Home RSS
منو اصلی
اخبار > ملاقات رییس شورای مشورتی سیاست خارجی چین با مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات رییس شورای مشورتی سیاست خارجی چین با مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی

دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی در تاریخ 28 دی ماه 1393 میزبان هیاتی از شورای مشورتی سیاست خارجی چین به ریاست آقای ژوانگ دیژوانگ، معاون اسبق وزارت خارجه چین بود. این ملاقات به درخواست سفارت چین در تهران برگزار گردید. در این ملاقات، طرف چینی با اظهار خرسندی از سفر به ایران، روابط جمهوری اسلامی و چین را در حال پیشرفت ارزیابی کرد. آقای ژوانگ دیژوانگ در این ملاقات با تاکید بر عمق روابط دو کشور، ارتقاء مناسبات را در سطح راهبردی حائز اهمیت دانست. اهم موضوعات مورد اشاره در این ملاقات توسط طرف چینی بدین شرح است: «چین برای ایده کمربند اقتصادی جاده ابریشم از طریق زمین و دریا برنامه ریزی نموده است. امیدواریم که ایده چین به برنامه توسعه کشورهای ذیربط کمک کند و چین از پیشنهاد کشورها در جهت پیشبرد این ایده استقبال می کند. چین امیدوار است به طور مشترک با همکاری دیگر کشورها این برنامه را اجرایی نماید تا همگی از منافع آن به صورت مشترک بهره مند گردند. در این راستا، همکاری ایران در پیشبرد اهداف کمربند اقتصادی جاده ابریشم از اهمیت بسزایی برخوردار است. ایران و چین می توانند بر این اساس روابط منطقه ای و بین المللی خود را تنظیم نمایند. از سوی دیگر، در تحولات آینده نظام بین الملل، منطقه خاورمیانه نقش مهمی ایفاء خواهد نمود. ایران ضمن قرارگیری در مرکز تحولات، باثبات ترین کشور هم در این منطقه است. صمیمانه امیدوارم که ایران و چین از این فرصت تاریخی در جهت توسعه روابط دو کشور استفاده نمایند. موضوع افراطی گری و تروریسم باید مورد توجه طرفین قرار گیرد و می تواند به عنوان زمینه ای دیگر برای همکاری مورد بهره برداری قرار گیرد چرا که ایران و چین دارای دیدگاه های مشترک فراوانی در این حوزه هستند».
در ادامه، آقای دکتر زهرانی، مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی با اشاره به ریشه تاریخی و تمدنی روابط ایران و چین به عنوان مبنای همکاری، شباهت های نظام های سیاسی و نگرش های مشترک سیاست خارجی دو کشور را در راستای سرعت بخشیدن به روابط به خصوص در زمینه های راهبردی مورد تاکید قرار دادند و افزودند: «نکته مهم این است که مردم ایران سابقه ناخوشایندی از روابط با چین ندارند و این سرمایه مهمی برای دو کشور است که باید حفظ شود. کمربند اقتصادی جاده ابریشم موضوع بسیار شناخته شده ای است. پایه های اصلی این جاده، ایران و چین هستند و بسیار خوب است که دو کشور به عنوان پایه های اصلی این ایده به صورت اساسی در خصوص موضوعات مختلف برنامه ریزی داشته باشند. ایران و چین در سایه تحریم ها توانسته اند راه همکاری را پیدا کنند و در صورت ادامه تحریم ها نیز می توانند در سطوح مختلف این روند همکاری را ادامه دهند».


١٥:١٤ - چهارشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٣    /    شماره : ١٢٢٩    /    تعداد نمایش : ٩٤٥ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.