Home RSS
منو اصلی
اخبار > مرکز اسناد وزارت امورخارجه گواهی ثبت منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه مجموعه اسناد کربلا را دریافت کرد.


  چاپ        ارسال به دوست

مرکز اسناد وزارت امورخارجه گواهی ثبت منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه مجموعه اسناد کربلا را دریافت کرد.

آیین اعطای گواهی ثبت منطقه‌ای چهار اثر مکتوب و دیداری ایرانی در فهرست میراث منطقه ای آسیا و اقیانوسیه روز 5 آبان ماه، با حضور دکتر معصومه ابتکار، معون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حجت‌الاسلام و المسلمین یونسی، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها، سیدرضا صالحی امیری، رئیس کتابخانه ملی، دکتر هادی سلیمان پور معون وزیر امور خارجه رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی این وزارتخانه و جمعی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.
یکی از این آثار ثبت شده کتاب المسالک و الممالک است که گواهی ثبت آن به رئیس موزه ملی ایران اعطا شد.
دومین اثر ثبت شده فیلم مستند جان مرجان است که گواهی ثبت آن به آقای جعفری جلوه به نمایندگی از سازمان صدا و سیما ارائه شد.
وندیداد از دیگر آثار ثبت شده ایران در فهرست منطقه ای آسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی یونسکو است که گواهی ثبت آن به رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران اعطا شد.
در این مراسم همچنین گواهی ثبت اسناد و تصاویر کربلا در فهرست منطقه ای آسیا و اقیانوسیه به طور مشترک به معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه و نماینده مرکز مطالعات و تحقیقات کربلای معلی اعطا شد.

در این مراسم پس از قرائت پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری، دکتر صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت های دینی و مذهبی و دکتر هادی سلیمان پور سخنرانی کردند.
دکتر هادی سلیمانپور، معاون وزارت امور خارجه، در سخنرانی خود ضمن تشکر از کمیته ملی حافظه جهانی، مرکز مطالعات کربلا و مرکز اسناد وزارت امور خارجه به خاطر ثبت ای اسناد ارزشمند و با اشاره به ویژگی‌های مجموعه «اسناد و تصاویر کربلا» به عنوان یکی از آثار ثبت شده ایران در فهرست منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی یونسکو، گفت: امروز میراثی بی‌بدیل و گرانبها متشکل از هزاران سند و تصویر و نقشه در مرکز دیپلماسی وزارت امور خارجه قرار دارد که به لطف دست‌اندرکاران در حافظه منطقه‌ای یونسکو به ثبت رسیده است. وی ادامه داد: در دو قرن اخیر ساکنان شهر کربلا و مجاوران حرم امام حسین(ع) سه ‌بار و در سه مقطع تاریخی از سوی قبائل نجد، دولت عثمانی و نظام بعثی مورد تجاوز و کشتار قرار گرفتند. این کشتارها در عید غدیر سال‌های 1802 میلادی و 1258 (ه.ق) و همچنین در شعبان 1411(ه. ق) رخ داد که در آن موحدان و شیعیان بسیاری کشته شدند، جسدشان ذبخ شد و سپس سوزانده شد. متأسفانه به رغم کمیت بالای شهدای این حوادث و فجایعی که به میراث معنوی ملموس و غیر ملموس موحدین در چنین حوادثی واقع شد، اهتمام جدی نسبت به شناسایی و جمع‌آوری و ثبت و مستندسازی این اسناد صورت نگرفت. اکنون، اقدام برای ثبت اسناد و تصاویر کربلا از این جهت حائز اهمیت است که ما شیعیان در دو مسیر در تلاش‌ برای حفظ صلح و ارزش‌های والای انسانی در طول تاریخ و چند سال اخیر حرکت کردیم.

 


١٤:٣٠ - شنبه ١٠ آبان ١٣٩٣    /    شماره : ١١٢٤    /    تعداد نمایش : ١٠٨٦ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.