Home RSS
منو اصلی
اخبار > برگزاری سمپوزیوم منطقه ای "ایران و جاده ابریشم"


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمپوزیوم منطقه ای "ایران و جاده ابریشم"

سمپوزیوم منطقه ای جاده ابریشم، (بستری برای تبادلات فرهنگی و ارزشهای مشترک) در روز 30 مهر 1393 برابر با 22 اکتبر 2014 در محل مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه برگزار گردید.
این سمپوزیوم مبتنی بر سوابق کهن تعامل و همزیستی میان مردم غرب و شرق آسیا و درک عمیق فرهنگی میان اقوام و ملل در مسیر جاده ابریشم صورت گرفت. سمپوزیوم مذکور با همکاری مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه، مؤسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی(ایکاس) و مرکز میراث فرهنگی ناملموس آسیا و اقیانوسیه (ایچکاپ) برگزار شد.
در این سمپوزیوم پژوهشگران، اساتید و صاحب نظران عرضه های تاریخ تمدن و فرهنگ و هنر ملتهای منطقه مشارکت داشتند و در نشست های مختلف سمپوزیوم یادشده موضوعات مرتبط با میراث ملموس و ناملموس مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
در نشست افتتاحیه سمپوزیوم پیام سازمان یونسکو قرائت گردید و سپس مدیر اجرایی ایکاس، معاون سازمان ایچکاب، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو و رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه سخنرانی نمودند.
در نشست اول موضوعاتی چون تأثیر صوفیه نقشبندی خراسانی بر مناسبات سیاسی و اجتماعی عصر تیموری، نمادهای فرهنگی و بناهای یاد بود ترکی و ایرانی در جاده ابریشم و پروژه های ایکاس در جاده ابریشم مورد بحث قرار گرفت.
در نشست دوم نیز موضوعاتی چون جاده ابریشم و نقش ایران در ارتباط شرق و غرب، پائیزه یا لوح های تسهیلات عبور در مسیر جاده ابریشم، میراث زنده جاده ابریشم در آسیای صغیر و تأثیر فرهنگ و ادب فارسی بر آسیای مرکزی مطرح گردید.
در ادامه جلسات سخنرانانی از کشورهای ایران، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، آذربایجان، ترکیه و کره جنوبی به ارائه مقالات و تبادل نظر در موضوعات فوق نمودند.
شرکت کنندگان در این سمپوزیوم همچنین بازدیدهایی از مراکز علمی و فرهنگی از جمله دائرة المعارف بزرگ اسلامی بعمل آوردند و طی آن با رئیس و اساتید و پژوهشگران آن به گفتگو نشستند آنها همچنین از سازمان اسناد و کتابخانه ملی دیدار داشتند و با معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دیدار و گفتگو نمودند.
٠٩:١٨ - يکشنبه ٤ آبان ١٣٩٣    /    شماره : ١١١٥    /    تعداد نمایش : ١١٠٧ 

اخبار|معرفی|تماس با ما|نقشه سایت
©1392 مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Center for International Research and Education of the Ministry of Foreign Affairs (CIRE) - All rights reserved.