Home RSS
منو اصلی
اخبار > نشست رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی با هیات موسسه روابط بین الملل معاصر چین (CICIR)


  چاپ        ارسال به دوست

نشست رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی با هیات موسسه روابط بین الملل معاصر چین (CICIR)

دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی در تاریخ 23 اسفند ماه 1393، با حضور آقای دکتر هادی سلیمان پور، رییس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی، میزبان هیاتی از موسسه روابط بین الملل معاصر چین (CICIR) بود. در این نشست آقای دکتر سلیمان پور با تاکید بر این موضوع که چین دارای جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، همکاری و تعامل بین موسسات پژوهشی دو مرکز را موجب تعمیق روابط ایران و چین دانستند. به علاوه، با بیان اینکه منطقه خاورمیانه بعد از سال 2011 شاهد تحولات اساسی بوده است، شرایط موجود را نیز بسترساز همکاری های مشترک در جهت منافع متقابل دو کشور ایران و چین ارزیابی کردند. از این رو، سیاست خارجی چین باید به دنبال پیدا کردن مکانیسم مناسب برای حل و فصل موضوعات مشترک در منطقه خاورمیانه باشد. از سوی دیگر، ارزش های مشترک می تواند به عنوان حوزه ای جهت تقابل با ارزش های مذموم غربی مورد استفاده قرار گیرد.
در ادامه، رییس موسسه روابط بین الملل معاصر چین با اظهار خرسندی از سفر به تهران، ایران را به عنوان مهم ترین کشور جهت همکاری در خاورمیانه قلمداد کرده و سفر سال گذشته آقای دکتر روحانی به چین را در ارتقاء روابط دو کشور به سطح استراتژیک مهم ارزیابی نمود. از طرفی ایران و چین هر دو مخالف یکجانبه گرایی در عرصه بین المللی هستند و این گونه اشتراکات در فهم عرصه های جهانی باعث تعمیق هر چه بیشتر روابط ایران و چین خواهد شد. همچنین، شرایط آشوب زده منطقه خاورمیانه می تواند زمینه مناسبی را برای همکاری دو کشور در راستای حل و فصل صلح آمیز موضوعات مهم منطقه ای فراهم آورد.
لازم به ذکر است، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی در آذر ماه 1393 نیز میزبان هیاتی از موسسه روابط بین الملل معاصر چین به سرپرستی معاون این موسسه بود.


٠٨:٢٣ - دوشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٣    /    شماره : ١٢٥٨    /    تعداد نمایش : ١٠٦٧ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.