنگ این نسبت برعکس شد و تألیفات داخل در خصوص انقلاب در دوران جنگ بر آثار و تألیفات خارجی ها پیشی گرفت. اما بعد از جنگ این نسبت باز به نفع خارجی ها سنگینی می کند.
ایشان در ادامه به بیان خاطراتش در دیدار با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر اشاره کرد و گفت: بر اساس پروتکل رسم است که همتای شخص میهمان در مراسم میهمانی مقامات سیاسی دو کشور شرکت کند. اما در میهمانی صورت گرفته از سوی الجزایر، شخص رئیس جمهوری این کشور میزبان بنده بود که نشان از اهمیت جمهوری اسلامی ایران و البته سیاست خارجی موفق آن بود.
در ادامه آقای شهرام‌نیا، مدیر‌عامل موسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی با بیان اینکه در حوزه روابط بین‌الملل و سیاست‌ ناشران تخصصی کم داریم گفت: به همین دلیل آثاری که توسط مرکز نشر وزارت امور خارجه کشور منتشر می‌شود مایه غنیمت است و رونمایی از 26 اثری که امروز منتشر شده نشان از فعالیت بسیار این مرکز دارد.
وی ادامه داد: وزارت امور خارجه کشور‌ روی گنجی خوابیده که برای بسیاری از ناشران دست ‌نیافتنی و یا حداقل کمتر دست‌یافتنی است. مجموعه اسناد موجود در آرشیو وزارت خارجه بسیار ارزشمند است و می‌توان آثار بسیار مهمی را از آن منتشر کرد.
وی در پایان سخنانش گفت: دانشجویان علوم سیاسی کشور امروز تشنه وجود معارف مکتوب در حوزه‌ علوم سیاسی و روابط بین‌الملل هستند و بهترین جا برای این کار اداره نشر وزارت امور خارجه است.
پژوهش‌های اسنادی گسترده‌ای در وزارت امور خارجه است.
همچنین دکتر کیهان برزگر مدیر گروه روابط بین الملل دانشگاه علوم و تحقیقات در خصوص اثرش با عنوان «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه بین حوادث یازده سپتامبر 2001 و تحولات عربی 2011» گفت: این کتاب می خواهد اهمیت منطقه گرایی در سیاست خارجی جهوری اسلامی ایران را مورد بحث و بررسی قرار دهد. این بحث باید در کشور توسعه یابد.
وی افزود: اهمیت منطقه گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بیشتر شده است. دو دلیل برای این موضوع قابل اقامه است. دلیل اول جنگهای آمریکا در منطقه است. آمریکا جنگهایی را در افغانستان وعراق شروع کرد که سرآغاز تغییر ماهیت در دولتهای منطقه بوده است.
وی تصریح کرد: در نتیجه این جنگها مسائل بعد از منازعه وبحران به وجود آمد و باعث اهمیت یافتن موضوع «ثبات» در منطقه شد. همچنین حضورآمریکا در منطقه باعث شد امنیت در مرزهای ایران بیشتر مورد توجه باشد. در واقع آمریکا به حوزه امنیت ملی ایران وارد شد.٠٨:٤٠ - دوشنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٤    /    شماره : ١٣٢٣    /    تعداد نمایش : ١٥٨٥ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.