Home RSS
منو اصلی
اخبار > سمینار بزرگداشت تأسیس روابط ایران و لهستان


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار بزرگداشت تأسیس روابط ایران و لهستان

مراسم بزرگداشت پانصد و چهلمین سال روابط برقراری ایران و لهستان در تاریخ 18 آبان ماه 1393 در محل سازمان ایرانی مجامع بین المللی وزارت امورخارجه با پیام وزرای امورخارجه دو کشور برگزار گردید.
جناب آقای ظریف وزیر امورخارجه ایران در پیام خود با اشاره به رویدادهای تلخ سال های جنگ جهانی دوم و مهاجرت ده ها هزار شهروند لهستانی از اتحاد جماهیر شوروی به ایران و تصاویر و برداشت های مثبت ایرانی‌ها و لهستانی‌ها نسبت به یکدیگر اظهار داشتند: برگزاری این همایش که مصادف با هفتاد و دومین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران می باشد را می توان ابتکاری معنادار و قابل تقدیر در راستای بزرگداشت تاریخ مناسبات و تعاملات دو کشور تلقی نمود. روابطی که در مسیر دوستی بوده و با این پشتوانه قوی و افتخار آمیز تاریخی می تواند در آینده نیز از عمق و استحکام فزاینده ای برخوردار گردد.
وزیر خارجه لهستان نیز در پیام خود اظهار داشت دو ملت ایران و لهستان طی سالهای اخیر روابط دو جانبه را بر پایه دوستی و احترام متقابل توسعه داده اند. همچنان که گذشته را فراموش نمی کنیم ما نسل جدید را درباره کمک بی دریغ مردم ایران در دوران فاجعه بار جنگ جهانی دوم که تقریبا 120 هزار آواره لهستانی پذیرا گردیدند، مطلع می نمائیم. اطمینان دارم که میراث 500 ساله همکاری دوستانه، بنیان محکمی برای توسعه بیشتر روابط و دربردارنده منافع دو کشور در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، علمی و هنری و تبادلات گردشگری و ورزشی را بنا نهاده است.
این سمینار با حضور و سخنرانی خانم مونیکا اسمولن، معاون وزیر فرهنگ و میراث ملی لهستان و آقای دکتر صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید و طی آن پژوهشگران و صاحب نظران ایرانی و لهستانی طی سه نشست جداگانه موضوعاتی همچون پیشینه تاریخی روابط ایران و لهستان، همکاریهای فرهنگی، هنری و علمی بین دو کشور بویژه در دوران معاصر، مهاجران لهستانی و زندگی و فعالیتهای فرهنگی آنان در ایران، روابط سیاسی و اقتصادی و تجاری دو کشور در حال حاضر و چشم انداز توسعه روابط در ابعاد مختلف را مورد بحث و گفتگو قرار دارند. همزمان با این سمینار که توسط مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امورخارجه و با مشارکت سفارت لهستان در تهران ترتیب داده شد، نمایشگاه اسناد تاریخی روابط دو کشور از دوران صفویه به همراه آثار منتشره از سوی نویسندگان، پژوهشگران و هنرمندان در حوزه های موسیقی، تئاتر، سینما و . . . به نمایش درآمد.

 


١٤:٠٩ - سه شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٣    /    شماره : ١١٣٥    /    تعداد نمایش : ١٠١٢ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.